Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
MHP ikileme düştü sandık geldi gitti
05 Ağustos 2015 Çarşamba, 08:39
Gerçi;
Gidişat kesinlikle sandığa doğru ama…
Deyim yerindeyse yeni bir seçim dün göründü kayboldu.
Haliyle de heyecana yol açtı bu durum.
Dün de belirttik.
Bugün;
Hükümetin kurulabilmesi için zorunlu olan anayasal sürenin 29. günü.
Geriye kaldı 16 gün.
İşte;
Durum tam bu haldeyken.
Ve de;
AK Parti ile CHP temsilcileri arasında yapılan 5 görüşmeden de olumlu bir sonuç çıkmamışken, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın bir saatliğine adeta odak noktası oldu.
Nitekim;
Reuters’e açıklama yapan Yalçın’ın , AK Parti tarafından kurulacak bir azınlık hükümetine, kasım ayında erken seçime gidilmesi koşuluyla destek vereceklerini açıklaması büyük heyecan yarattı.

Tam da;
Siyaset kulisleri bir anda gözünü MHP’ye çevirmişken, bu kez de ikinci açıklama geldi ve MHP’nin bir başka Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan azınlık hükümeti için AK Parti’ye destek olmayacaklarını açıkladı.
Böylece 1 saat arayla düğüme yine geri dönüldü.
Erken seçim sandığı da bir göründü bir kayboldu.

Böylece;
MHP, 7 Haziran gecesinden bu yana sürdürdüğü “Ben yokmuşum gibi davranın” tarzındaki davranışında iyice zirve yapmış oldu.
Haliyle;
Kimilerine göre hayli tartışılan bu tavrın, adeta bağıra bağıra gelen yeni bir seçimde MHP’nin oylarını nasıl etkileyeceği de iyice merak konusu oldu.
Kasımda;
Yeni bir seçimin artık mecburi çare olduğu böylesine uzlaşmasız bir tablo için gözler bir taraftan da artık Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a çevrilecektir.

Yıllarca;
Koalisyon hükümetleriyle yönetilmesine rağmen, Türk siyasetinin ilk kez karşı karşıya geldiği böylesine bir siyasi çözümsüzlük kime yarayacaktır, o da meçhul.
Ama görünen şu ki;
Seçim gecesinden bu yana iktidar ortağı olmayı istememenin ötesinde, şimdi de Türkiye’nin yeni bir seçime gitmesine olanak sağlamayan MHP, 25. dönemin belliki de en çok tartışılan veya yorumlanan partisi olacağa benziyor.