Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
MHP’nin 4 Kasım kurultayı öncesi Bursa’da tablo ne?
05 Eylül 2012 Çarşamba, 09:50

Başka adaylar çıksa da;
Bu yarışın Devlet Bahçeli ile Koray Aydın arasında geçeceği de aşikar.
Öyle ki;
2003 yılındaki kongrede Bahçeli’ye karşı seçim kaybeden Trabzon milletvekili Aydın bu kez “değişim ve iktidar” parolasıyla MHP teşkilatlarının adeta gönül yarasını kaşıyor.
Yanı sıra;
Aydın’ın, 15 yıldır genel başkanlık koltuğunda oturan Bahçeli’ye karşı önemli vaatleri de var.
Örneğin;

MHP’nin şahin politikasına geçeceğini söylüyor.
Önseçimi şart koşuyor.
Ve;
AKP’deki gibi milletvekilliğinin 3 dönemle sınırlanacağını anlatıyor.
Dahası;
MHP’nin artık baraj bandında gezen parti yerine, ülke koşulları gereği de ayaklanarak, güçlü ve yeni kadrolarla iktidar olmasını vadediyor.
Adaylığını Ankara’da gövde gösterisiyle açıklayan Aydın’a Bursa’dan da destek veriliyor.
Gerçi;
Her ne kadar Orhan Şen, Zafer Milli, Ahmet Selimoğlu, Hüseyin Hüsnü Serdar, Ferit Evren, Oğuz Han gibi isimler Ankara delegesi olmasalar da, Aydın’a desteğin Bursa ayağını oluşturan isimler arasında yer alıyor.
Adaylıklık açıklamasına Bursa’dan da 100 dolayında kişi katılırken, aktarılanlar, 11 il başkanı, 35 belediye başkanı ile kurucular kurulundan bazı isimlerin Aydın’dan yana olduğu, 25 kadar milletvekilinin de Aydın için çalıştığı yönünde.
Gerçi;
Bursa İl Başkanı Hasan Toktaş da, Bursa’dan Koray Aydın’a destek çıkmayacağı görüşünde.
MHP’nin;
3’ü doğal olmak üzere 50 delegesi var.
Koray Aydın’a destek veren delegeler arasında adı en çok telaffuz edilen ise Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Selim Oruç.
İşin ilginci;
MHP’nin her iki cephesindeki görüş, bu kurultayın tarihi bir kurultay olacağı noktasında.
Koray Aydıncılar;
Ülke durumunun da göz önüne alınarak MHP’nin artık başarılar elde etmesi gerektiğini, ancak bu başarının Devlet Bahçeli ile olamadığının artık görüldüğü görüşünde.
Devlet Bahçeliciler de;
MHP politikalarında sorun olmadığını, Bahçeli’nin tartışılamayacağını ve dolayısıyla değişime gerek olmadığı kanaatinde.

Toplanan imzaları başkana verecekler
KKTC’nin;
Merhum kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın adının Bursa’da bir tesiste yaşatılması için MHP’nin Osmangazi Belediyesi’ndeki mücadelesine bugün bir durum daha eklenecek.
MHP grubu;
Önerilerinin 4 aydır işlem yapılmayarak ilgili komisyonda bekletilmesi üzerine ramazan ayında stantlar açarak, Bursalılar’dan da bu yönde imza toplamışlardı.
İşte bu binlerce imza bugün yapılacak Osmangazi Belediye Meclisi’nde gündeme gelecek.
İmzaları, Başkan Mustafa Dündar’a teslim edecek olan MHP’liler, Denktaş konusunda hayli ısrarlılar.

Eski başkandan kongre mesajı!

Sivas kongresi;
Türk topraklarını kurtarmak ve Türk Milleti’nin bağımsızlığını sağlamak için çareler aramak amacıyla Mustafa Kemal’in başkanlığında ulus temsilcilerinin 4-11 Eylül 1919’da toplandığı bir buluşma.
Dün bu dönemecin 93. yıldönümüydü.
CHP’nin eski il başkanı Gürhan Akdoğan da dün bu yıldönümünü hatırlatıp, kararların ilk maddesi olan “Milli sınırlar içinde bulunan vatan parçaları bir bütündür birbirinden ayrılamaz” kararını aktardı ki, günümüze yönelik bir mesaj gibiydi.

Bakan’ın sözlerine DOSAB’dan öneri!
Dün sabah;
Telefonla aradığında sözüne soruyla başladı DOSABSİAD Başkanı Selim Yedikardeş.
“Bizim sanayi bölgesindeki ana caddeyi biliyorsun değil mi” dedi.
Ardından da;
“Bu ana caddede yaklaşık 20 büyük firma, tebela asarak vasıflı ve vasıfsız yüzlerce elaman arıyor” dedi.
Yedikardeş;
Bu sözleriyle aslında Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in, açık iş sayısının 100 bine ulaştığını söyleyip “iş var, çalışan yok” ifadesine katkı koyuyordu.
İşsizliğe yönelik ifadeler için de “şu andaki sorun, mesleksizlikten ve deneyimsizlikten kaynaklı” diyen Yedikardeş’in, başta otomotiv, tekstil, plastik, turizm ve gıda sektörlerindeki deneyimli personel açığına yönelik açıklamaları da ilginçti.
Bu nedenle çözümü de söyledi.
“Üniversitelerde, sanayi ile birlikte personel ihtiyacına dayalı bölümler ve katsayı oluşturulması, şehir merkezlerindeki liselerin de acilen teknik liseye dönüştürülmesi gerekli”

Randevu gelmedi protesto geldi

Elektronik posta ile dün gönderdikleri açıklamaya bakılırsa DSP’nin Bursa yöneticileri, kent yönetimine bir hayli kırgın.
Mesajında;
İl Başkanlığı görevine başladıktan sonra “nezaket ve tanışma” amaçlı olarak başta Vali Şahabettin Harput ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den randevu istediklerini ancak hala bu randevuların verilmemesinde “kasıt” olduğunu ileri süren DSP İl Başkanı Necmettin Şengül, “duyarsızlıklarından dolayı kendilerini protesto ediyoruz” diyordu.

TARİHTE BUGÜN
Türkiye’nin 3. referandumunda 1982 Anayasası’na eski siyasiler için konulan siyaset yasağının kaldırılıp kaldırılmaması oylandı. Yüzde 50.1 evet, yüzde 49.8 hayır oyu çıktı.
(6 Eylül 1987)