Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
MHP’nin destek verdiği yerel seçim öncesi Bursa’da kaos!..
09 Ağustos 2012 Perşembe, 09:09

Hatırlanacağı üzere;
13 Mayıs’ta gerçekleştirilen MHP il kongresinde, dönemin mevcut başkanı Tevfik Topçu ile Hasan Toktaş çekişti.
Üstelik;
Bu yarış, MHP’nin Bursa’daki topu topu 2 milletvekilinin de arasını açtı.
Çünkü;
İsmet Büyükataman, Topçu’yu, Necati Özensoy da Toktaş’ı destekledi alenen.
Ve fikir ayrılığı burada başladı.
Ardından;
Bursa Ülkü Ocakları İl Başkanı Fatih Günışık da kongrede taraf oldu ve açık açık İsmet Büyükataman’ın yanında durarak, Tevfik Topçu’yu destekledi.
Hatta;
Günışık, MHP içinde sıkıntı yaratan ve ayrışmaya yol açan bu kongre arifesinde daha da ileri giderek, kongrede Hasan Toktaş’ın İl Başkanı seçilmesi halinde protesto amaçlı olarak görevinden istifa edeceğini ilan etti.
Ne var ki;
Kongreyi Hasan Toktaş kazandı ve adeta bir geleneği yıktı Bursa’da.
İşte bu nedenle tüm gözler özellikle iki kişinin üzerindeydi MHP’de.
Acaba;
İsmet Büyüakataman ve Fatih Günışık’ın tavrı ne olacaktı?
Örneğin;
Büyükataman çok uzun bir süre, MHP İl Başkanlığı’na gitmedi ve İl Başkanı Toktaş’ı tebrik etmedi.
Taa ki;
Ramazan ayının ilk gününe değin.
Yaklaşık 2 hafta önce Toktaş’ı yalnız bir şekilde ziyaret eden Büyükataman, bir nevi yasak savdı.
Keza;
Ülkü Ocakları Başkanı Günışık da henüz parti binasına tebrike gitmediği gibi, kongre öncesi söylediğinin aksine görevinden istifa etmedi.
Bu nedenle olsa gerek ki;
İl Başkanı toktaş dahil hiçbir il yöneticisi, Ülkü Ocakları’nın iftarına katılmadı.
Bu da açık bir protestoydu.
Keza;
Toktaş’ın arkasında duran milletvekili Necati Özensoy da bu yemeğe katılmadı ki, bu da bir protesto olarak algılandı ülkücü caimada.
Hatta;
Özensoy’un, “ağabey” diye hitap ettiği Büyükataman’la da fikir köprülerini iyice attığı konuşulmaya başladı.
İşte;
MHP Bursa cephesinde bu yaşananlar, Devlet Bahçeli’nin de destek verdiği yerel seçimlerin erkene alınması öncesinde ciddi bir kaos olarak duruyor.

 

 

Vekilin kızgınlığı UEDAŞ’ı zorladı!

Bursa’da;
Hakkında en çok şikayet bulunan kurumların başında görünen UEDAŞ’la ilgili son olarak AKP Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin patlamıştı.
Bir konuşmasında;
“UEDAŞ’la ilgili sıkıntılar had safhaya varmış durumda. Biz de bu konuda müştekiyiz. Enerji Bakanlığımız’ı ve gerekli tüm bakanlıkları devreye sokmak için artık elimizden geleni yapacağız çünkü tahammülümüz kalmadı” diyen Şahin adeta, Bursalılar’ın sesi olmuştu.
Galiba bu patlama, UEDAŞ kanadında etkili olmuş.
Çünkü;
UEDAŞ Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu, İnegöl’e giderek bizzat Hüseyin Şahin’le görüştü ve yatırımlarla ilgili sunum yaptı.
Kulağımıza gelenlere göre, AKP Milletvekili Şahin, aktarılan termini not aldı ve UEDAŞ tarafından verilen sözlerin takipçisi olmaya başladı.

 

 

Çelik, binadan önce siteyi yeniledi

Haziran ayındaki kongrede CHP İl Başkanlığı’na seçilen Metin Çelik’in, ilk yaptığı işlerden biri de partinin web sitesini yenilemekti.
Siteyi;
Daha aktif hale getiren Çelik, parti yöneticilerinin tüm iletişim bilgilerini de paylaşarak, ulaşılabirliliği sağlamıştı.
Başkan Çelik;
Aynı zamanda İl Bilişim Sorumlusu Hasan Taşkut aracılığıyla, 1.5 aylık faaliyet raporunu da paylaşmaya başladı.
Yanı sıra
Facebook’ta chpbursahalklailiskiler adlı sayfadan, twitter’dan da chpbursailetisim adlı adresten, sosyal paylaşıma başlayan CHP kurmayları, bir nevi interaktif iletişime de başlamış oldular.
 

Demirel’den 8 yıllık rapor!

İsviçre’nin;
Türkiye Büyükelçisi Raimund Kunz’un, Ankara’dan kalkarak Bursa’ya Büyükorhan’ın Derecik köyüne gelmesinin nedeninin, bu bölgedeki 1500 yıllık Bizans kilisesi olan bazilika olduğunu birkaç gün önce paylaşmıştık.
İnsanlık ve Hıristiyanlık tarihi için çok önemli olan türünde bulunan tek örnek olan bazilika, ne yazık ki ödeneksizlikten yıllardır kaderine terkedilmiş durumda ve gün yüzüne çıkarılamıyor.
Hele hele;
CHP’li Kemal Demirel dün, milletvekili olduğu 2004 yılından beri başta dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu olmak üzere bu konuya ilişkin pek çok kurumla olan tüm yazışmalarını paylaştı ki, bunca önemli mirasın 8 yıldır öylece bırakılması gerçekten ilginç.