Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Mudanya’yı isteyen CHP’nin 8 adayı bugün kantara çıkıyor!
28 Eylül 2013 Cumartesi, 08:33

Israrla;
İstiyorlar Mudanya’yı bu kez CHP’liler.
2009’da;
Elindeki Orhangazi, İznik ve Gemlik Belediyesi’ni AK Parti nasıl kaybettiyse, CHP’liler de Mudanya’yı iç çekişmelerinden dolayı kazanamadıklarını düşünüyorlar.
Bu nedenle de;
Yaklaşan yerel seçimde Mudanya’yı artık banko görüyorlar.
Nitekim;
Bugün partinin Mudanya kanadı açısından önemli bir gün.
Zira;
CHP’nin 8 belediye başkan aday adayı deyim yerindeyse bugün kantara çıkıyor.
8 isim;
Bugün Atalay Düğün Salonu’nda düzenlenecek geniş katılımlı üye toplantısında, Mudanyalı partililerin önüne çıkacaklar ve 15’er dakikalık konuşmalarıyla kendilerini ve projelerini tanıtacaklar.
Bu yönde;
Sami Kahveci, Rüştü Cozlan, Denizhan Sezgin, Sevil Pamirol, Hayri Türkyılmaz, Rıdvan Çalışkan, Ali Kaya ve Hürriyet Aslı Kara hazırlıklarını yaptılar.
Normalde;
CHP’nin Mudanya’da 1900 dolayında üyesi var.
Üyelerinin tümünün gelmesi beklenmemekle birlikte, aday adaylarının bugün göstereceği performans, adaylık kriteri için önemli bir gösterge olacak.
Nitekim;
Haftaya pazar günü de Mudanya’da Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde tüm üyelerin katılımıyla bir önseçim (eğilim yoklaması) düşünülüyor.
Dolayısıyla;
Önseçime bir hafta kala bugün yapılacak sunumlar büyük önem taşıyor.
Şunu da hemen belirtmek gerekiyor.
CHP’nin;
Gerek il yönetimi, gerekse ilçe yönetimi, partinin Mudanya belediye başkan adayınının bu 8 isim arasından çıkarılması gerektiği yönünde hemfikir.
Şans ya da kader kime güler bilinmez ama, CHP’nin Mudanya adayı olabilmek için bugünkü geniş katılımlı buluşma, sınavın hemen hemen yarısı anlamına geliyor.

Mudanya cephesine 2 ayrı yorum var?

Mudanya’da...
Belediye cephesinde yaşananlar malum.
Konunun adli detaylarına girmek istemiyoruz ancak beraberinde siyasi boyut da taşıdığı için birkaç notu paylaşmakta yarar görüyoruz.
Yaşanan durum;
AK Parti içinde iki şekilde yorumlanıyor.
Bir kısım partili;
Normal şartlarda da yerel seçimde Mudanya’da hayli zorlanılacağını belirterek, yaşanan son olayın belki de belediyenin şimdiden kaybedilmesine yol açtığına inanıyor.
Yanı sıra;
Bir kısım partili de aksini düşünerek, seçimde halkın karşısına belki de yeni bir kadro ile çıkılacağını, yani değişim yapılacağının sanıldığını belirterek, Mudanya’nın bir kez daha kazanılacağına inanıyor.
Konunun, Mudanya’da tam olarak nasıl bir siyasi karşılık bulacağını kısa vadede kestirmek pek mümkün değil.
Ancak, iktidar içindeki bu her iki görüşün var olabileceği de mümkün.

Açılışlar yaptı hasret giderdi

Birtakım;
Programlar ve ziyaretler için, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik dün Bursa’ya geldi.
İlk çıkarmayı da İznik’e yaptı.
İlçede yapılan Sosyal Güvenlik Merkezi’ni hizmete sokan Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın BUSKİ Genel Müdürlüğü’nce yaptırılan Boyalıca içme suyu sondajı isale hattı ile su deposunun da açılışını yaptı.
Hafta sonunu da Bursa’da geçirmesi beklenen Bakan Çelik’in dünkü programlarına yönelik yoğun ilgi de dikkat çekiciydi.

Bir ilk için tanıtacaklar

İki partinin birleşmesiyle kurulan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin Bursa yönetimi ilginç bir etkinliğe hazırlık yapıyor.
Ekim ayında yapmayı planladıkları “Türkiye’nin ilk halka açık park kongre/konferansı”nı Bursalılar’a duyurmak isteyen parti yöneticileri, bu tanıtımı da bugün Fomara Meydanı’nda yapacaklar.

Basın açıklamasına yönetici ilgisi!

AK Parti’nin;
Aynı zamanda İstanbul milletvekili olan Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop dün Bursa’daydı.
İl Başkanı Sedat Yalçın’la birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Şentop, kısa bir süre önce partinin Merkez Yürütme Kurulu’nda erkene alınan parti içi seçim takvimine ilişkin de açıklamalar yaptı.
Doğal olarak;
Şentop’un Bursa’ya geleceği ve parti binasında seçime yönelik açıklama yapılacağı duyulunca, bu açıklamaya gazetecilerden çok partililer ilgi gösterdi.
Öyle ki;
Şentop’un söyledikleri an itibariyle, adaylık düşünen bazı partililer tarafından sosyal medya üzerinden paylaşıldı.
Böylece Bursa teşkilatında da çok sayıda heyecanlı kurmay olduğu görüldü.
Bu arada;
Şentop’un açıklamasına göre 1 Ekim-1 Kasım arasında yapılacak aday adaylığı başvuruları, aynı zamanda istifaların da tarihi.
Yani parti yöneticileri bu 1 aylık süre zarfında hem istifa edecekler, hem de başvuru yapacaklar.
Her ilçe için ayrı seçim stratejisinin uygulanacağının da açıklandığı buluşmada istifa tarihlerinin de belli olmasıyla, gözler artık AK Parti’nin yönetimlerine çevrilecek.