Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Muhalefete karşı koordineli A ve B planları?
27 Ocak 2016 Çarşamba, 07:31
Beştepe’de;
Dün hayli ilginç bir açıklama yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan.
Muhtarların ardından kaymakamlar ile de toplu buluşmalara başlayan Erdoğan, söz bir ara Güneydoğu’da PKK ve HDP’li belediyeler işbirliğiyle yaşananlara gidince “Gerekirse mevzuatın dışına çıkın” dedi.
Yani;
“Yetkinizi kullanın” mesajı verdi.
Kuşku yok ki;
Hem siyasi anlamda, hem de idari anlamda böylesi bir adım çok önemli.
Bu nedenle;
Bu gelişme, bugünkü Bursa Hakimiyet’in manşetini oluşturuyor.
Bu durumu;
Bu denli ilginç hale getiren ise siyaset kurumunun farklı bir kulvara doğru yönelmesi.
Çünkü;
Ankara kaynaklı bilgiler, AK Parti’nin yeni anayasa ve başkanlık sistemi için yeni bir yol haritası üzerinde çalıştığı yönünde.
***
Gelen bilgiler;
Yeni anayasa için TBMM’de tüm partilerin üye vermesiyle bir “uzlaşma komisyonu” oluşturulmasına rağmen, AK Parti’nin “B Planı”nı da yedekte tuttuğu yönünde.
Malum;
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye kadar, AK Parti’nin de en önemli siyasi aktörü.
Gelen bilgiler;
Erdoğan’ın, toplumda sözü geçen sivil toplum kuruluşları ve düşünce kuruluşları yöneticileriyle “halkla buluşmalar” adı altında Beştepe’de başkanlık sistemini anlatacağı yönünde.
Hatta;
Bu yöndeki ilk buluşmanın yarın olması bekleniyor.
Keza;
AK Parti’nin yol haritasında da yeni anayasa ve başkanlık sistemi var.
Bu yönde;
Teşkilatlar da, yakın bir zamanda bulundukları bölgenin kamuoyuna bilgilendirmeler yapacaklar, seri buluşmalar gerçekleştirecekler.
İşte;
Tüm bunlar, biraz da TBMM’de her partiden 3’er üyenin katılımıyla (Komisyondaki tek Bursa milletvekili, MHP’li Kadir Koçdemir) oluşturulan “Uzlaşma Komisyonu”nun çalışmalarına bağlı görünüyor.
Konuşulanlar;
Söz konusu komisyonda bir uzlaşma sağlanamaması durumunda ise, hem Beştepe’nin, hem de AK Parti’nin üzerinde durduğu bu konuların resmi olarak halka sorulmasının gündeme geleceği yönünde.
Böylesine;
Bir “referandum”un da, bu yıl içinde yapılmasının öngörüldüğü belirtiliyor.
Görüldüğü kadarıyla;
“Erken seçim” ihtimalini şimdilik gündeminde bulundurmayan AK Parti, referandum tipi bir seçenek sonrasında olası bir halk desteğiyle, hem istediği yeni anayasa ve başkanlık sistemini güçlendirmek istiyor, hem de başta CHP ve MHP’ye karşı elini güçlendirmeyi planlıyor.