Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Muhaliflerin ısrarla değişim istemesinin nedeni?
10 Nisan 2016 Pazar, 07:23
MHP cephesinde; Haftalardır merakla beklenen kurultay kararı, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nden çıktı.
Şimdi herkes aynı soruyu soruyor.
Bundan sonra ne olacak?
Açıklamalarından anlaşıldığına göre en basit deyimle, Genel Merkez bir üst mahkemeye götürecek bu kararı.
Yani;
Partiyi olağanüstü kurultaya götürmemekteki ısrarını sürdürecek.
Peki ya muhalifler?
Yani;
Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan kanadı, bekledikleri kararı aldılar.
Şimdi;
Yapılacak itiraza göre söz artık MHP’yi bir an önce kurultaya götürecek olan ve biri Bursalı olan 4 kayyum heyetinde olacak.Salon tutulacak, gün belirlenecek, delegelere çağrı yapılacak.
Malum;
MHP tüzüğü gereği, normalde bu olası olağanüstü buluşmada Genel Başkan seçimi yapılamıyor.
Ama;
Delegenin 20’de 1 oranında vereceği bir önerge ile, salt çoğunluk sağlanırsa aynı gün içinde Genel Başkan seçimi de yapılabiliyor.
Zaten cevabı merak edilen de bu.
Yani;
Son kurultayı da kendisi yaptığı için, normal şartlarda delege ağırlığının kendisinden yana olması gereken Devlet Bahçeli ve ekibinin, MHP’yi kurultaydan niye ısrarla uzak tutmaya çalıştığı.
Bu soruya muhalifler şu cevabı veriyor.
“Yılların seçim başarısızlıkları, teşkilatlardaki adaletsizlikler, görevden almalar, tabanın sesinden uzak vekil sıralamaları, toplumdaki bu parti iktidar olamaz algısı demek ki Genel Merkez yanlısı delegenin bile görüşlerini değiştirmiş”
Aslına bakılırsa yanlış da değil bu görüş.
Yoksa;
Tıpkı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı gibi, tüm muhalif seslere ve çok sayıda rakibine rağmen kurultayda çıkar yeniden aday olur ve güçlüyse bir kez daha Genel Başkan seçilirdi Devlet Bahçeli de.
Ama tercih etmedi.
Ortada bir inatlaşma var ki, bu da en çok tabanı ve delegeleri rahatsız ediyor.
En kötüsü de;
Koca MHP’nin mahkemelik olması ve partinin geleceğini mahkemenin belirliyor olması.

Takı töreni değil kutlama tebriği!


Türkiye’yi sarsan; Ensar Vakfı’ndaki çoklu tecavüz skandalıyla ilgili olarak gözler üzerine çevrildiğinde “Bir kere olması, karalamak için gerekçe olamaz” demişti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu.
Öyle ki;
Bu açıklama, yaşanan skandalın bile üzerine çıkmıştı.
Ne demekti ‘bi kereden bi şey olmaz’
Muhalefet;
Bakan Ramazanoğlu’nun istifasını istedi ve hakkında da gensoru verdi.
Tabii;
AK Parti’nin sayıca fazla olan sandalye sayısı nedeniyle, söz konusu gensoru reddedildi.
Bu fotoğraf da;Sosyal medyaya “Bu görüntü bir düğünün takı töreninden değil, gensorunun reddedilmesi sonrası Bakan’ın kutlanmasından” diye geçti.

Arena’da ilk Timsah yürüyüşü


Bir stat;
O kadar büyütüldü ve reklamı o kadar fazla yapıldı ki, yarın oynanacak olan Beşiktaş-Bursaspor maçı, neredeyse şampiyonluk maçı havasına sokuldu.
Yarın akşam;
Vodafone Arena’da oynanacak ilk maçın bu kadar önemli olmasının en büyük nedeni ise elbette Bursaspor.
Öyle ki;
Beşiktaş yarın ki bu maçı Kayseri’yle, Kasımpaşa’yla, Rize’yle oynasa bu kadar önem kazanmayacaktı.Hem ilk maç, hem de rakip Bursaspor olunca maçın önemi bir başka oldu doğal olarak.
Hele hele;
Şampiyonluk mücadelesi yapan Beşiktaş’ı yeni stadında, ilk maçında ve 40 bin kişinin önünde Bursaspor’a yenilmesinin yaratacağı travmayı düşünebiliyor musunuz?
Yeşil Beyazlılar tarihe geçer.
Bir timsah yürüyüşü de, bu hezimetin üzerine tüy diker.
Neden olmasın?

İlk kez tümü “kabul” dedi


1Kasım seçimlerinden sonra oluşan yeni yasama döneminde hafta içinde bir ilk daha oldu.
TBMM Genel Kurulu’nda Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası verilmesini öngören teklif, ilk kez oyçokluğu ile değil, oybirliği ile kabul edilerek yasalaştı.Yani;
Başka bir deyimle AK Parti, CHP, MHP ve HDP’li milletvekilleri ilk kez bir yasa teklifine hep birlikte “kabul” oyu verdiler.

Tahir Ağa’da öne çıkanlar


Büyükşehir Belediyesi’nin;
Kent ziynetlerinin ayağa kaldırılması yönünde yürüttüğü çalışmalardan biri de Mudanya’daydı.
İlçede;
Yıllardır harabe olarak duran tarihi Tahir Ağa Hamamı’nda geçen yaz restorasyon ve iyileştirme çalışmaları başlamıştı.
Yapı;
Geçen zaman içinde Kültür Merkezi’ne dönüştürülerek, hafta içinde törenle hizmete girdi.Bu törende asıl dikkat çeken protokolde yaşananlardı.
Çalışma ve tören Büyükşehir Belediyesi’nin olmasına rağmen, Başkan Recep Altepe’yi Mudanya’da, CHP’li Belediye Başkanvekili Akın Poroy karşıladı.
Bu jestin karşılığında da Poroy, tören süresince AK Partililerce adeta el üstünde tutuldu.
Aslında olması gereken gayet normal görüntülerdi bunlar ama son yıllarda yaşananlar, bu olağan durumu bile ne yazık ki haber malzemesi haline getirdi.

Bu yılki festival daha önem kazandı


Geçen yıl;
İlkini gerçekleşirtiğinde hem işin acemiliği vardı hem de yeterli tanıtımı yapılamadığından biraz moraller bozulmuştu.
Ama;
Bu yıl için işi sıkı tuttu İznik Belediye Başkanı Osman Sargın.İznik’le adı özdeşleşen çini için festival düzenleyen Başkan Sargın, bu yıl 19-22 Mayıs tarihlerinde ikincisi gerçekleştirilecek olan İznik Çini Festivali için kentin tüm dinamiklerini de harekete geçirdi.
Beklenti, özellikle bu yılki festivalin sadece Bursa genelinde değil ülke genelinde de etki yaratması üzerine.

Bakan Fikri Işık geliyor


Eğer;
Ankara’da bir son dakika değişikliği olmazsa Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bir dizi temas için salı günü Bursa’da olacak.
Işık’ın;
İlk programı sabah saatlerinde Tofaş’ta olacak ve firmanın yeni kozu olan Egea’nın hatcback serisinin üretimini gerçekleştirecek işçilerle.Işık;
Daha sonra helikopter ile TEKNOSAB’ın bağlantı yollarını inceledikten sonra Mustafakemalpaşa’ya geçecek ve Harput Holding’in entegre tesisini hizmete sokacak.
UTİB’in düzenleyeceği 2015 yılı “ihracatın yıldızları” törenine de katılacak olan Işık, aynı günün akşamı da BTSO binasında meclis üyeleri ile akşam yemeğinde olacak.

TGB’liler 10. yılı kutlayacak


Ağırlıklı olarak; Üniversite öğrencilerinin oluşturduğu ve eski adı İşçi Partisi, yeni adı Vatan Partisi’ne yakınlığı ile bilinen Türkiye Gençlik Birliği’nin (TGB), il il düzenlediği 10. kuruluş yıldönümlerinden biri de bu akşam Bursa’da olacak.
250 davetlinin katılımıyla Anatolia Otel’de düzenlenecek gecede, TGB Başkanı Çağdaş Cengiz, Ulusal Kanal yöneticisi Adnan Türkkan, haber spikeri Gülgün Feyman, Vatan Partisi MKK Üyesi Sezai Okay, CHP eski Milletvekili Süheyl Batum ve Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şube Başkanı Nedret Yayla da konuşmacı olacaklar.

Ekohaber masalı


Kurucusu Tahsin Ardıç’ın kendi köşesine attığı başlığı kullandık biz de.
21 yaşına giren Bursa’nın ilk haftalık ekonomi gazetesinin geride kalan yıllarının serüvenini anlatan Ardıç, tecrübelerinden de bahsetmiş. Kulvarında bir ilk olan ve sonrasında benzerlerine de yol açan Ekohaber’i kutluyoruz.

GÜNÜN SÖZÜ


Bazen insanların en büyük hatası, yüzüne gülen herkesi kendisi gibi sanmasıdır.
Brezilyalı yazar  Paulo Coelho

HAFTANIN LAFI


Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor?
(Veysel Eroğlu Orman Bakanı)

85 YIL ÖNCE  BUGÜN


Ankara’da toplanan Türk Ocakları olağanüstü kurultayı, Türk Ocakları’nın feshine ve mallarının CHP’ye devredilmesine karar verdi.