Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
‘Mutlu şehir’ Nilüfer ‘İdeal şehir’ Yıldırım
13 Mart 2014 Perşembe, 08:54

Seçimler yaklaşınca; Partilerin belediye başkan adaylarının propaganda söylemleri de benzeşmeye başladı.
Nilüfer’de;
CHP’nin adayı Mustafa Bozbey bir süredir, çalışmalarını “Nilüfer, mutlu şehir” söylemi altında yürütüyor.
Nitekim, bu söylemle seçmene, ilginç bir mesaj vererek, Nilüfer ilçesinin diğer ilçelere oranla daha farklı olduğunu “mutluluk” kelimesiyle aktarıyor.
Artık;
Bu yoldan hareketle mi bilinmez ama Yıldırım’da da AK Parti’nin adayı İsmail Hakkı Edebali, benzer bir söylemle seçmene ulaşmaya başladı.
Yıldırım seçmenine;
Bozbey’in yöntemiyle “Yıldırım, ideal şehir” sloganıyla seslenen Edebali de bu söylemiyle, imar yönünden en sıkıntılı ilçe olan Yıldırım’ın, yeni dönemde imar yönünden normalleşeceği imasında bulunuyor.
Aslında;
Bu benzerlik, bazı ilçelerde de rakip adaylar arasında görülebiliyor.
Ama galiba en çok Nilüfer ile Yıldırım arasındaki kentleşme üzerine olan sloganların benzerliği dikkat çekiyor.
Yıllardır;
Nilüfer’in planlı bir kent olmasının avantajını kullanan ve bu nedenle de 15 yıl süresince belediye başkanlığını rakiplerine kaptırmayan Mustafa Bozbey’in, 2014 seçiminin propagandasının ana omurgasını mutlu şehir üzerine kurması normal.
Tıpkı;
Yıldırım’ın favori adaylarından Edebali’nin de, Nilüfer örneğinden yola çıkıp, yeni kentsel dönüşümlerle, Yıldırım’ın da bir Nilüfer gibi olabileceğini planlaması gibi.

TÜRKER İKİ GÜN BURSA'DA

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Masum Türker, iki günlük bir program için bugün Bursa’ya geliyor.
Bugün, partisinin il ve ilçe yöneticileri ile Orhangazi ve Gemlik’te incelemeler yapacak olan Türker, yarın da Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer ve Mudanya ziyaretlerinin ardından Balıkesir’e geçecek.

YÖNETİM GERGİNLİĞİ GECEYE DE YANSIDI

Hafta sonunda;
Erbakan Vakfı’nın Şubesi’ni açmak üzere Bursa’ya gelen Fatih Erbakan, aynı günün gecesinde de Merinos AKKM’de “Necmettin Erbakan’ı anma ve anlama” gecesine katılmıştı.
Bu etkinlik için çok sayıda partili de davetliydi.
Yanı sıra Saadet Partililer de.
Ne var ki;
SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak ile Fatih Erbakan arasında yıllardır süregelen fikir ayrılıkları ve beraberindeki gerginlik, Merinos’taki bu geceye de yansıdı.
Keza;
AK Parti yöneticileri ile milletvekillerinin de katıldığı geceye SP’nin Bursa yöneticileri ile belediye başkan adaylarının katılmayışları, Milli Görüş içinde süren gerginliğin en önemli yansıması oldu.

İKİNCİ ADAMLARDAN İKİ NOKTA MİTİNGİ

CHP’nin;

Genel Başkan yardımcıları Gökhan Günaydın ve Nihat Matkap, hayli yoğun programlar dizininde hafta sonunu Bursa’da geçirecekler.
Bursa’yı adeta tarayacak olan CHP kurmayları, çok sayıda görüşme de yapacaklar.
Bu arada;
Günaydın cuma günü Mudanya’da, Matkap da pazar günü Yıldırım’da saat 14.00’te nokta mitingi düzenleyecek.
STK yöneticileri ile de görüşecek olan CHP kurmayları, adaylarının yeni seçim ofislerinin de açılışlarını gerçekleştirecekler.