Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Öcalan’ın niye idam edilemediği yıllar sonra daha net görülüyor
05 Ocak 2013 Cumartesi, 00:44

Milyonlarca insanın gözünün içine baka baka, terörist üniforması içinde yapılan zafer işaretleri ve kurulan seyyar mahkemelerde pişmanlık duyulmadığının belirtilmesi, toplum vicdanlarını kanatmıştı.
Nitekim;
Bu yaşananlar, o dönemin kamuoyu yoklamalarına da yansımış ve hükümetin bu yöndeki adımı BDP’nin de gayretleriyle adeta baltalanmıştı.
Şimdi ise;
İkinci büyük adım atılıyor.
Bu kez Öcalan’la.
Özellikle de Başbakan Tayyip Erdoğan, 10 yıllık iktidarının en büyük kozunu oynuyor.
Hükümetin;
Başlattığı ikinci Kürt açılımında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, Öcalan’la bu kez farklı şekilde görüşmesinin ardından BDP milletvekilleri Ahmet Türk ve Ayla Akat’ın da Öcalan’la görüştürülmeleri çok önemli bir adım.
Göründüğü kadarıyla;
Silah bırakılması konusunda Öcalan’ın Kandil ve Avrupa’ya yönelik talimatlarının, avukatlar yerine bu kez bizzat BDP’liler tarafından götürülmesini istiyor hükümet.
Bu yaşanan süreç, belki de 30 yılın en önemli bölümünü oluşturuyor.
Gördüğümüz kadarıyla, kamuoyu da bu gelişmeleri nefesini tutmuş izliyor.
Hükümet;
Düne kadar skandala yol açacak bu görüşmeleri, devlet olmanın gerektirdiği hassasiyetleri dikkate alarak yapıyor ki büyük de risk alıyor.
Bu nedenle gelişmeler, bir filmin sonunu izler gibi bekleniyor.
Bu noktada muhalefetin takındığı tavır da önemli.
CHP, şimdilik sıcak bakıyor bu görüşmelere.
MHP ise, teröre karşı teslim bayrağı çekildiği düşüncesinde.
Elbette ki;
BDP’nin pazartesi günü kamuoyuna yönelik yapacağı açıklama çok önemli.
Beklenti,
Öcalan’ın silah bırakmaya yönelik talimatlarının ve bundan sonra izlenecek yolun, topluma yavaş yavaş anlatılmaya başlaması yönünde.
Dikkat edilirse, bundan sonrasından bahsedilmiyor.
Bundan, sürecin hassas ve temkinli yürütüldüğü anlamı da çıkıyor ki,
 Öcalan’la yapıldığı iddia edilen pazarlıkların sürecin başında açıklanması da zaten beklenmiyor.
Böylece;
1999’da Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye teslim edildikten sonra Öcalan’ın, 57. hükümet tarafından niye idam edilemediği sorusunun cevabı da yıllar sonra yavaş yavaş ortaya çıkıyor ki, emperyalist güçlerin henüz bilinmeyen geleceğe dair şekillenmede Öcalan’ın baş aktör olacağını Kenya operesyonu öncesi tespit ettikleri de görülüyor.

 

Kadın sempozyumu AKKM’de başlıyor

Bursa’da;
AK Parti Kadın Kolları’nın organize ettiği “Uluslararası Barış ve Kadın Sempozyumu” bugün Merinos’ta Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde başlıyor.
Ana temasının “dünya barışında kadının rolü” olacak sempozyuma Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit de katılacak.
Sempozyum diğer ülkelerden gelen temsilcilerin de konuşmalarıyla yarın sona erecek.

 

Yeni başkan bugün koltuğa oturuyor

Demokrat Parti’nin;
Bursa kanadında yeni bir sayfa bugün fiilen de başlıyor.
Perşembe günü;
Ankara’da gerçekleştirilen DP Başkanlık Divanı’nda alınan karar uyarınca Bursa İl Başkanlığı görevine atanan Halil Öz, bugün eski başkan Ahmet Yıldırım’la devir teslim töreni yapacak ve koltuğuna oturacak.
Parti binasında gerçekleştirilecek törene partililer de katılacak ve ardından bir basın toplantısı yapılacak. Yeni başkan Öz’ün 15 gün içinde 42 kişilik yeni il yönetim kurulu listesini oluşturup, Ankara’ya onaylatması gerekiyor.

 

Nezaket ziyaretiyle düşünceyi sordular!

Geçmişte;
Erkan Aydın başkanlığındaki Dağ-Der yönetimi, Keles’te yapılmak istenen termik santral ile Başköy’deki mermer ocaklarına karşı sert bir politika yürütmüştü.
Nitekim;
Bölge halkının protestolarının kamuoyuna duyurulmasında da öncülük yapmıştı Dağ-Der.
Keza, CHP’nin Bursa yönetimi de konuyu TBMM’ye taşımıştı.
İşte;
Tam bu noktada dün Dağ-Der’in yeni başkanı Mustafa Bay’a ve yöneticilerine kritik bir ziyaret gerçekleştirdi CHP İl Başkanı Metin Çelik ve kurmayları.
Nezaket ziyareti şeklinde gerçekleşen buluşmada Dağ-Der’in yeni yönetimine başarılar da dilendi.
Ancak;
Bu ziyaret biraz da Dağ-Der’in uygulaya cağı politikanın merakına yönelik buluşma gibi de bir algı yarattı.
Nitekim, CHP İl Başkanı Çelik, Dağ-Der’in görüşlerini merak ettiklerini söylerken, yeni başkan Mustafa Bay’ın “yöre insanımızın istemediği hiçbir şeye destek vermeyiz” açıklaması da CHP’liler açısından önemliydi.

 

Bursa lobisine ev sahibi olacak

Açıklamayı;
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe iletti.
Belediyenin sosyal tesislerinden biri olması düşünülen Ankara Kalesi’nde devam eden Bursa Evi inşaatı, Altepe’ye göre 3 ay içinde tamamlanacak.
Ankara’daki Bursalılar’ı bu tesiste buluşturmayı hedefleyen Başkan Altepe, başkentteki bu buluşma noktasıyla Bursa lobisinin çok daha iyi yapılacağını düşünüyor.

 

Bursalılar’a çağrı yaptı

Günümüzde;
İktidara karşı en sert muhalefeti yapan partilerin başında İşçi Partisi geliyor.
Partinin Bursa İl Başkanı Mehmet Alanbel dün bir açıklama gönderdi ve yarın için Ördekli Kültür Merkezi’nde “çok sayıda yurtseverin” İP’ye katılacağını ve bunun için bir tören düzenleneceğini iletti. Bu yönde Bursalılar’a genel bir çağrı da yapan Alanbel, “Yurttaşlarımızı yeniden Atatürk Cumhuriyeti’ni kurmak için partimizde birleşmeye çağırıyoruz” deyip, katılım törenine davet etti.