Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Özel sektör gibi bakamayan devlet, yanlışı da taşıyor!
01 Şubat 2013 Cuma, 00:04

Her devlet kurumu, yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde, işleyişi içinde hareket ettiğinden, devlet mekanizmasının hızlı ve atak çalışamamasının yanı sıra, çağa ayak uydurulamamasında da önemli bir etken oluyor.
Öyle ki;
Devlet anlayışı ile özel sektör anlayışı, adeta siyah ile beyaz kadar farklı.
Tıpkı;
657 sayılı devlet memurları kanunu ile özel sektöre mahsus 1475 sayılı kanun arasındaki fark gibi.
Devlet kurumlarının özel sektör mantığı ile hareket edememesi, beraberinde geri dönülmez hatalara ve zaman kayıplarına yol açıyor.
İşte son örnek Bursa’dan.
Dün Aysın Komitgan da yazdı.
Sadece Nilüfer’in değil, Bursa’nın da en değerli arazisi üzerine bundan 12 yıl önce atılan Emniyet Müdürlüğü binasının inşaatı yıllar yılı bitirilemiyor.
Kaldı ki yanlış planlama da cabası.
Müteahhitin iflas etmesi bir yana, bina bitse bile bu binanın yeterli olmayacağı, ancak binanın yüzde 85’i tamamlandıktan sonra görülüyor.
Aslında tam bir kamu mantığı skandalı.
Oysa fikir güzel, buranın yapılmlak istenen Nilüfer Devlet Hastenesi’ne çevrilmesi gayet olası.
Bakanlıklar anlaşırsa bu mümkün.
Biraz daha bir ödenekle yüzde 15’i kalan bina, bir anda Nilüfer’in tek Devlet Hastanesi olabilir.
Aslında;
Kamu mantığının ve bürokrasinin, günümüze ne denli uzak olduğu bu yarım kalan inşaattan da belli.
Emniyet Müdürlüğü için yapılan binanın arazisi, eski parayla çok sayıda trilyonla ölçülebilecek kadar değerli.
Eğer ki;
İlgili bakanlık, bu çok değerli araziyi özel sektöre satsaydı, şimdi bakanlığın kasasında hem fazladan para olacaktı, hem de başka bir yere bedavadan yapılmış, bitirilmiş ve oturuluyor olan bir Emniyet Müdürlüğü binası olacaktı.
Eğer ki;
Devlet, Bursa’nın bu en değerli arazilerinden birine üstelik para vererek bina yapmak yerine bu araziyi özel sektör mantığıyla değerlendirip satsaydı, en akılcı işlerden birini yapacaktı.
Ama yapmadı, yapılamadı.
Çünkü devlet mantığı ve bürokrasi buna izin vermedi.
Olan da vergi veren vatandaşa, devlete, Bursalı’ya oldu.
Bu da;
Ticari, ekonomik ve güncel bakamayan hantal devlet anlayışının ne denli günün gerisinde kaldığını ve yerel yönetimlerin niye güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koyan sadece basit bir tablo.

 

Onaylanan yasaya tepki gösterdi!

Çarşamba akşamı;
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ana dilde savunma imkanı getiren yasayı onayladı.
Böylece Türk mahkemelerinde yeni bir süreç başlamış oldu.
TBMM’den;
AK Parti’nin isteğiyle çıkan ve Çankaya’dan da onay alan bu yasaya Bursa’da tek tepki, aynı zamanda Bursa milletvekili olan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’dan geldi dün.
Gönderdiği açıklamasında;
“Ana dilde savunma hakkından söz edenler, Türk Milleti’nin bağrına ve beynine hançer saplamak suretiyle onu parçalamak, dağıtmak ve yok etmek isteyenlerdir” diyen Büyükataman, bu yasayla milli hafızanın da ortadan kaldırılmasının amaçlandığını söyledi.
Büyükataman;
Söz konusu yasanın altında yatanın da PKK’nın taleplerinin, hükümet tarafından yerine getirilmesi olduğunu ifade etti.

 

Yoğun ilgi sefer ekletti

Belli ki;
Büyükşehir Belediyesi’nin Mudanya-Kabataş arasında çalışan Bursa Deniz Otobüsleri, özellikle Bursalıların ilgisini çekti, beğenisini kazandı.
Şimdilik;
Günde karşılıklı iki sefer yapan BUDO’ya özellikle hafta sonu için olan talepler nedeniyle BURULAŞ yönetimi, cuma günleri için sefer sayısını 3’e çıkardı.
Böylece;
Mudanya’dan 07.00 ve 15.30, Kabataş’tan da 10.30 ve 18.30 kalkış saatlerine, Mudanya’dan 17.00, Kabataş’tan da 19.30 kalkışı eklendi.

 

Münih buluşması sürprizi yaşadı

Bu yıl;
1-3 Şubat tarihlerinde Münih’te gerçekleştirilecek olan “Münih Güvenlik Konferansı ve Genç Liderler Zirvesi” öncesinde, CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir büyük bir sürprizle karşılaştı.
Alman Körber Vakfı’nca düzenlenen buluşma için 24 genç dünya liderinden biri olarak Türkiye’den gösterilen tek isim olan Erdemir, dünyanın önde gelen liderleriyle uluslararası politikalara ilişkin müzakere etme olanağı yakalamış oldu.
Konferans bu yıl da 70’i aşkın ülkeden 350 siyasetçi ve kanaat önderini buluşturacak.

 

CHP’lilerde Haluk Koç hazırlığı var

Bursalı CHP’liler;
Hafta sonunda Bursa’ya gelecek olan Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç için hazırlık yapıyorlar.
Son ziyaretinde eksik ilçeler bırakan Koç, bu programında Gürsu ve Kestel ilçelerinde ziyaretlerde bulunduktan sonra, Osmangazi ilçe yönetiminin Dikkaldırım ve Hüdavendigar mahalllerindeki temsilcilik binasını da hizmete açacak.
CHP’liler;
3 şubat pazar akşamı da Koç’un katılımıyla Atalay Prens düğün salonunda Osmangazi ilçe yönetiminin düzenlediği “dayanışma yemeği”nde bir arayla gelecekler.