Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Seçimlere ramak kala çok sürpriz bir görevden alma
03 Ekim 2013 Perşembe, 08:13

AK Parti hükümeti;
Baraj altında kalan partileri maddi yönden desteklemeye yönelik adım atsa da, anketlerin “diğerleri” pozisyonunda görünen bazı partilerdeki küçülme ya da bölünme ısrarla devam ediyor.
Son örnek;
Dün Demokrat Parti’nin Bursa yönetiminden geldi.
DYP sonrası bir türlü “belini doğrultamayan” DP’de kısa bir süre önce Ahmet Yıldırım’ın yerine Bursa İl Başkanı olarak atanan Halil Öz de, 9 aylık görev süresinin ardından Genel Merkez tarafından görevden alındı.
Ve;
İl Başkanlığı görevine de partinin Nilüfer İlçe Başkanı Semra Çetin atandı.
Bu karar, DP camiasında yankı yaratırken, eski DYP’liler de seçim öncesi alınan bu karara şaşkınlardı.
DP’nin Bursa;
Kulislerinde konuşulanlar, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Baki Mert’in geçen hafta Bursa’ya geldiği ve İl Başkanı Öz’ün istifasını istediği ancak Öz’ün de bu talebi yerine getirmediği yönünde.
Kulağımıza gelenler;
Özellikle Osmangazi’nin yenilenen delegelerine dair Ankara’nın çok sayıda isim isteği olduğu, Başkan Öz’ün de bu isteklere karşı çıktığı yönünde.
Şimdi;
Merak edilen, yerel seçimlere az bir süre kala, Türkiye genelinde yüzde 0.64’lük oy oranına sahip olan DP’nin Bursa teşkilatlanmasının yeniden yapılandırılacak olmasıyla, nasıl hazırlık yapılacağı ve başarılı olacağı yönünde.

Yıldırım’a hayli sürpriz aday!

Yaklaşan;
Yerel seçime yönelik olarak AK Parti’de adaylık takviminin 1 Ekim itibariyle başladığını dün duyurmuştuk.
Bu yönde;
Gerek AK Parti’nin gerekse Yıldırım siyasetinin kulislerine dün ilginç bir haber düştü.
Milli Görüş kökenli olan eski Saadet Partili Ayhan Özbek, AK Parti’den Yıldırım Belediye başkan aday adayı olmak için kolları sıvadı.
Ve;
Bu talebini de önce yakın dostlarına aktardı sonra da kişisel sosyal medya hesabından kamuoyuna duyurdu.
Hatırlanacaktır;
2009’daki son yerel seçim arifesinde Yıldırım’da AK Parti’nin adayı Özgen Keskin, MHP’nin adayı Cüneyt Karlık, SP’nin adayı da Ayhan Özbek’ti.
Ancak;
Seçim Kurulu’na dosyaların verileceği son anda -herkesin bildiği olaylardan dolayı- SP’li Özbek müracaat yapmamış/yapamamıştı.
Böylece SP, Yıldırım’da seçime girememiş ve belki de AK Parti’li Keskin’in seçimi kazanmasında dolaylı olarak dahli olmuştu.
Özbek, şimdi 5 yıllık aranın ardından kolları yeniden sıvadı ki, hedef bu kez AK Parti’den adaylık.

Adaylık için çıkan ilk ilçe başkanı?

AK Parti’de;
Adaylık süreci başlayınca doğal olarak hareketlenme de başladı.
Ve;
Dün itibariyle, belediye başkanlığı düşünen ilçe başkanları arasında ilk girişim Orhangazi İlçe Başkanı Neşet Çağlayan’dan geldi.
12 Haziran 2011;
Genel seçimleri öncesinde milletvekili adaylığı için İlçe Başkanlığı’ndan istifa eden İsmail Aydın’ın yerine İlçe Başkanı seçilen Çağlayan, kararını parti teşkilatına da açıkladı.
Ve dün itibariyle de Ankara’nın yolunu tuttu.
Adaylığıyla;
İlgili olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Teşkilat Başkanı Ekrem Erdem ile görüşmeyi planlayan Neşet Çağlayan, 2009 yerel seçimleri öncesinde de AK Parti’nin aday adayları arasındaydı.
Aday gösterilmeyince İlçe Başkanlığı’nı üstlenen Çağlayan, arkadaşlarına da “1 Kasım’dan itibaren ilçe başkanı değilim” diyerek, görevinden istifasının ve adaylık müracaatı yapacağının açık bir mesajını da vermiş oldu.
Hatırlanacağı üzere;
AK Parti, elinde bulunan Orhangazi Belediyesi’ni sırf parti içi kavgalar nedeniyle 2009’daki son yerel seçimde kaybetmişti.
Kulislerde konuşulanlar, AK Parti’nin Orhangazi’de 10’a yakın aday adayının olacağı yönünde.

Yeni döneme projeli mesaj

Karacabey’in;
AK Parti’den ayrılma bağımsız belediye başkanı Ergun Koç’ta da bir seçim hareketliliği var.
Kapısını çalan;
Partilerin adaylık teklifini henüz kabul etmeyen Koç, Karacabey’in yeni dönemine dair olarak “projem” ekibi kurdu.
Bir kısmı belediye içinden, bir kısmı da belediye dışından olmak üzere kente yönelik yeni projelerin kazandırılması amacıyla böyle bir adım atan Başkan Koç, yeni döneme dair bu girişimiyle de bir adaylık mesajı verir gibi oldu.

Hareketsizlik için yürüyüş!

Bugün;
Dikkat çeken bir yürüyüş olacak Cumhuriyet Caddesi’nde.
Yürüyüşün sloganı “hareketsizliğe karşı”
Ancak;
Bu yürüyüşün siyasi bir içeriği yok.
Toplumda giderek artan obezite ve kalp hastalıklarına dikkat çekmek için İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce düzenlenen organizasyonda, Cumhuriyet Caddesi’nde topluca yürünecek, yürüyüş saat 10.30’da başlayacak.

Spekülasyonlara sürprizli cevap

Bursa iş hayatında bir süredir farklı spekülasyonlar vardı mutfak sektörünün lideri İnoksan’la ilgili olarak.
Ve firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık da her defasında, bu spekülasyonları yanıtlamak ve çürütmek durumunda kalıyordu.
Bu duruma ilişkin olarak dün firmadan yapılan açıklama, İnoksan’a yönelik spekülasyonlara da nokta koymuş oldu.
Vehbi Varlık’ın, yüzde 40 oranındaki ortağı Coşkun İrfan’ın hisselerini satın aldığı ve firmanın  tamamına sahip olduğu açıklaması yapıldı ki, iddialara dair son nokta da bu şekilde konulmuş oldu.