Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sessiz sedasız değiştirilen bu yönetmelik yine kriz yaratacak
20 Ekim 2012 Cumartesi, 09:45

Ne var ki, aralarında Bursa’nın da bulunduğu bazı illerde bir kriz yine kapıda bekliyor.
Bunun da nedeni, sessiz sedasız değiştirilen ve uygulanan “Atatürk Anıtı’na çelenk sunma yönetmeliği”
Bu yönetmeliğe göre başta siyasi partiler olmak üzere, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları Atatürk Anıtı’na çelenk sunamıyor, saygı duruşunda bulunamıyor.
Bunun da nedeni bilinmiyor.
30 Ağustos Zafer Bayramı’nda hem Bursa’da hem de çeşitli illerde yaşananlar halen hafızalarda.
İstanbul’da, İzmir’de, Isparta’da, Kocaeli’nde, Bursa’da ve diğer illerde yaşananlar günlerce medyada yer bulmuştu.
Valilik ve kaymakamlıklarca, Atatürk Anıtı’na sokulmayan CHP’liler, DSP’liler, İP’liler ve bazı STK’ların yöneticileri, polisle karşı karşıya gelmiş ve arbedeler yaşanmıştı.
Bursa’da da;
Cumhuriyet Kadınları Derneği yöneticileri, Atatürk Anıtı’na sokulmayınca soluğu Vali Şahabettin Harput’ta almış ve durumu protesto etmişlerdi.
Harput, “yönetmeliği uyguladık” deyince de CHP Bursa Milletvekil Turhan Tayan, sert bir açıklama yapmış ve “Bu yapılan, Atatürk’e karşı bir aşındırma hareketidir. Anlaşılıyor ki ileride bu bayramlardan bahsetmek güç olacak” demişti.
Nitekim;
Diğer illerde de benzer protestolar yaşanmış bayramlarını kutlamak, çelenk sunup saygı duruşunda bulunmak isteyenler Atatürk anıtlarına sokulmamıştı.
Bu yönde;
Bursalı DSP’liler, 29 Ekim’de Heykel’deki Atatürk Anıtı’na çelenk sunmak için 18 Ekim’de 2102/30 nolu yazılarıyla Bursa Valiliği’ne başvurdular ve olumsuz yanıt aldılar.
Kararı tepkiyle karşılayan DSP’liler “bu yasağın unutulmayacağını” söylerlerken, tepkilerini de gösterdiler.
Aslında haksız da sayılmazlar.
Türkiye’de 88. yıldır coşkuyla kutlanan, ellerinde Türk bayraklarıyla, bulundukları yerleşim birimlerinde Ataları’na koşup, çelenk sunan ve saygı duruşunda bulunduktan sonra coşkuyla İstiklal Marşı’nı okuyan insanlara konulan bu yasak, çok tartışmalı.
Dahası, bu yönetmeliğin niye ve nasıl değiştirildiği önemli.

 

Kılıçdaroğlu’na 2 günlük program

CHP İl Başkanı Metin Çelik’in, Kestel Adliyesi’nin kapatılmasına tepki olarak ilçeden toplanan 5 bin imzayı Ankara’ya götürdüğünü dün aktarmıştık.
Çelik bu ziyaretinde Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüştü.
Kılıçdaroğlu;
İl başkanlığı görev süresindeki çalışmalarını aktaran Çelik’e aralık ayında Bursa’ya gelmek istediğini belirtip, bu nedenle program yapılmasını istedi. Programın detayları şimdilik kesinleşmezken, bu ziyaretin birtakım ziyaret ve açılışlarla birlikte 2 günlük olmasının planlandığı aktarıldı.

 

Hacca gidince ziyaret ertelendi

Birlik Vakfı’nın Bursa Şubesi yöneticilerinin planlamasına göre, kapatılan Has Parti’nin eski Genel Başkanı, AK Parti’nin de yeni Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş dün Bursa’da olacaktı.
Kurtulmuş, vakfın “cuma meclisi” toplantısına konuşmacı olarak katılacaktı.
Ne var ki, Kurtulmuş, önceki akşam eşi ve kızıyla birlikte hacca gitti.
Bu nedenle de Kurtulmuş’un Bursa programı ertelendi.

 


Koray Aydın bugün Bursa’da

4 Kasım’da;
Ankara’da gerçekleştirilecek MHP kurultayına az bir süre kalırken bugün Bursa’da Koray Aydın hareketliliği yaşanacak.
Genel başkan aday adaylarından olan Trabzon Milletvekili Aydın’ın bugünkü Bursa programı için bazı MHP’liler adeta alarma geçti. Mudanya Yolu’nda karşılandıktan sonra parti binasında basın toplantısı yapacak olan Aydın, ardından da Merinos AKKM’de partilileriyle bir araya gelecek.
Aydın, bu buluşma sonrasında da AS TV’de Aysın Komitgan’ın konuğu olacak.

 

‘Habur krizi’nin yıldönümüne tepki

Belki dikkatlerden kaçtı ama...
Dün;
Türkiye’nin gündemini aylarca işgal eden “Habur krizi”nin 3. yıldönümüydü.
Hani şu;
PKK mensuplarının Habur sınır kapısında otobüsün üzerinde zafer işaretleriyle karşılanıp, kurulan seyyar mahkemelerde de yargılanıp serbest bırakıldıkları “Habur krizi”
Bu yönde;
Dün sadece bir açıklama vardı ki o da MHP’nin Bursalı Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’dan geldi.
Açıklamasında;
“2009 yılında yaşanan bu Habur rezaleti PKK için önemli bir dönüm noktasıdır. Oslo’da gerçekleşen AKP-PKK-MİT görüşmesine kadar uzanan ihanet, yeni Oslo’lar için, yeni Habur’lar için randevu evi aramaya devam ediledursun, MHP olarak bu ihanetin hesabını soracağımız sandığın gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” diyen Büyükataman, “demokratik açılım”ın da “ihanet” olduğunu belirtti.

 

Bayramı bugün kutlayacaklar

Yaklaşan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Bursalı lionslar bu gece kutlayacaklar. Uluslararası Lions Dernekleri 118-K Yönetim Çevresi Federasyonu’na bağlı olan kulüplerin üyelerinin katılacağı “Cumhuriyet Balosu”, Crowne Plaza’da gerçekleştirilecek.