Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sosyal güvenlik şemsiyesi yeşil kartlı için ne halde?
11 Temmuz 2012 Çarşamba, 08:18
İlginç olay;
Geçtiğimiz pazar günü Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisi'nde yaşanıyor.

Nitekim bu olay;
Türkiye'de sağlık sisteminin de durumunu açıkça gözler önüne seriyor.
Geçmişte;
Bursa'nın aktif siyasi isimlerinden biri olan Ali Nihat Irkörücü, pazar sabahı 70 yaşlarındaki bir yakınından gelen acil telefon üzerine atlıyor aracına gidiyor yakınını alıyor.
Sonra da;
Mide kanaması geçirdiğini söyleyen yakınını en yakın hastane olan Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüyor.
Acil'de, önce hastanın sosyal güvencisi soruluyor.
"Yeşil kart" denilince kabul edemeyecekleri söyleniyor, hasta ve yakını olan Irkörücü'ye.
Açıklama da yapılıyor.
"Biz ancak ya 112 acil ambulansla geleni ya da Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesi'nden sevkle geleni kabul edebiliyoruz" deniyor.
Bir başka yol da öneriliyor.
O da ücretin ödenmesi.
"Tamam" deniyor "ücretini ödeyelim"
Ücret ödeniyor, hasta adeta kıvranıyor ve inanılacak gibi değil ama tam 8.5 saat acil serviste kalınıyor.
Ve teşhis konulamıyor.
Ertesi gün için dahiliye uzmanından randevu alınıp hasta evine gönderiliyor.
Hasta ve yakını ertesi gün saat 08.00'de randevuya gidiyorlar kan tahlili ve endoskopi için.

Bu kez de "yeşil kartlı hastaya biz bakamayız" deniyor.
Ve hasta o haliyle yine evine gönderiliyor.
Hastanın sonrası bizde.
Ne var ki bu olay, sosyal güvenlik şemsiyesininin ne halde olduğunu gösteren bariz bir olay.
Akıllara ister istemez şu geliyor.
Şimdi düşünün ki hasta Görükle'de, Tıp Fakültesi hastanesinin burnunun yanında oturuyor olsun.
Prosedüre göre;
Önce Kalkacak Görükle'den Yıldırım'a Şevkmet Yılmaz Araştırma Hastanesi'ne gidecek sevk raporu almak için, sonra da evinin yanındaki Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gidip tedavi olacak.
Bu sürede eğer yaşamını yitirmezse!

Hel hele;
Devletin ambulansını meşgul etmeyip, özel araçla veya taksiyle hastaneye giderse de hiç şansı olmayacak!
Olacak şey mi Allah aşkına!


Ağar'a, Bursa'dan moral ziyareti
Geçmişte;
Susurluk davası kapsamında 5 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onanan ve Aydın'ın Yenipazar ilçesindeki cezaevine konulan Mehmet Ağar'ın dün de Bursalı ziyaretçileri vardı.
Geçmişte taşıdığı emniyet müdürü, vali, milletvekili, Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı gibi sıfatların yanında bir de Demokrat Parti'nin eski Genel Başkanı titri de bulunan Mehmet Ağar, bir süredir Yenipazar K1 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunuyor.
İnfaz yasası gereğince cezasını 2013 yılında tamamlaması ve tahliye olması beklenen Ağar'ı dün de DP Bursa İl Başkanı Ahmet Yıldırım, il başkan yardımcısı Hasan Gülayan ve parti müdürü Erol Karabayır ziyaret ettiler.
Görüşmede;
Bursalı DP'liler adına geçmiş olsun ziyaretine geldiğini ifade eden İl Başkanı Ahmet Yıldırım'a, Ağar da "Bursalı tüm dava arkadaşlarıma ve dostlarıma selamım olsun" diyerek teşekkürlerini iletti.


Ata'nın manevi kızını unutmadılar
Büyük Önder Atatürk'ün "manevi kızım" olarak nitelediği Ülkü Adatepe, bir süre önce sağ kolunun kırılması nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alınmıştı.
CHP'nin;
Hafta sonu Ankara'da yapılan Kadın Kolu kongresini fırsat bilen Bursalı gençler de, kısa bir süreliğine Atatürk'ün en küçük kızı Adatepe'yi hastanede ziyaret edip, geçmiş olsun dileklerini ilettiler.
Nilüfer İlçe Gençlik Kolu Başkanı Tuğçe Ayduğan başkanlığındeki gençlere teşekkür eden Adatepe'nin de sağlığına kavuştuktan sonra Bursa'ya gelme sözü vermesi de dikkat çekiciydi.


Bu nikah daha çok su götürür
Daha;
Çok su götüreceğe benzer olayı dün Aysın Komitgan duyurdu köşesinde.
Hafta sonunda oğlunu evlendiren Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Hikmet Aydoğdu'nun bu düğününde nikah şahitliklerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin yapmasından öte...
Düğüne;
AKP İl Başkanı Sedat Yalçın ile AKP Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı'nın, Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Aydoğdu tarafından davet edilmemesi de işin bir başka ilginç yönü.
Aysın'ın dediği gibi nikahı Özgen Keskin'in kıydığı bu düğün, AKP'li belediyenin ikinci adamıyla, AKP yönetimi arasındaki uçurumu açıkça ortaya çıkarırken, örneği de pek görülmemiş ve AKP'ye eksi yazacak bir uygulamayı da beraberinde getirdi.


Köyden BTSO'ya teşekkür var
Bursa'nın;
Ortak fayda kuruluşu olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın, Mudanya'ya bağlı Mürsel köyünde ödeneksizlikten yapımı duran Sağlık Meslek Lisesi'ni tamamlama kararı aldığını dün bu sütunlardan paylaşmıştık.
Dün Mürsel Köyü muhtarı Hüseyin Çakır aradı.
Tüm köy adına aradığını belirtip, Celal Sönmez başkanlığındaki tüm BTSO yönetimi ve üyelerine teşekkür eden muhtar Çakır'ın bu sevincini paylaşmış olmalım.


TARİHTE BUGÜN

Ordu'nun Fatsa ilçesine yüzlerce asker ve polis operasyon düzenledi, sol görüşlü bağımsız belediye başkanı Fikri Sönmez dahil 300 kişi gözaltına alındı. (11 Temmuz 1980)