Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Tartışılmadan kaldırılan anıt için verilen iktidar sözü ne?
17 Şubat 2013 Pazar, 08:44

Operasyon;
Biraz da alelacele yapıldığı için, konu Bursa kamuoyunda yeterince tartışılamadı.
Bu nedenle de pek çok kişi Tophane’deki uygulamadan bihaber.
Konu şu.
Tophane’de;
Osmangazi Türbesi’nin bitişiğinde bir Şehitler Anıtı var.
Daha doğrusu vardı, artık yok.
Bu anıt;
Kurtuluş Savaşı sırasında, Bursa, Yunanlılar’dan kurtarılırken 11 Eylül 1922’de şehit düşen 14 asker anısına dikilmiş dört köşeli, kaideli bir yapıydı.
Bu anıt;
Yıllar yılı Tophane’de yerini korurken, kısa bir süre önce Büyük Birlik Partisi’nin Bursa yöneticileri ilginç bir tartışmayı başlatıp, bu anıtın Osmanlı’ya hakaret ettiğini öne sürdüler ve buradan kaldırılması gerektiğini savundular.
Gerekçe olarak da;
Anıtın üzerindeki kitabede Osmanlıca yazılı olan ifadelerde, sanki Osmanlı ile Türkler’in savaşmış gibi anlatıldığını ve Osmanlı Devleti’nin işgalci bir kuvvet gibi gösterildiğini sundular.
Bu nedenle de bu anıtın kaldırılması için yoğun uğraş verildi.
Sonunda;
Cumhurbaşkanlığı’nın da onay vermesiyle, Tophane’de yıllar yılı duran bu anıt bir gece ansızın yerinden söküldü.
Anıt, şimdilik bir yere dikilmedi.
Kitabenin de Bursa Müzesi’ne kaldırılacağı söyleniyor.
Ne var ki;
Ankara’nın da onayı ile gerçekleştirilen bu operasyon, Bursalı CHP’lileri adeta ayağa kaldırdı.
Bu yapılanın;
“Cehaletin, Cumhuriyetle hesaplaşması” olduğunu söyleyen CHP’liler Top-hane’den kaldırılan “İstiklal Savaşı Şehitleri Anıtı’nın, Cumhuriyet değerlerini yok etme yolunda atılan adımlardan biri olduğunu düşünüyorlar.
Nitekim;
İl Başkanı Metin Çelik’e göre “tarihi bilgi, belge ve olgudan yoksun şekilde rövanşist bir duygu güdüldü”
Bu arada;
Çelik ve ekibi, konunun uzmanlarına Osmanlı’ya hakaret edildiği iddia edilen kitabedeki Osmanlıca yazıları da tercüme ettirdi.
Buna göre yazıların Türkçesi şu:
“Burada yatan askerlerin şehit düştükleri muharebe öyle muazzam bir zaferle nihayet bulmuştur ki, neticesinde Bursa ikinci defa fethedilmiş ve kadim Osmanlı hükümeti son bularak yerine Hükümet-i Cumhuriyetimiz teessüs (kurulmuş) etmiştir. Bu şehitler bu eserlerin abide-i mefharetidir (övüncü). Mukaddes ruhlarına fatiha. 19 Muharrem 1341 - 11 Eylül 1338”
Bu sözlerin;
Neresinde bir hakaret olduğunu soran CHP’liler, doğal olarak açıklama bekliyorlar.
Bu arada;
CHP’li Başkan Çelik’in şu ifadesi de dikkat çekici:
“Özgürlük ve bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, bugün ülkemizin üzeri zifiri karanlık bulutlarla kaplı, bunları dağıtmak için var gücü-müzle çalışacağımıza ve size çok görülen bu anıtı, ilk CHP iktidarında yeniden dikeceğimize söz veriyoruz”

MİT ve Suriye düşündürüyor!

Habertürk’te;
Pakize Suda sokak röportajlarında vatandaşa soruyor.
“Türkiye’nin sınırı en uzun komşusu hangi ülkedir?”
Cevaplar şaşırtıcı.
Öyle ki, Avusturya, Japonya ve Almanya bile cevaplar arasında.
Galiba;
MİT’in açılımı sorusuna Mersin İdmanyurdu cevabı verilebiliyorsa, Suriye cevabını bilememeyi normal görmek gerekiyor.

İmralı görüşmesini protesto edecekler


AK Parti hükümetinin;
Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan teröristbaşı Öcalan’la İmralı Adası’nda sürdürülen görüşmelere tepki amacıyla, Bursa Alperenler Ocağı mensupları bugün bir araya gelecekler.
Pınarbaşı’ndaki;
Şehitliğe yürüyecek olan Hasan Altun başkanlığındaki ocak üyeleri, Öcalan’la sürdürülen görüşmeleri protesto edip, PKK terörü ile müzakere yerine mücadele edilmesini isteyecekler.

AK Parti’deki bu süreç CHP ve MHP’yi de bağlıyor

Konu;
Bursa’da AK Parti camiası içinde şimdiden kısmen konuşulmaya, telaffuz edilmeye başladı ki, netleştiği zaman bir hayli ses getireceğe ve yankısının da bir hayli süreceğine benziyor.
Özellikle;
Yaklaşan yerel seçimler öncesinde pek çok tartışmayı, belki de ayrışma sonrası netliği beraberinde getireceğe benzeyen bu çok ilginç gelişme, Bursa AK Parti için çok önemli.
Bu nedenle;
Bu süreci yakından takip eden bazı gözler ve kulaklar, şehir dışına çevrilirken, bizlerin kulağına gelenler de, AK Parti’deki bu sürecin CHP ile MHP’yi bir hayli yakından ilgilendireceği şeklinde.
İfade ettiğimiz gibi;
Çok yakında sonuçlanması ve Bursa kamuoyuna açıklanması beklenen bu konu, eğer gerçekleşir ise bu türde Bursa’da bir ilk de olmuş olacak.
Galiba biraz daha bekleyip göreceğiz.

Hafiye sendikacı Selçuk Türkoğlu

Şu bir gerçek ki;
Bursa’da memur sendikacalığını en iyi yapan isimlerin başında Kamu-Sen İl Temsilcisi Selçuk Türkoğlu geliyor.
Türkoğlu’nu bu denli başarılı kılan, salt sendikacılığı değil, Bursa’nın kamudaki tüm aksaklık ve sorunlarına yönelik anında refleks göstermesi. Eğitim sisteminden diyanete, sağlıktan maliyeye değin geniş bir yelpazede olan tüm aksaklık ve haksızlıkları anında Bursa kamuoyuna duyuran Türkoğlu, son olarak da Bursa PTT’sinde yaşanan posta dağıtım krizini de paylaşan ilk kişi oldu.
Hatırlanacakır;
PTT’de, 1 Şubat’tan bu yana yürütmeye başlayan taşeron firmanın Bursa’da 38 bin kişiye kargo ve postalarını ulaştıramadığını açıklamıştı ki, bu da diğer açıklamaları gibi hayli ses getirmişti.

Biraz mola...

Bursa ve ülke gündemini sizlerle paylaştığımız bu sütunlardan, bir süreliğine sizlerden ayrı kalacağız. Sizlerden istediğimiz bir mola sonrasında buluşmak umuduyla. (O.T)