Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Tek başına hükümetin önünde sandıksız bir 4 yıl var
03 Kasım 2015 Salı, 07:11
Sadece;
AK Partililer’i değil, kamuoyu araştırma şirketlerini de şaşırtan 1 Kasım seçimi sonuçları, öyle görünüyor ki uzun süre hafızalardan silinmeyecek.
Nitekim;
Sadece 5 ay içinde, oy oranını 10 puan artırarak tek başına iktidar olabilmek, siyaseten pek kolay değil.
Pek çok kesimin;
1 Kasım’da tek başına iktidar olup olmayacağını tartıştığı AK Parti’nin, yüzde 50 oy oranına dayanarak 317 milletvekili çıkarması, tahminleri adeta altüst etti.
Öyle ki;
Partinin bazı üst düzey yöneticilerinin bile, hükümeti tek başına kurmak için gereken 276 milletvekilini kastederek, “sınırdayız” diyorlardı.
5 ay önce;
Hükümeti kurmak için 18 milletvekiline ihtiyaç duyarken, şimdi 59 milletvekili birden kazanan AK Parti, tüm muhalefet partilerini de deyim yerindeyse ters köşeye yatırdı.
Tabii;
Bunda en büyük rolü, aylardır sessiz kalan seçmen üstlendi.
Seçmen;
7 Haziran’da sandıkta verdiği “koalisyon” talimatına uymadığı gerekçesiyle en başta MHP’yi cezalandırdı, CHP’ye de yine ana muhalefet görevi verdi.

Rakipleri olan;
MHP’den 37, HDP’den 18, CHP’den de 4 milletvekilliği alıp 2011’deki gibi muazzam bir güce ulaşan AK Parti, TBMM’de de sandalye üstünlüğü elde etti.
7 Haziran’da;
“Blok” olarak telaffuz edilen CHP, MHP ve HDP’nin toplam milletvekili sayısı bu kez 233’ü bulurken, sadece AK Parti’nin sandalye sayısı 317 oldu.
Pazar akşamı;
Seçim sonuçları alınırken AS TV’de canlı yayında da ifade ettik.
Bu kadar büyük bir güçle, AK Parti patika yoldan, otobana çıktı.
Öyle ki;
Önünde sandıksız bir 4 yıl var.
Yerel seçimler de, genel seçimler de, Cumhurbaşkanlığı seçimi de 2019 yılında yapılacak.
Dolayısıyla;
Bu denli milletvekili sayısıyla TBMM’de ezici bir güç elde eden AK Parti, önündeki 4 yıl süresince çok rahat hareket edecek.
Pazar günü;
Başta MHP olmak üzere muhalefete büyük bir tokat atan seçmen, bu sonuçla 2 Kasım sabahına da rahat başladı.
Nitekim;
Para piyasaları, 4-5 günlük tatilin ardından yeniden açılırken, tek parti iktidarına olumlu cevap verdi ve özellikle dolar seyrinde bir normalleşmeye gidiş görüldü.
Görünen o ki;
Gerek yabancı yatırımcıların, gerekse iş aleminin, aylardır “hassas” seyrinde tuttuğu dümen, kısa vadede “normal” seyrine dönecek.
Bu da;
AK Parti’nin en fazla başarılı olduğu alan olan ekonomi yönetiminde, çiçeği burnunda yeni hükümete büyük kolaylık sağlayacak.