Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Temayül yoklaması öncesindeki bu buluşma, planları değiştirir mi?
18 Ekim 2013 Cuma, 08:31

AK Parti’nin;
Halen işleyen seçim takvimine göre, belediye başkanlığı ile belediye meclis üyeliğine aday adaylığı müracaatları 1 Kasım’da son bulacak.
Ne var ki;
İlginç bir karar alan Ankara, aralarında Bursa’nın da bulunduğu 16 büyükşehirde, 26 ve 27 Ekim tarihlerinde temayül yoklamaları yapacak.
Bu tarihler;
Müracaat tarihinin bitimi öncesi olacağından akıllara, AK Parti Genel Merkezi’nin adaylarını bir an önce belirleme isteği olduğunu getiriyor.
Nitekim;
Gelen haberler, yapılacak bu temayül yoklamaları sonrasında 15 Kasım’da da adayların açıklanmaya başlayacağı yönünde.
Ne var ki;
Ortada bir belirsizlik var.
Çünkü;
AK Partililerin de bildiği üzere, temayül yoklamalarına İl Başkanları, Büyükşehir Belediye Başkanları ve Bakanlar girmiyor, giremiyor.
Genel Merkez’in uygulaması böyle.
Nitekim;
Bugün itibarıyla da sadece tek bir aday adayı var, o da mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe.
Ancak Altepe, Bursa’da da yapılması öngörülen bu temayül yoklamasına girmeyecek.
Nitekim;
Altepe’nin karnesi iyi.
Üstelik hem Bursa, hem de Ankara cephesinden.
Diğer yandan;
Büyükşehir adaylığı için hamle yapan İl Başkanı Sedat Yalçın’ın durumu da bu benzerlikte.
Ancak;
Yalçın’ın istifa edip adaylık müracaatı yapıp yapmayacağı henüz belli değil. Bu nedenle, ‘aday olmayı isteyen il başkanı’ pozisyonunda.
Bir de şu durum var.
Genel Merkez, bu temayül yoklamalarını, biraz önce belirttiğimiz gibi bayram tatilinden sonraki hafta sonunda 26 ve 27 Ekim’de yapacak.
Bu arada;
Temayülden iki gün önce 24 Ekim’de Ankara’da İl Başkanları buluşması var.
Bu nedenle gözler İl Başkanı Yalçın’ın Ankara dönüşünde.
Hele hele;
Bu buluşmanın, temayül yoklamasından iki gün önce olacağı düşünülürse, Yalçın’ın başkent ziyareti sonrasında Bursa’ya gelirken mutlaka bir kararla gelmesi gerektiği anlamı da çıkıyor.
Bu nedenle;
AK Parti’nin Bursa Büyükşehir adaylığını düşünen Yalçın’ın, temayül öncesi son hamlesini Ankara’da 24 Ekim’deki buluşmada yapması gerektiği görülüyor.

İzmir’in rekoru Bursa’ya gelecek

O görüntü;
Hemen akıllara gelecektir.
Geçen yıl 10 Kasım’da, Atatürk’ü Anma etkinlikleri çerçevesinde İzmir’de Konak Meydanı’da bir ilk gerçekleştirilmiş ve 2400kişi, canlı Atatürk portresi oluşturmuştu.
Yine hatırlanacaktır
İzmir’deki bu canlı tablo,     bir anda Türkiye gündemine oturduğu gibi yabancı     haber ajansları aracılığıyla da yabancı basına servis edilmişti.
Şimdi ise;
Benzer bir durum Bursa’da Nilüfer’de gerçekleştirilecek.
Projenin mimarı Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey.
Fotoğraf sanatçısı Cumhur Aygün’ün interaktif projesiyle İhsaniye Meydanı’nda gerçekleştirilecek Atatürk portresine tam 5990 Nilüferli gönüllü katılacak.
Bu yıl;
90.’sı kutlanacak olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda gerçekleştirilecek olan rekor projenin adı da “Gelecek için duruyoruz.”

Basamakları 1 yılda çıktı!

Bursa’da;
Saadet Partisi’nin belirlenen ve Genel Başkan Mustafa Kamalak tarafından açıklanan adaylarından biri de İbrahim Özacar.
Özacar;
Hemen hemen 1 yıl önce, partisindeki yeni yapılanma çerçevesinde Genel Merkez tarafından Yıldırım İlçe Başkanı olarak görevlendirilmişti.
Özacar, bu 1 yıllık sürede ekibiyle birlikte Yıldırım’ın 67 mahallesini taradı ve sonrasında da yaklaşan yerel seçimler için aday olabileceğini belirtince Ankara da bu duruma sıcak baktı ve adaylığını onayladı.
Böylece;
Özacar, kısa bir süre zarfında SP’nin İlçe Başkanı ve ardından da belediye başkan adayı olarak siyasi kariyerinde basamakları hayli hızlı çıkan bir isim oldu.