Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Terör, yeniden seçimde siyaseti nasıl etkiler?
09 Ağustos 2015 Pazar, 08:08
Yarın;
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, hükümeti kurmak için AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu görevlendirmesinin 32. günü.
Tam 13 gün sonra bu süre bitecek.
Daha önce de söylediğimiz gibi, bu 45 günlük yasal süreyi sadece AK Parti kullanacak ve diğer partilere Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirme yetkisi verilmeyecek görünüyor.
Yarın aynı zamanda bir de kritik görüşme var.
İhtimali;
Çok az da olsa, olası bir AK Parti-CHP koalisyonu için yarın AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu son kez bir araya gelecek.
Görünen;
Böyle bir koalisyon hükümetinin kurulmasının hayli zor olduğu yönünde.
Yine;
Olası böylesi bir sonuçta artık gözler, yavaş yavaş kasımda yapılabilecek bir yeni seçime odaklanacak.

Yüksek Seçim Kurulu bile kasımda yeni bir seçim hazırlığı yaparken, 7 Haziran’da seçilen 25. dönem TBMM’sinin de görevde en kısa kalan parlamento olması bekleniyor.
Haliyle;
Yeni bir seçim kararıyla AK Parti, CHP, MHP ve HDP’nin mevcut milletvekillerinin de görev süresi bitmiş olacak.

İşte;
Böylesine olası bir seçim arifesinde de Türkiye bir taraftan seçim propagandası yaşarken, bir tarafla da terörle uğraşacak.
Nitekim;
Terör ateşi dün de Bursa’yı vurdu.
Daha 1 aylık bile olmayan Bursalı polis memuru Salih Hüseyin Parça, Şırnak’ta şehit düştü.
Dün Bursa’da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da programlarını iptal ederek, acılı aileyi özel uçakla memleketi olan Artvin’e götürdü.

Bu arada;
Dün aynı zamanda PKK’nın terör bilançosu da açıklandı.
Rakamlar ürkütücü.
Suruç’ta;
Başlayan katliamlar sonrasında bugüne değin PKK’nın hain saldırılarında asker, polis ve korucu olarak tam 24 güvenlik görevlisinin şehit edildiği, 11 sivilin yaşamını yitirdiği ve 104 kişinin de yaralandığı açıklandı.
Çoğu;
Ambulans olmak üzere 100’ü aşkın aracın da ateşe verilmesi de cabası.

Ne yazık ki;
Yarın yapılacak iki liderin görüşmesinin ardından eğer olur da iki parti koalisyon için anlaşamazsa, Türkiye işte yeni bir seçime böylesine terör havası içinde gidecek.
Elbette;
Bu puslu hava, partileri de mutlaka etkileyecektir.
Normal bir seçimin havasından farklı bir ortamda cereyan edeceği görünen olası kasım seçimi, terör belası nedeniyle 4 büyük partiyi de bir şekilde etkileyecektir.
Zaten;
Şimdi asıl düşündüren de bu.
7 Haziran seçiminden bugüne değin koalisyon için bir türlü anlaşamayan AK Parti, CHP, MHP ve HDP’ye aynı seçmenin bakışı bu kez nasıl olacak, asıl merak edilmeye başlanan da bu.