Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ticaret Borsası’nda şok inceleme! Bakanlık eski defterleri inceliyor
29 Ağustos 2013 Perşembe, 08:19

Bursa;
Ticaret Borsası’nda Rıza Aydın’ın 40 yıllık başkanlığını sona erdiren genel kurulun ardından eski ve yeni yönetim arasında çekişme halen sürerken şimdi de eski defterler açılmaya başladı.
Borsa’nın;
Başkanlığına seçildikten sonra geçmişteki idari ve mali uygulamaları yönetimiyle birlikte mercek altına alan yeni başkan Özer Matlı, kongreden bu yana yaptığı incelemesinde pek çok soru işareti ile karşılaştı.
Bunun üzerine de;
Geçmişteki uygulamalara dair endişelerini, Ankara’ya, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na taşıdı.
Bakanlık;
Matlı’nın müracaatını yerinde bularak, Bursa’ya bakanlık başmüfettişlerinden Süleyman Ruhi Aydemir’i gönderdi.
Başmüfettiş Aydemir;
Ticaret Borsası’nın yeni yönetimi aracılığıyla geçmişe dair tüm dosyaları alarak faturalardan, kararlara  işlemlere ve banka kayıtlarına değin tek tek ön inceleme başlattı.
Kulağımıza gelenler;
İncelenen dosyalar arasında ilginç iddiaların da bulunması.
Örneğin;
İnegöl’de tarla alımı. (amacı sorgulanıyor)
Doğanbey TOKİ’den alınan ancak teslim alınamayan 34 daire ile 13 Bursa konağı.
İznik’te 1 milyon lira ödeme ile alınan ancak zeytincilik için kullanılmadığı iddia edilen mülke dair işlemler.
Yeşil’de butik otel yapılmak üzere alınan ancak yıllardır çürümeye terk edildiği iddia edilen mülk.
Çeşitli etkinliklere dair sponsorluklar.
400 bin lira harcama yapılarak Akçalar’a mezbaha kurulması ancak bu mezbahanın kullanılmadığı iddiası.
Et-Balık kurumunda yapılan revizyonlar.
Yönetim kurulu harcamaları ve maaşlar.
Kiralanan mülkler.
Dolgu olarak adlandırılan yeni üyelikler.
Ve de;
“Kıyak sözleşme” olarak adlandırılan, Borsa’nın 27 yıllık Genel Sekreteri Nurşen Günaydın’ın 6900 lira olan yüksek maaşının “giderayak” 2017 yılına kadar uzatılması iddiaları, bakanlık başmüfettişi tarafından incelemeye alındı.
Elindeki;
Tüm evrakları ve kafasında soru işareti taşıdığı konuları bakanlık başmüfettişine ileten Borsa Başkanı Özer Matlı, henüz erken olmakla birlikte 40 yıllık yönetime dair idari ve mali konularda çıkabilecek konuları da “kurumun zarara uğratılması” iddiasıyla ağır yargıya taşımaya hazırlanıyor.

İlk operasyon genel sekretere

Ticaret Borsa’sının;
Yeni başkanı Özer Matlı, eski başkan Rıza Aydın’la birlikte 27 yıl Genel Sekreter olarak çalışan Nurşen Günaydın’la da yollarını ayırdı.
Rıza Aydın;
Döneminde konulduğu belirtilen yüklü tazminat maddesine rağmen Günaydın ile yollarını ayıran Matlı, Genel Sekreterlik görevine de Karacabey Ticaret Odası eski Genel Sekreteri Fehmi Yıldız’ı getirdi.
Elini kolunu bağlayan eski genel sekreter Nurşen Günaydın’la ilgili sözleşmeyi de başmüfettiş Süleymen Ruhi Aydemir’e teslim eden Başkan Matlı, yüksek tazminat yüklü bu sözleşmenin de “giderayak tanzim edildiği”ni düşünüyor.

Bugün Esad’dan dün Saddam’dan

Tarih tekerrürden ibaret!
Bundan;
Tam 25 yıl önce bugün (29 Ağustos 1988), Saddam rejiminden yani Irak ordusundan kaçan binlerce Kürt, Türkiye sınırına yığılmış ve çoğu da tıpkı bugün yaşananlar gibi Türkiye’de sınır bölgesinde kurulan kamplara alınmıştı.
Ne ilginç ki;
Benzer görüntüler bugün de yaşanıyor.
Bu kez Saddam yok ama Suriye Devlet Başkanı Esad’dan kaçan binlerce Suriyeli var.
Ve üstelik Türkiye’ye giren sığınmacıların sayısı bu kez ürkütücü boyutta.
Daha geçen yıl 100 bin aşkın Suriyeli Türkiye’ye kaçmışken, bugün neredeyse her gün binlerce insan daha Türkiye’ye giriş yapıyor ki, tablo gerçekten de vahim görünüyor.

Teknik insanlardan dönüşüme ortak tepki

Gerçi;
Yıldırım’da yapılmak istenen kentsel dönüşümü, Şehir Plancıları Odası ile İnşaat Müahendisleri Odası yargıya taşımıştı.
Ama;
Kısa adı TMMOB olan Türkiye Mimar ve Mühendis Odalar Birliği’ne bağlı diğer meslek odaları da uzun süredir sessizdi konuya.
Dün ise;
TMMOB’un İl Koordinasyon Kurulu’nca, TMMOB’a bağlı tüm odaların Yıldırım’daki bu projeye karşı olduğu açıklandı ki, 7 mahallede yapılması planlanan kentsel dönüşümün hatalı ve tehlikeli noktalarını uzman gözüyle teknik olarak paylaştılar kamuoyu ile.
Teknik insanlara göre;
Yıldırım Belediyesi’nin projesinde halk karar süreçlerine dahil edilmedi, mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı meslekleri yok sayıldı.
Yanı sıra;
Bursa ovası olarak adlandırılan 1. derece tarım alanlarının bu dönüşüm ile imar açılacağını ve Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçen 1/100.000 ölçekli 2030 yılı çevre düzeni planının da yok sayıldığını anlatan TMMOB’a bağlı odaların yöneticilerine göre proje derhal durdurulmalı ve yeniden düzenlenmeli.