Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Tükenmek bilmeyen idealler için 91 yıllık zafer iyi yorumlanmalı
30 Ağustos 2013 Cuma, 08:17

Bugün büyük gün.
Büyük bir istila için hazırlık yapan işgal birliklerinin, Anadolu topraklarını terk etmesine yol açan Büyük Taarruz’un 91. yıldönümü.
Jeopolitik, jeoekonomik ve jeostratejik olarak dünyanın en önemli konumunlarından biri olan Anadolu’nun egemen güçlerce parçalanmak ve paylaşılmak istenmesine bu millet, 91 yıl önce şahit oldu.
Arkasındaki;
Asıl emperyalist güçlerin kuklası konumundaki Yunan’ın işgaline son vererek, Kurtuluş Savaşı’nın bir sonuca ulaşmasını sağlayan Büyük Taarruz, Türkiye’yi Lozan’a daha güçlü götürdü ve Cumhuriyet’in kurulmasına olanak sağladı.
Ne ilginç ki;
Aradan geçen on yıllara rağmen, aynı güçlerin emelleri ve istekleri bitmiş değil.
Hemen burnumuzda;
Çıktı çıkacak denilen bir savaş sonrası için planlanan yeni Suriye ile yeni bir Yugoslavya örneği yaratılmak isteniyor.
Görünen de, en uzun sınırımızda belki 2, belki de 3 yeni ülkenin kurulacağı yönünde.
Yıllardır;
Yatarılmak istenen Büyük Ortadoğu Projesi ile bölgenin artık yeni bir coğrafyaya doğru hızla ilerlediği bir gerçek.
Türkiye;
Yarın bu durumun neresinde olur bilemeyiz ancak kuşkuların had safhada olduğunu söylemek olası.
Hatta;
Kafalarda öyle soru işaretleri var ki, sanki birileri tarafından arzulanan-hedeflenen tablo, sanki tıkır tıkır işliyor, bununla birlikte gerilim de tırmanıyor.
Bu nedenle;
Bugün yurt genelinde kutlayacağımız 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın asıl anlamını ve bu milat noktasının Türk toplumuna verdiği mesajı iyi yorumlamak ve özümsemek gerektiğini düşünüyoruz.
Bunun için de;
Adı üzerinde bir milli bayram olan Zafer Bayramı’nın, sıradan ya da kutlanmak için kutlanan bir bayram değil de, coşkuyla ve inançla kutlanması gerektiği kanaatindeyiz.
Bu vesileyle;
Bölgenin en değerli toprakları üzerinde ve kendi bayrağımız altında bağımsız, özgür yaşamamızı, ibadet etmemizi sağlayan Büyük Önder Mustafa Kemal’in manevi huzurunda da bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.

17 ilçede lokma döktürecek

CHP;
Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Sena Kaleli, dikkat çeken bir uygulama başlattı İznik’te.
Üstelik;
Dün ilçenin pazaryerinde başlatılan bu uygulama diğer ilçelerde de sürecek.
Parlamenter arkadaşı İlhan Demiröz ile partisinin İl Başkanı Metin Çelik’in de katıldığı uygulama ile vatan ve bayrak uğruna şehit olan güvenlik kuvvetleri için mevlit okutturup, lokma döktüren Kaleli’ye şehit aileleri de destek verdi.
Kaleli, İznik’ten başlattığı bu anma mevlitlerini ve lokma dağıtımını TBMM açılıncaya değin tamamlamayı planlıyor.

Bursa’yı kuşbakışı inceledi

Bursa’ya;
Geldiği günden beri planlıyordu, yeni atandığı şehre kuşbakışı bakmayı.
Nitekim;
Bu teklif de, birkaç gün önce Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den gelince, Vali Münir Karaloğlu dün Bursa’yı havadan inceledi.
Yapılan helikopter turu ile kentin dokusunu ve fiziksel yapısını görme imkanı imkanı bulan Vali Karaloğlu, taşra ilçelerini de aynı şekilde havadan inceleyecek.

En büyük taşınmada zaman kaybedilmemeli

Olası bir;
Büyük deprem korkusu nedeniyle adeta istim üzerinde bir hayatın sürüldüğü Gemlik’te dün birkaç saat arayla meydana gelen iki ayrı yer sartıntısı endişeleri iyice artırdı.
Bu uyarılar;
Körfezin en sağlıksız yerleşim yerlerinden biri olan Gemlik için alarm zillerini fazlasıyla çaldırıyor.
Bize göre;
Kamuyounda kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası’ndan ve bünyesindeki binaların son derece sağlıksız oluşundan hareketle, Gemlik’teki bu büyük yer değiştirme için daha zaman kaybedilmemeli.
Öyle ki, işin uzmanları bile, yeni Gemlik’e dair büyük dönüşüme ve taşınmaya geçilmeyen her anı, kaybedilmiş an olarak görüyor.

Aday adaylığı için şablon belirleniyor

Henüz;
Resmi bir açıklama olmamasına ve bir genelge gelmemiş olmasına karşın AK Parti teşkilatları içinde gözler eylül ayında.
Nedeni de;
Açıklanması muhtemel parti içi seçim takvimi.
Belediye başkan aday adaylıklarının yanı sıra, özellikle belediye meclis üyeliği aday adaylığı için başta il yönetimi olmak üzere, ilçelerden de bolca “zorunlu istifa”nın olması beklenirken, bazı ilçe başkanlıklarında bu yönde görev değişiklikleri de yapılmaya başlandı.
Adaylık için görevlerinden istifa edecek parti yöneticileri şimdilik pasif görevlere çekilirken,  bazı yöneticiler de bu yöndeki niyetlerini başkanları ile paylaşmaya başladı.
Konuşulanlar;
Yaklaşan yerel seçime yönelik olarak sadece dışarıdan değil, teşkilatlar bazında da rekor istifaların olacağı yönünde.