Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Üst üste iki ayrı kurultay kafa karıştırdı ama aslında ne oldu?
28 Şubat 2012 Salı, 08:48
Herhalde;
Pakize Suda eline mikrofon alıp Bursa sokaklarına çıksa ve "Ankara'da CHP kurultayında ne oldu" diye sorsa, cevap verebilen sayısı çok az olur.
Çünkü;
CHP üyesi olanlar bile, hafta sonunda yaşananları ve sonuçları algılamakta ve de öğrenebilmekte zorluk çekiyor.
Şu bir gerçek.
Hem pazar günü, hem de pazartesi günü art arda yapılan iki ayrı tüzük kurultayında kafalar fazlasıyla  karıştı.
Olayı şöyle özetlemek mümkün.
CHP'de;
Kemal Kılıçdaroğlu'na bir darbe vurmak amacıyla olağanüstü tüzük kurultayı isteyen yurt genelindeki 362 delege amacına ulaştı.
16. olağanüstü tüzük kurultayı toplandı.
Ve pek çok madde de muhaliflerin isteği doğrultusunda geçti.
Ne var ki;
Kılıçdaroğlu yönetimi politik bir manevra yaptı ve bu kurultayda alınan kararların 1 Mart'tan itibaren geçerli olmasının kararını aldırdı.
Sonra da;
Kendi isteğiyle yani dün için 17. olağanüstü tüzük kurultayı yaptırdı ve bu kez de bir gün önce muhaliflerin tüm istekleri yeniden tek tek oylanarak kabul gördürülmedi.
Yani Kılıçdaroğlu'nun dediği oldu.
Bir başka anlamda;
Deniz Baykal da, Önder Sav da yarışı kaybetti.
Bu şu anlama da geliyor.
Pazar günü yapılan kurultayda muhaliflerin isteği oldu ama pazartesi günü geçersiz kılındı.
Bir de, muhaliflerin artık CHP delegesini etkileyemediği ortaya çıktı.
Bu da;
Haziran ayında yapılması öngörülen genel başkan seçimli olağan kurultay öncesinde Kılıçdaroğlu ile yanlılarının elini çok güçlendirdi.
Kısacası, bu hafta sonu art arda yapılan iki ayrı tüzük kurultayı, haziran ayında Baykal'ın yeniden genel başkan olması gibi bir ihtimali iyice azalttı.
Genel manada;
Sokaktaki vatandaşı direkt olarak hiç ilgilendirmeyen ve sadece CHP içindeki güç dengelerinin mücadelesi olarak kayda geçen iki kurultay, CHP tarihine bir "tuhaf buluşma" daha olarak geçti.Bursa yemeği bile ayrışmayı gösterdi

CHP'de;
Baykal ve Sav'a yakın delegelerin kurultay salonuna gitmemesine rağmen, yeter çoğunluğun sağlanması bu ikiliye yönelik ağır bir darbe oldu.
Tabii bu darbede Bursa da nasibini aldı.
CHP'nin Bursalı 32 kurultay delegesinden, Baykal ve Sav'a yakın 13'ü tepki olarak kurultaya katılmamasına rağmen bir etki gücü olmadı.
Dolayısıyla Bursa örgütü de, yurt genelinde olduğu gibi açık açık bölündü.
Kaldı ki;
Bursa'daki bu çatlak, milletvekili Sena Kaleli'nin Ankara'da verdiği yemekte de açıkça ortaya çıktı. Kaleli'nin;
İmza vermeyip kurultaya katılmayan başta Gürhan Akdoğan olmak üzere Selim Lümalı, Zafer Ekici, Fahrettin Kasap, Nihat Yeşiltaş, Nurullah Aydın, Sedat Öktem, Yusuf Tosun, Sami Aktaş, Ali Sevim ve Hasan Çakmak ile Ali Nihat Irkörücü ve Cesim Alptekin'i yemeğe davet etmediği bilgisi, CHP'deki ayrılığı somutlaştıran en iyi örnek oldu.Akdoğan ile Ankara arası gerilir mi?
CHP'nin art arda yapılan iki kurultayında ilki Bursa gerçekleştirdi.
Çünkü;
Bildiğimiz kadarıyla, iki kurultaya da hazirun cetveline imza atmayıp katılmayan tek il başkanı Bursa'dan Gürhan Akdoğan oldu.
Akdoğan'la dün Ankara'dan dönerken konuştuk.
Haliyle üzgündü, çünkü Genel Merkez'i bu kez açıkça karşısına aldı.
Ama, partisini olağanüstü tüzük kurultayına götüren 362 delegeden biri olduğu için ve seslerini duyurabildikleri için kıvanıyordu.
Akdoğan ve ekibi için bundan sonra ne olur, Ankara ile arasındaki ilişkilerde bir zedelenme olur mu, olmaz mı galiba bekleyip görülecek.


DP'nin Nilüfer yönetimi de tamam
Sonunda;
Demokrat Parti'nin Bursa'daki ilçe kongreleri süreci tamamlandı.
Pazar günü gerçekleştirilen son kongre olan Nilüfer ilçe kongresinde sürpriz yaşanmadı ve tahmin edildiği üzere mevcut başkan Semra Çetin'in karşısına rakip çıkmayınca, Çetin atanmışlıktan seçilmişliğe terfi etti.
Divan başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Füsun Yaşar'ın yaptığı kongrede Semra Çetin'in yönetimi de Ziyaettin Ağalar, İskender Uz, Hasan Sabah Önal, Yaşar Sarıbaş, Mehmet Göksu, Sadettin Garip, Rıza Yalınkılıç, Ali İlhan, Nazlı Sargın, Ahmet Turan, Altan Batmaz, Halim Eryılmaz, Emel Kale, Recep Aydın, İsmail Bozkurt, Hayrettin Sevinç, Ali Karaman ve Abdullah Uçar'dan oluştu.Twitter takipçimiz olun, paylaşalım!
Gerek;
Yakın dostlarımızdan, gerekse siz okurlarımızdan gelen istekler üzerine dünden itibaren bizler de twitter'a sonunda kaydolduk.
Adresimiz ise @okantuna16
Bizim de ricamız bu adresi kaydetmeniz ve twitter'da bu adresten bizleri takip etmeniz.
Böylece son dakika gelişmelerini ve anlık olayları ya da benzer sosyal paylaşımları twitter'da @okantuna16'dan da rahat ve seri şekilde öğrenebileceksiniz.
Bu yönde sizler de bir twitter takipçimiz olursanız gelişmeleri birlikte paylaşmış oluruz.GÜNÜN SÖZÜ

"Spora ve gençliğe önem veriyorsak, bu alanda yatırım yapacağız. Şu anda spora en çok yatırım yapan şehir Bursa"
Recep Altepe
(Büyükşehir Bld Bşk)


TARİHTE BUGÜN

MGK'da açıklanan ve Türkiye siyasi tarihine geçen kararlar, siyasi, idari, hukuki ve toplumsal alanlarda değişime neden oldu. Refahyol hükümetini düşüren kararlar post modern darbe olarak adlandırıldı. (28 Şubat 1997)