Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yalçın'ın istek ve girişimi ile Altepe'nin kozu partinin gündemi
05 Ekim 2013 Cumartesi, 08:45

AK Parti'nin;
Bursa cephesine dair ortada iki somut durum var.
Biri;
İl Başkanı Sedat Yalçın'ın, kendisinin Büyükşehir adaylığına ilişkin Ankara'da girişimlerde bulunması ve bu yönde Ankara ziyareti öncesinde ilçe başkanları ile il yönetim kurulu ile görüşme yapması.
Diğeri de;
Başarı grafiğinden ve anket sonuçlarından hareketle, mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe lehine, Bursa'ya ulaşan Ankara kaynaklı bilgiler.
Son bir kaç gün içinde yaşanan bu iki somut gelişme, deyim yerindeyse Bursalı AK Partiler arasında konuşulan ve üzerine yorumlar yapılan tek gündem maddesi.
Örneğin;
İl Başkanı Yalçın şunu net bir şekilde söylüyor.
Başkan Altepe'yi kastederek "Mevcut belediyemiz hakikaten çok gayretli çalışıyor, çok samimi çalışmaları var" diyor.
Ama;
Bir nokta da koyuyor.
Ve;
Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na dair yeni bir yönetim sisteme geçilmesi yönünde kendisinin önerileri bulunduğunu ve bunu uygulamaya geçirmekte de iddialı olduğunu söylüyor.
Diğer yandan da;
Başkan Altepe, ortaya net çalışmalar koyuyor, rakamlarla, icraatıyla konuşuyor, Yalçın'ın kendisine rakip olma girişimi ve isteğine ise susarak cevap veriyor.

Adaylıklar;
Özellikle de, büyükşehirler'de son kararın, Başbakan Erdoğan'ın iki dudağının arasından çıkacağı bir muhakkak.
Bu nedenle, parti içi adaylık takviminin işlediği yaklaşan kurban bayramı ve tatili süresince, özellikle Büyükşehir meselesi çok konuşulacak görünüyor.


****

İki böcek de yollara çıktı

Dün;
Cenaze töreni için Ulucami'ye giderken Atatürk Caddesi'nde dikkatimizi çeken, tramvaydı.
Bir süredir;
Test sürüşlerine ara verilen "ipekböceği" adlı tramvayın, üstelik bu kez ikisi birden raylardaydı.
Yani;
Biri Heykel'deyken, diğeri Santral Garaj'daydı.
Nitekim gazeteye döndüğümüzde de tramvayın bilgisi ulaştı ve Türkiye'nin ilk yerli tramvayı olan "İpekböceği"nin kurban bayramından itibaren yolculu seferlere başlayacağı açıklandı.

****

Sandık için son hazırlıklar

CHP'nin;
Mudanya kanadında, belediye başkan adayının belirlenmesine yönelik olarak yarın gerçekleştirilecek önseçime ilişkin, 7 başkan adayı Sami Kahveci, Rüştü Cozlan, Denizhan Sezgin, Sevil Pamirol, Hayri Türkyılmaz, Rıdvan Çalışkan, Ali Kaya da son hazırlıklarını yapıyorlar.
Bu yönde;
Dün CHP İl Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, üye bazında yapılacak önseçime İstanbul Milletvekili Müslüm Sarı, Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve Balıkesir Milletvekili Namık Havutça'nın da gözlemci olarak katılacağı iletildi.
Şunu da;
İletmek gerekiyor ki, yarın yapılacak bu önseçim uygulaması, sadece Mudanyalı CHP'liler tarafından değil, parti örgütünün tamamınca da yakından takip ediliyor.

****

Irkörücü'nün acı günü

CHP'nin;
Bursa'daki eski kurmaylarından olan Parti Meclisi eski üyesi Ali Nihat Irkörücü, dün hayatının en acı günlerinden birini yaşadı.
Annesi Sevim Irkörücü'yü kaybeden Irkörücü, dün ailesi, dostları ve partilileriyle birlikte annesini son yolculuğuna uğurladı. Bizler de anne Irkörücü'ye Allah'tan rahmet dilerken, Irkörücü ailesine de başsağlığı diliyoruz.

****

İstifa iddiası kafa karıştırdı

AK Parti'nin;
Bursa Kadın Kolları'na yönelik hayli ilginç bir kulis bilgisi yayıldı dün.
Konuşulanlar;
İl Kadın Kolu Başkanı Nilüfer Karakoç'un istifa ettiği, ya da "istifasının istendiğine" dairdi.
Dün akşam itibariyle Karakoç'un istifası yoktu ne var ki, bu yönde yayılan haberlere dair yalanlama da yapılmadı.
Üstelik;
İddiaya, AK Parti İl Başkanlığı'na yakın bir internet sitesinden de verildi.
Bir süredir il yönetimiyle arasının açık olduğu iddia edilen Nilüfer Karakoç'un, geçen hafta Ankara yönetimi tarafından bir denetleme geçirdiği ve bazı kadın partililerle özel görüşmeler yapıldığı ve bir kanaat belirlendiği de konuşulanlar arasında.

****

Adaylar bugün kampa giriyor

Bir süre önce;
Eskişehir merkezli olarak gerçekleştirilen CHP'nin yerel eğitim seminerlerinin Bursa ayağı da bu hafta sonu başlıyor.
5 ve 6 Ekim'de Bursa'nın yanı sıra Kocaeli, Bilecik, Eskişehir ve Sakarya'dan da 200'ü aşkın aday adayının katılacağı seminerde, adaylara akademisyenler tarafından iletişim, halkla ilişkiler, sosyal demokrasi, kentsel dönüşüm, büyükşehir yasası ve CHP felsefesi üzerine dersler verilecek.
Hatırlanacağı üzere;
CHP yönetimi, parti içi eğitim seminerlerine katılmayanların aday adayı olamayacağına karar vermişti.

****

Demokratikleşme paketine karşı demokrasi mitingi

Yerel;
Seçimler öncesinde "Milli değerleri koru ve yaşat" adı altında 9 ilde 9 büyük miting düzenleme kararı alan ve miting serisini Bursa'dan "kuruluş" adıyla başlatan MHP Genel Merkezi, 7. büyük mitingini bugün İstanbul Kazlıçeşme'de yapacak.
Bugünkü;
İstanbul mitinginin teması ise çok önceden belirlenen "demokrasi" olacak.
Bu nedenle;
Bu ilginç tedasüf, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "demokratikleşme paketi"nden sonra, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin bugün neler diyeceğini de önemli kıldı.
Mitinge Bursalı MHP'liler de katılacaklar.