Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yasa çıktı, ama onbinlerce Bursalı seçime takılır mı?
17 Ağustos 2012 Cuma, 09:01

13 yıl önce;
Dün geceyi bu sabaha bağlayan karanlıkta, saat 03.02’de merkez üssü Gölcük’te başlayan ve 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki deprem adeta hayatımızı karartmıştı.
Resmi rakamlara göre 17 bin 840 kişinin öldüğü, 43 bin 953 kişinin de yaralandığı büyük depremin bugün yıldönümü.
Özellikle siyasetle ilgilenenler hatırlayacaktır.
12 Haziran 2011’deki genel seçimlerin hemen arifesinde, dönemin AK Parti Bursa Milletvekili adayı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da Merinos’ta açıklamalar yaptı.
Arınç’ın;
9 ana başlıkta toplayıp sunumunu yaptığı “100 büyük proje”de en çok dikkat çeken, Kentsel Dönüşüm Yasası çıkarılması sözü vermesiydi.
Arınç;
O sunumunda Bursa’daki bina stokuna ilişkin de şaşırtan ve ürküten veriler paylaşmıştı bizlerle.
Özellikle iki nokta çok ilginçti.
İlki;
Arınç, kendisine verilen resmi bilgiler uyarınca Bursa’daki 600 bin konutun yüzde 60’ının kaçak olduğunu söylemişti.
Bu da 360 bin konut demekti.
Ki bu rakamlar, Bursa’nın nasıl bir kaçak yapı cenneti olduğunun da göstergesiydi aynı zamanda.
Aynı zamanda;
Türkiye’nin 4. büyük ilinin aslında nasıl plansız, düzensiz, programsız şehirleştiğinin bir başta ifadesiydi bu sözler.
İkincisi de;
Arınç o sunumda hepimizi ürküten bir başka rakam daha vermişti.
Nitekim;
Bahsettiği bu 600 bin konutun 250 bininin acilen yıkılması ya da acilen güçlendirilmesi gerektiğini söylemişti ki, asıl vurucu nokta buydu.
Hatırlıyoruz da;
Anında hesaplar yapmıştık.
Örneğin;
Bu acilen yıkılması gereken 250 bin binada ortalama 3’er kişi otursa en az 750 bin Bursalı, her an için kendilerine mezar olabilecek yapılarda yaşıyordu ki, olayın vahameti ortaya çıkıyordu.
Bugün ise 17 Ağustos 2012.
Aradan koca bir 13 yıl geçti.
Hükümet sözünü tuttu ve Kentsel Dönüşüm Yasası’nı çıkardı.
Şimdi iş;
Yıllardır “Depremi unutmadık, unutturmayacağız” diyen yöneticilerde.
Özellikle de belediye başkanlarında.
Başta Yıldırım olmak üzere Osmangazi ve Gürsu ve hatta diğer ilçelerle süren ağırlıklı kaçak yapı bölgelerinde, dönüşüm için artık zaman kaybedilmemeli hemen kazmalar vurulmalı.
Ne var ki;
Erkene alınması planlanan yerel seçimler, sanki bu dönüşümleri engelleyecek gibi de bir hava var.

 

 

DP’liler büyük moral buldular

Herhalde;
Demokrat Parti’nin son yıllardaki en iyi toplu iftar yemeği önceki akşam yapıldı.
Öyle ki;
Kültürpark Özgen Çay Bahçesi’nde  bine yakın kişinin katılımıyla gerçekleştirilen buluşma, parti yöneticilerinin de yüzünü güldürdü.
Genel Başkan Gültekin Uysal’ın katılmadığı gecede Genel Merkezi Teşkilat Başkanı Haydar Altıntaş, Siyasi İşler Başkanı Fuat Kara ve Seçim İşleri Başkanı Füsun Yaşar temsil etti.
Gecede;
Partinin Bursalı Merkez Karar Kurulu üyelerinden Hilmi Sancar, Kemalettin Aslan, İrfan Derici, Muharrem Şenocak, Ömer Seymen ve Raif Sezer ile Yüksek Haysiyet Divanı üyelerinden Ahmet Sevinç ve Mustafa Canbaz da hazır bulundu.
Yine;
Eski il başkanlarından Abdullah Biçen, Mümin Ekici, Ayhan Barışıcı, Şevket Tamaç ve Kamuran Yılanlı ile eski milletvekili Fethi Akkoç’un da katıldığı buluşmada, partinin tek belediye başkanı olan Orhangazi Belediye Başkanı İsmail Tartar da aldığı alkışlarla gecenin adeta yıldızı oldu.
Çok sayıda STK yöneticisinin de katıldığı DP iftarında en fazla övgüyü alanlardan biri de kuşku yok ki İl Başkanı Ahmet Yıldırım’dı.

 

 

Kamalak bugün Bursa’ya geliyor

Bursa’da;
Ramazan ayının son iftar organizasyonunu bugün Saadet Partisi yapıyor.
Tam 29 gün süresince iftar organizasyonu yapmayan ve programı da belli olmayan SP’nin iftarı bu akşam BUTTİM’de Şeke kır bahçesinde yapılacak.
Selim Sait Terzioğlu başkanlığındaki Bursalı SP’lilerin ağır konuğu ise genel başkanları Mustafa Kamalak olacak.

 

 

Özensoy’dan CHP’li Aygün’e tepki!

İlginçtir;
Kaçırılmasının ardından hakkında pek çok spekülasyon bırakan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, önceki akşam MHP’nin Osmangazi ilçe yönetimin Emek Zekai Gümüşdiş mahallesinde düzenlenen nokta mitinginin de gündemi oldu.
MHP İl Başkanı Hasan Toktaş ile İlçe Başkanı Adem Dönmez’in de katıldığı gecede dikkat çeken konuşmayı milletvekili Necati Özensoy yaptı.
Konuşmasında;
“Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasından sonraki süreç ve serbest bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamalarda kullandığı üslup ve kendisini Dersim milletvekilli diye takdim etmesi, terör örgütünün propagandasına hizmet etmektir” diyen Özensoy, TBMM’de 2 tane Tunceli milletvekili bulunduğunu, Dersim diye bir il de bulunmadığını özellikle not düştü.