Okan TUNA

Okan TUNA

okantuna@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yeni lider ve Başbakan için gözler bu MYK’da!
21 Ağustos 2014 Perşembe, 07:51

Bugün; Hem iktidar partisi açısından, hem de Türk siyaseti açısından önemli bir gün.
Zira;
AK Parti’nin yeni Genel Başkanı büyük bir ihtimalle, bugün Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında son kez gerçekleştirilecek MYK’da (Merkez Yürütme Kurulu) belli olacak ve ardından da kamuoyuna açıklanacak.
Planlamaya göre;
Bugün Erdoğan başkanlığında tek gündem maddesiyle toplanacak olan MYK üyeleri önemli bir ana da tanıklık edecek.
Çünkü;
Hem AK Parti’nin Genel Başkan ve Başbakan adayı ile ilgili sürdürülen görüşme ve temasların sonuçları bu toplantıda değerlendirilecek ve ardından da MYK üyelerinin son görüşlerinin ardından sıra, söz konusu ismin kamuoyuna açıklanmasına kalacak.
Eğer;
Bir son dakika değişikliği olmazsa da, söz konusu isim mevcut Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olarak ilan edilecek.
Nitekim genel beklenti de parti içinde bu yönde.
Hatırlanacağı üzere;
Davutoğlu ismine yönelik çok somut işaretler verilmişti.
Bir süre önce;
Davutoğlu’nun danışmanı, Başbakanlık Başdanışmanı olarak atanmış ve ardından da mevcut Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sürpriz bir şekilde  “Gördüğüm kadarıyla, Başbakanlığı devralacak arkadaşımız, Dışişleri Bakanı Ahmet Bey’dir” açıklaması yapmıştı.
Nitekim;
Davutoğlu da, biraz program dışı görünse de yurt seyahatlerine başlayıp, gittiği illerde    partililerince “Başbakan gibi” karşılandı ki, kamuoyu da yavaş yavaş Davutoğlu ismine hazırlandı.
AK Parti’nin;
MYK toplantısı bugün saat 14.00’te.
Bugün;
bu toplantıdan Davutoğlu ismi çıktığı zaman da, gözler bu kez haftaya yapılacak olağanüstü büyük kongreye ve Davutoğlu’nun kabinesinde kimlerin yer alacağına çevrilecek.
Ankara’dan;
Gelen haberler 27 Ağustos’ta yapılacak bu büyük kongrenin sloganının da “Hep birlikte yeni Türkiye” temalı olacağı ve bu yönde parti tabanına, “Tayyip Erdoğan sonrasında hareketin devam edeceği” izlenimi verileceği yönünde.

 

BİR ANAP YADA DYP OLMAMAK İÇİN ÖNLEM

 

Doğal olarak konuşuluyor.
Ve;
Turgut Özal sonrası ANAP ile
Süleyman Demirel sonrası DYP’den bahsediliyor.
Sonra da;
Bir dönemin bu iki büyük merkez sağ partisinin başına gelenlerin, AK Parti’nin başına da gelip gelmeyeceği yorumlanıyor.
Bu yönde;
Ankara’daki dostlarımızın aktardıklarına göre, 28 Ağustos’tan itibaren Köşk’e çıkacak olan Tayyip Erdoğan’ın, partisinin yeni dizaynını yaparken, dağılma olabileceği ihtimallerini gidermek için kabineye ve parti yönetimine “abi” ya da “abiler” koyacak.
Bu;
Kabinedeki “abi” sayısının 1 ile 4 arasında olabileceği aktarılırken, yanı sıra “Erdoğan’ın güçlü ve çalışkan sağ kollarından” da bazı mevcut bakanların, yeni kabinede olabileceği ifade ediliyor.
Dolayısıyla;
Bu yöntem ile Erdoğan Çankaya’da iken, olası Davutoğlu liderliğindeki AK Parti’nin ve hükümetin, olası dağılma ve çatlamalara karşı önemli bir tedbir olacağı da bizlere aktarılanlar arasındaydı dün.

 

YENİ ATAMALARIN ELİ KULAĞINDA!

 

Ankara’dan;
Mülki İdare Amirleri kararnamesiyle ilgili hazırlık yapıldığı ve hatta imzalandığı da heberleri geliyor.
Başkentten;
Görüştüğümüz dostlarımız, çok sayıda vali, vali yardımcısı, kaymakam ve müşavirin yerlerinin değiştirildiği yönünde.
30 dolayında vali atamasının da yapılacağı belirtilen çalışmanın, sürpriz isimlerden de oluştuğu ve bu hafta içinde çıkmasının beklendiği yönünde.
Yine;
Duyumlarımız arasında Bursa Valiliği ile ilgili bir çalışma yapılmadığı da var.