Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
237 bin ‘canlı bomba’ya dikkat
13 Kasım 2015 Cuma, 07:21
Finans sektörü ile reel sektörün risklerini etkin yönetmek için gereksinim duyacakları ürün ve hizmetleri sunan Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) finansal hizmet platformu Findeks’in Bursa özelindeki verileri açıklandı.
Bursa verilerine girmeden önce şunu belirtmem lazım.
Malum son zamanlarda karşılıksız çekler patlamış durumda; ekonomiyi adeta tehdit ediyor. Bu durumun önüne geçmek içinde dünyada eşi benzeri olmayan çeklerde ‘kare kod’ uygulaması başlatıldı. 
Fakat dünyanın hiçbir yerinde ‘Çek’ vadeli ödeme aracı olarak kullanılmıyor.
Asıl sorun; ülkemizde ‘Çek’lerin vadeli ödeme aracı olarak kullanılması… 
Ben de KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz’e bu kadar yöntem geliştirileceğine ‘Çek’ler bir yasal düzenlemeyle vadeli ödeme aracı olmaktan çıkarılsa daha iyi olmaz mı? Hem sorunu kökten çözmüş oluruz. Diye sordum. 
Cevabı hayırdı.
Bence de hayır. 
Çünkü bu iş için yeni birimler, yeni istihdam, yeni iş teknikleri oluşturulmuş. Yeni gelir kapıları elde ediliyor.
O yüzden biz akıntıya karşı kürek çekmesini becermek zorundayız.
Gelelim asıl bombaya Türkiye’de toplam 1,5 milyon keşideci var. Bunlardan 503 bin keşidecinin en az arkası yazılan bir çek’i bulunuyor. Sonradan çeklerini ödeyenlerin sayısı 381 bin. Fakat 315 bin kişinin şu anda ödenmemiş en az bir çeki söz konusu. Bunların içinde 237 bin kişinin elinde keşide edilmeye hazır boş çek koçanı var. İşte asıl sorun bunlar.
Bu 237 bin kişi adeta ‘canlı bomba’ gibi ortalıkta dolaşıyor. 
İş yaparken bu canlı bombalara dikkat etmek gerekiyor.
İşte bunun yolu da KKB’den geçiyor.
Arıyorsun canlı bombayı öğreniyorsun, çekini almıyorsun.

***

BUSİAD’dan Cumhuriyet Konseri

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (BUSİAD), Cumhuriyetimizin 92. yıldönümü nedeniyle organize ettiği “Atatürk’ü ve Şehitlerimizi Anma Konseri” Hilton Oteli’nde gerçekleştirildi. 
PrusArt Orkestrası’nın birbirinden özel ve anlamlı parçaları icra ettiği gecede, Şef Cemi’i Can Deliorman ile solist Özlem Başman (Soprano) da performansı ile konuklardan büyük beğeni aldı.
Gerçekten keyifli bir geceydi.
Bu da BUSİAD farkıydı.