Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Allame-i cihan olsak imkansız
05 Nisan 2016 Salı, 06:23
İhracatta hedeflerimiz vardı; 
2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat yapacaktık. Şunun şurasında 7 sene kaldı. 
14 yıldan beri bu yönde politika geliştirebildi mi? Tartışılır. Hangi yeni nesil ekonomi ülkemizde geliştirildi. Bir arama motorumuz var mı? Malum yeni nesil teknoloji şirketlerinin marka değeri neredeyse bizim ülkemizin toplam geliri tutarında.
Yılardan beri konuşuyoruz kendi marka otomobilimizi yapabildik mi? Hangi beyin göçü geriye döndürülebildi. 
Ancak şikayet etmesini biliriz.
Üstelik iş tek bizde bitmiyor ki; Bulunduğumuz coğrafya buna izin verir mi? O da ayrı tartışma konusu.
Bu saatten sonra allame-i cihan olsak da bu hedefleri yakalamak artık zor demiyorum, imkansız diyorum. 
Bunu yalnız ben değil herkes söylüyor ve bilmiyor.
Ama işin sevindirici kısmı; İhracatın üzerinde son dönemlerde dolaşan karabulutların şubat ayından itibaren bir nebze olsun dağılmaya başlamasıdır.
Şubatta yükselme eğilimi gösteren ihracat, mart ayında çıkış trendini sürdürdü. 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in açıklamasına göre Türkiye genelinde ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,6, Bursa’nın 4, UİB kanalıyla yapılan dış satım ise yüzde 13 artarak Türkiye ortalamasını neredeyse beşe katladı.
Umuyorum bu olumlu ivme devam eder.

GESİAD’dan ihracat yorumu


Bursa Genç Sanayici, İşadamları ve Yöneticileri Derneği(GESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya,  “Dünya ekonomilerinde yaşanan istikrarsızlık, piyasalarda geleneksel ürünlere yönelik talep daralması ve bölgemizde yaşanan siyasal türbülans ve savaş ortamına rağmen ihracat rakamlarındaki artış ihracatçılarımız için ciddi bir motivasyon unsuru olmuştur” diyor
Karabulutların dağılması, artış sağlanması pek tabii umut verici…Fakat asıl önemli olan artışın çok daha yüksek oranlarda ve sürdürülebilir hale getirilmesidir.

Enflasyon düşüyormuş


TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklamaya göre Mart  2016’ da tüketici fiyatları yüzde 0,04 düşerken yıllık enflasyon da yüzde 7,46 düzeyine geriledi. 
Enflasyon kağıt üzerinde düşüyor. En azından TÜİK’in açıkladığı veriler böyle diyor.
BUSİAD tarafından yapılan açıklamada, yıllık enflasyon oranının mart ayında gerilemesinde, aylık düzeyde gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gözlenen fiyat düşüşlerinin etkili olduğu belirtiliyor.

Otomotivden rekor artış


İhracatın lokomotif sektörü, mart ayında genel ihracat artışını katladı
Otomotiv endüstrisi ihracatı martta yüzde 16 artışla 2 milyar 47 milyon dolar oldu. Böylece sektör liderliği kaptırmadı. 
OİB Başkanı ve Orhan Sabuncunun söylediğine göre, bu rakam endüstrinin Mayıs 2014’ten bu yana aylık bazda gerçekleştirdiği en yüksek değer. Ülke ihracatından aldığı pay da yüzde 18. 
Sektörün şahlanmasında en büyük ve istikrarlı partner AB’deki toparlamanın da katkısı inkar edilemez.
Sektör oyuncularını kutluyorum.