Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Atılan taş ürkütülen kurbağaya değdi mi?
30 Haziran 2016 Perşembe, 04:47
Her şey yaklaşık 7 yıl önce dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta İsrail Başbakanına ‘One minute’ demesiyle başladı. Arkasından İsrail askerlerinin Uluslararası sularda Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırmasıyla  ipler tamamen koptu.
Bu durum iki ülke arasında onlarca milyar dolarlık ekonomik kayba yol açtı.
Arkasından Mısır’la ilişkiler gümledi. Gerekçe dönemin Mısır Cumhurbaşkanı’na darbe yapılmış olması. 
O yıllar Türkiye Mısır arasında vizeler kalkmış, Türk şirketleri Mısır’da ciddi yatırıma girmiş, iki ülke arasında bahar havası esiyordu. Ama Mısır’da darbe gerekçe gösterilerek köprülerin atılmasıyla birçok Türk şirketi Mısır’da battı. 
Milyarlarca dolar duman oldu.
Yetmedi; Suriye’yle papaz olduk. 3 milyon Suriyeliyi kucağımızda bulduk.
Asıl bomba ise Rusya uçağının düşürülmesiyle patladı. Rusya hem komşumuz, hem de dış ticarette, turizmde, müteahhitlik yatırımlarında en büyük pazarlarımızdan birisi. Ama uçağı düşürdükten sonra turizm bitti, ihracat durdu, yatırımlar dondu.  
Fatura yine büyük.
Pek tabii bir ülkenin güvenliği, ulusal çıkarları paradan daha değerlidir. Ama o güvenlik, o çıkarlar ne kadar korunabildi? Bence tartışılır.
Nihayet; 7 yıl sonra İsrail’le anlaşma sağlandı. 
Rusya’dan özür diledik. Üstelik uçağın düşürülmesi talimatını veren Başbakan’ın görevine de son verildi. 
Peki bunca ekonomik kaybın hesabını kim verecek. Kandırıldığını itiraf edenlerin millete dönüp “Hata yaptık, özür dileriz” demeleri gerekmez mi? 
Acaba atılan taş ürkütülen kurbağaya değdi mi?

BTSO üyelerine İngiliz jesti


BTSO Başkanı İbrahim Burkay İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecine ilişkin olarak bu süreci iyi okuyanların fırsatlar elde edeceğini belirterek, Birleşik Krallık Vize Departmanı’yla nisan ayında yaptıkları görüşmeler sonucunda BTSO meclis ve komite üyelerinin İngiltere’ye vize kolaylığı sağlandığını söyledi.  Türkiye’den bu kolaylıktan yararlanan iki odadan birisi olduklarının altını çiziyor.
Nisanda alınan karar yeni süreçte geçerli olur mu, bilemem. Ama olursa Bursa için önemli kazanım.

Teröre lanet yağıyor


Yılardır PKK terörüyle uğraşırken, başımıza bir de IŞİD terörü musallat oldu. Önceki gün Atatürk Hava Limanın’da alçakça bir saldırı gerçekleştirildi. 
Saldırı gerçekten çok çirkin, çok kalleşçeydi. Ülke içinde olsun, dünya genelinde olsun büyük tepki var.
BTSO’’dan BUSİAD’a varana kadar bir çok iş adamı örgütleri ve STK’lar kınama mesajları yayımlandı. Bursa Ekonomi Gazetecileri Derneği adına başkan olarak bu çirkin saldırıyı kınıyor hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, başta yakınları olmak üzere tüm ulusumuza başsağlığı diliyorum.

İş sağlığı endişe veriyor


Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çok tartışılacağa benziyor.  
DSP Bursa İl Başkanı Cahit Akıncı, uygulamanın esnaf için ciddi sıkıntılar içerdiğini, esnafın bu yükü asla kaldırama-yacağını, kayıt dışının artacağını ya da kepenk kapatmaların çoğalacağını dile getiriyor.