Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Aybar’dan milli vurgu
08 Ocak 2016 Cuma, 07:35
MÜSİAD Bursa Şubesi tarafından düzenlenen  “Otomotivin dünü, bugünü ve yarını” konulu toplantıda otomotiv sektörü ele alındı.
Konuşmacı Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar idi.  
Sözleri gerçekten dikkat çekici.
Dünyada entegre bir otomotiv sektörü olduğunu, onun için yüzde 100 yerlilik olamayacağına işaret eden Aybar şunları söylüyor:
“Milli diyeceğim ben, yerli değil. Hepimiz yerli üretiyoruz ama milli değil. Çünkü bu otomobillerin dizaynı bizim değil. Bunların dizaynı bu markalara ait. Biz, bu aracın dizayn edilmiş resmini alıyoruz üretime dönüştürüyoruz. Tüm hakları markaya ait; bize değil. Dizaynında yapılacak değişikliğe, hangi ülkede üretileceğine, fiyatına ve nerede pazarlayacağına marka karar veriyor. İşte böyle olunca yerli otomobil diyebiliyoruz; milli diyemiyoruz” 
Devamı daha da önemli…
“Burada kastedilen tamamen dizaynının bize ait olması. Yani işin yazılımı, fikri ve sınai mülkiyet hakkının elimizde olması. Dizayn kararını, üretim kararını, üretim adedini, aracın ismini, aracın nerelerde pazarlanacağını, fiyatını, her şeyi bizim kararlaştırmamızdır. Böyle yapabilirsek milli otomobilden bahsedebiliriz. Şu anda yapılmak istenen de o. Bir yerden bir platform alındı, hakları alındı, tamamen üzerindeki dizayn bizim kararımıza göre yapılacak ve o şekilde de üretilecek. Düşünce bu. İşte böyle olunca yüzde 100 milliden bahsedebiliriz“
Yerli markaya burun kıvıranlara duyurulur.

Balıkesir medyası bize geldi


Basın İlan Kurumu Bursa Şubesi tarafından bilgi paylaşımı programı kapsamında Bursa’ya gelen Balıkesir medya mensupları konuğumuz oldu.
Genel Müdürümüz Burak Özgün yaptığı konuşmada Balıkesirli medya mensuplarına daha güçlü olabilmeleri için güç birliği yapmalarını önerdi.
Basın İlan Kurumu Bursa Şube Müdürü Osman Başeğmez de Bursa Hakimiyet’in kurumsallığına dikkat çekerken, Bursa medyasının ulusal düzeyde yayın yaptığını belirtti.

Sarı otobüslerde neler oluyor


Burulaş’a ait sarı otobüsler düzenli çalışmalarıyla bilinir. Örneğin ben 95 numarayı kullanıyorum. Son duraktan kalkıp basın sitesine gelişi şaşmazdı.
Fakat geçen gün son durakta beklememe rağmen 10,30 otobüsü gelmedi 
Neden gelmediğini sormak için bayağı telefon trafiği yaptım. Ne yazık ki muhatap bulamadım. İlginç değil mi?
Umuyorum Sayın Levent Fidansoy bir şeyler söyler.

UNESCO Bursa’dan mutluluk açılımı


Bursa UNESCO Derneği tarafından düzenlenen toplantıda üyelere mutluluğun püf noktaları anlatıldı.
UNESCO’nun koruma altına aldığı Cumalıkızık’a ilişkin birçok projeyi de hayata geçiren dernek, bu kez üyelerinin mutluluğu için elini taşın altına koydu.
Konuşmacı ise uzun yıllar Fransa’da yaşamış Bursalı Psikiyatri uzmanı Dr. Sabahattin Çakıroğlu idi.
Mutluluğun tarifi yapıldı mutluluk için neler yapılması gerektiği anlatıldı ama özetle “Mutluluk özgürlüklerle ve akılla desteklenmeli” dendi.
Anlayana sivrisinek saz.