Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Başbakan’dan tırpan yedik
25 Mayıs 2016 Çarşamba, 07:43
Ahmet Davutoğlu başbakanlığındaki 64. Hükümet’te iki bakanımız vardı. İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu idi.
Bursa’nın iki bakanla kabinede yer alması hatta Faruk Çelik’in de Urfa Milletvekili olarak bakan yapılması  Bursa’nın, Bursa teşkilatının başarısı olarak algılanmıştı.
Seçimlerden zaferle çıkan Başbakan Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  isteğiyle 6 ay içinde görevi bırakmasının ardından gözler Binali Yıldırım’a çevrildi.
65. Hükümeti kurmakla görevlendirilen Yıldırım’ın kabinesinde bakanlarımızı koruyabilecek miyiz? diye merak ediyorduk.
Başbakan, kabineyi açıkladığında; şok olduk.
Çünkü gelen gideni aratır misali; Yıldırım Başbakan’dan tırpan yedik.
İçişleri Bakanı Efkan Ala koltuğunu korurken, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu sürpriz bir şekilde kabine dışı kaldı.
Umuyorum gelen gideni aratmaz. 
Bursa’ya yapılması gereken yatırımlar konusunda, tırpan yemeyiz. 
Bursa, babayiğidi, Bursa yüksek hızlı treni, Bursa Sağlık Serbest Bölge olmayı, yeni hastaneleri bekliyor.

Hedeflere Yıldırım’la yürürüz

BTSO Başkanı İbrahim Burkay Başbakan Binali Yıldırım’ın hükümetini değerlendirdi:

“Yatırımcı kimliği ile stratejik anlamda çok önemli projeleri hayata geçiren Sayın Binali Yıldırım’ın liderliğinde de çok önemli hedeflere emin adımlarla yürüyeceğimize inancım tam. Reel sektörümüzün önünü açacak adımların hızla hayata geçirileceği bir dönemi yaşayacağız. Özellikle yatırım teşviklerinin iyileştirilmesi, Ar-Ge Reform Paketi’nde uygulama yönetmeliklerinin belirlenmesi ve üretimin desteklenmesi noktasındaki adımlar, iş dünyası olarak öncelikli beklentilerimiz arasında bulunuyor”    

ZEYDER köprü olacak

Geçtiğimiz şubat ayında kurulan Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ZEYDER), zeytinde sorunların çözümü için kol sıvadı.
Kurucu Başkan Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa’nın verdiği bilgiye göre, ZEYDER, başta zeytin üreticisine teşvik verilmesi, merdiven altı üretimin ortadan kaldırılması ve ağaç başına verimin artırılması gibi sektör sorunlarına ilişkin çalışmalar yapacak. 
Üreticiyle sanayici arasında köprü olacak.

Ekonomi tarihine Kağıtçıbaşı imzası

Bursa sanayi tarihinin adeta canlı şahididir.
Türkiye’nin ilk OSB’sine imza atan örnek bir profesyoneldir.
Bursa Çimento Şirketler Grubu’nun duayen başkanıdır.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) uzun yılar genel sekreterliğini yapan müthiş bir deneyimdir.
Tabii ki Ergun Kağıtçıbaşı’ndan bahsediyorum.
Daha önce Bursa ekonomi tarihine ilişkin iki cilt yayınlayan Kağıtçıbaşı bu kez Bursa ekonomisinin gelişim ve değişimini tespit etmek amacıyla kronolojik bir prensiple yürütülen üçüncü cildi tamamladı.
Uludağ Üniversitesi’ndeki tanıtım toplantısında; Bursa’nın geleceğine ilişkin olarak da Bursa kongresi ve Bursa’nın anayasasının yapılması gerektiğinin de altını çizen Kağıtçıbaşı, “ Bursa stratejik hedeflerini ortaya koymak zorundadır. Aksi takdirde gafil avlanmamız olasıdır” diyor.
Katılmamak mümkün değil.