Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
BEBKA ne İsa’ya ne Musa’ya...
11 Haziran 2015 Perşembe, 08:31
Kısa adı BEBKA olan Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı’nın 12. Kalkınma Kurulu toplantısına Bursa ev sahipliği yaptı. 
Hilton Otel’de gerçekleşen toplantı, bu yılın genişletilmiş ilk buluşmasıydı. Bir başka özelliği de BEBKA’nın iki yıldan bu yana Bursamızı temsilen başkanlığını yürüten Hasan Çepni’nin de son toplantısı olmasıydı.
Çünkü Çepni görevi, ağustos ayında Eskişehir’de yapılacak toplantıda Eskişehir’i temsil edecek olan adaya devretmeye hazırlanıyor.
Kalkınma ajansları, kendi hinterlandını oluşturan bölgenin kalkınmasına destek vermek amacıyla 2006 yılında kurulmaya başlandı. 
Ülke genelinde 26 ajans bulunuyor. 
Bursa, Eskişehir, Bilecik bölgesi ise tabiri caizse BEBKA’dan soruluyor.
Kalkınma kurulu toplantısında BEBKA’nın destekleri anlatıldı. Genel Sekreter Tamer Değirmenci ajansın çağrıya çıktığı projeleri ve güdümlü projeleri anlattı 2015 yılına ilişkin sağlanacak destekleri sıraladı.
Hemen söyleyelim;
Çağrıya çıktığı projelerin dışında, güdümlü projelerden Bursa’nın payına 7,5 milyon lira düşüyor.
BTSO tarafından hazırlanan toplam 10 milyon lira bedelli Bursa Tekstil Mükemmelliyet Merkezi Projesi’nin 7,5 milyon lirasını BEBKA karşılayacak. 
Kalan 2,5 milyon liralık kısım da BTSO tarafından sağlanacak.
Ayrıca 15 milyon lira bütçeyle 2015 yılında 2 farklı başlıkta teklif çağrısı yapıldı. 
Bunlardan birisi kırsalda ekonomik kalkınmayı destekleyen projeler… 
Öbürü de sağlık turizmi…
Sağlık turizmine 3 milyon lira ayıran ajans, kalan 12 milyon lirayı kırsalda ekonomik kalkınmaya harcayacak.

Gemlik, lojistik köyü istiyor

Kurul toplantısının sual ve dilekler bölümünde söz alan Gemlik Kaymakamı Cahit Işık Gemlik’in limanlarıyla demir- yoluyla Bursa’nın dışa açılan kapısı olduğunu belirterek, Lojistik köy için en uygun bölgelerden birisi olarak görüldüğünü söyledi.
 Lojistik köy konusunda BUSİAD tarafından fizibilite raporunun bile çıkarıldığını ancak hâlâ ortada bir gelişme olmadığından yakınması anlamlıydı.
Yeri miydi derseniz?
Yeriydi derim.
Çünkü benim bildiğim kadarıyla BUSİAD’ın fizibilite raporuna BEBKA da destek vermişti.
Evet, bence de Lojistik köy konusunda elimizi çabuk tutmalıyız.
Köyün öyle 5-10 yıl bekleyecek lüksü yok.

Yurdakoş hedef gösterdi

İsa ve Musa meselesine gelince de katılımcılardan bazıları Bursa’ya göç getirecek ve çevreye zararlı projelere BEBKA’nın destek vermemesini istedi
BUSAT Başkanı Metin Yurdakoş’un ise Bursa’nın geleceğinin hizmet sektöründe olduğunu belirtmesi ve BEBKA teşviklerinin daha ziyade hizmet sektörü kollarını kapsayacak şekilde tanzim edilmesinin önemine vurgu yapması da önemli bir ayrıntıydı.
Ama asıl bomba Sayın Değirmenci’den geldi:
“Siz burada çevre diyorsunuz hizmet sektörü diyorsunuz. Eyvallah. Bu konularda zaten hassas davranıyoruz. Ama bazı sanayicilerle de konuşuyoruz. Onlar da üretime destek istiyorlar. Ar-Ge’ye destek istiyorlar.”
Yani hancı söyler hancı haklı yolcu söyler yolcu haklı. 
O zaman da insanın aklına  ‘BEBKA ne İsa’ya ne de Musa’ya yaranamıyor’ sözü geliyor.
Yanılıyor muyum?

BEBKA uzman alacak

Verilen bilgiye göre, BEBKA bu yıl 13 uzman alacak. Bunun 6 tanesi Bursa, 4 tanesi Bilecik ve 3 tanesi de Eskişehir ofisinde görev yapacak. 
Böylece Bursa Ofisi 28 kişiyi bulacak.
Eskişehir ve Bilecik de 5 personelden oluşacak.