Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
BEGD’de ilk heyecan
02 Şubat 2016 Salı, 07:29
Bursa Ekonomi Gazetecileri Derneği (BEGD) olarak ilk genel kurulumuzu gerçekleştirdik. İlk heyecanımızı yaşadık.
Bursa Gazeteciler Cemiyeti’ndeki genel kurulumuzun divan başkanlığını ise AS TV ve Bursa Hakimiyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Okan Tuna yaptı.
Hem Gazeteciler Cemiyeti’nin kapılarını BEGD’ye açan Başkan Nuri Kolaylı ve ekibine hem divan başkanlığını üstlenen Okan Tuna’ya hem de genel kurulumuzu onurlandıran duayen siyasetçi ve mesleki büyüğümüz Turhan Tayan’a Yönetim Kurulu olarak teşekkür ediyoruz. 
Ayrıca genel kurulumuza gönderdiği çiçekle büyük incelik gösteren AKBAŞ Holding Genel Koordinatörü İbrahim Okur’a da teşekkürü borç biliriz.
Bu arada (BEGD) kuruluş sürecinde olsun, kurulduktan sonra olsun bizlere desteklerini esirgemeyen başta Valimiz Münir Karaloğlu, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, BUSİAD Başkanı Günal Baylan ve DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara  da teşekkür ediyoruz. Çünkü bizlere cesaret verdiler.
Amacımız mesleki gelişime katkı koymak ekonomi gazeteciliğinde çıtayı yukarı taşımaktır.
Duayen siyasetçi Turhan Tayan’ın ekonomi gazetecilerinin örgütlenmekte geç kaldığını ifade ederek branşlaşmanın önemine dikkati çekişi oldukça anlamlıydı.
Hem mesleki gelişimi sağlama hem de kentimizi ileriki yıllara daha güçlü taşıyabilme adına yerel dinamiklerle de işbirliği içinde olacağız.

İhracat ocakta sos verdi


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2016 yılı ocak ayı rakamlarını açıkladı.
Açık söylemek gerekirse rakamlar adeta sos veriyor.
 Verilere göre Bursa’nın ocak ihracatı 769 milyon dolarla, 2010 ağustos ayından bu yana en düşük düzeye indi. 
Ülke genelinde ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,4 düşerek 9.21 milyar dolara geriledi. Ocak ayı itibarıyla son 12 aylık ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 azalarak 140,64 milyar dolara geriledi.
İşin garibi Bursa ihracatının Türkiye ile aynı oranda düşüş kaydetmesiydi.
Kısaca ihracatta işler iyi değil önlem almak şart