Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bil Plastik Afrika safarisine hazırlanıyor
06 Mart 2016 Pazar, 08:07
Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Bil Plastik, sektörün öncü kuruluşlarından biri olarak bilinir. Yarım asırlık bir geçmişi var. 
Yönetim Kurulu Başkanı İlker Biliktü’nün merdivenleri nasıl teker teker çıktığını bilenlerdenim. Cemiyet hayatının da yakından tanıdığı başarılı bir sanayicidir.
Kendisine neler yapıyorsun diye sorunca başladı anlatmaya;
“Ürettiğimiz poşetleri ve ambalaj malzemelerini halen Romanya, Yunanistan, İsrail, Belçika, Hollanda, Cezayir, Almanya, İngiltere, İrlanda ve İskoçya gibi ülkelere ihraç ediyoruz. Fakat alternatif pazar konusunda da çalışmalarımız var. Bu bağlamda yeni dönemde pazar hinterlandımıza Afrika ülkelerini de eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dış talebin bu sıralar her geçen gün artması bizi gelecek adına da umutlandırıyor”
İhracatta sıkıntılı bir süreç yaşadığımız şu günlerde Plastik ve ambalaj sektörü dış ticaret fazlası veren yapısıyla dikkat çekiyor. 
Bil Plastik’in Afrika safarisi yerinde bir hamle. 
Çünkü Afrika’nın yükünü Bil Plastik poşetleri taşıyacak.

Kadının iş dünyasındaki yeri…


Yarın akşam Bursa İşkadınları ve Yöneticileri Derneği’nin BUİKAD Crowne Plaza’da düzenleyeceği törenle başarılı iş kadınları ödüllendirilecek.
10 Mart Perşembe günü de BUSİAD’da ‘Kadının İş Dünyasındaki Yeri ve Etkisi’nin ele alınacağı bir panel var.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde gerçekleştirilecek iki önemli etkinlik. 
Boşuna dememişler kadının fendi erkeği yendi!

‘Haydi Kızlar Kodlamaya’


Borusan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Bursa Gemlik te-
sislerindeki fabrikalarında çalışanlarının kız çocuklarına kodlama eğitimleri verecek. “Haydi Kızlar Kodlamaya” sloganı ile yola çıkan Borusan, eğitimler için İngiltere’de bu alanda başarılı sonuçlar alan KızCode platformu ile işbirliği yapıyor.  
Eğitimlerde öğrenciler elektroniğin temel prensiplerinden 3D modellemeye kadar pek çok konuda dersler görecek.

İran’da cirit atıyoruz


Şu sıralar herkes İran’ı konuşuyor. İki ülke arasındaki ilişkilerin artırılması için çabalar harcanıyor.
Hatta Rusya’nın alternatifi olarak değerlendiriliyor.
Ama İran’da para yok. 
İşte İran’a giden MHP Osmangazi Meclis Üyesi Grup Sözcüsü Cemil Aydın’ın çarpıcı tespitleri:
“İran ekonomisi nakit sıkıntısından dolayı Türk sanayici ve tüccarlara ödemede zorlanıyorlar. Ambargonun kalkması moralleri yükseltilmiş olup, an itibariyle dünyanın dört bir yanından yatırım ve işletmeciler İran ‘ da. Otellerde yer bulmak zor. Suriye konusunda tamamen Rusya’nın yanındalar. Bu esnada Rusya yaş sebze ve meyve ihtiyacını tamamen İran’dan karşılamaya başlamış. Nevruz milli bayramları olmasına rağmen, ticaret çok durgun… Bursalı sanayici ve tüccarlar ticari amaçlı ziyaret için Tahran’dalar. Her köşede bir Bursalı görmek mümkün” 
İran’da cirit atıyormuşuz, darısı zafere.