Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
BURO kayyum marifetiyle genel kurula gidiyor
04 Temmuz 2016 Pazartesi, 06:58
Türkiye Rehberler Birliğine (TÜREB)’e bağlı Bursa Rehberler Odası (BURO) 2012 yılında kurucu başkan Ersen Yelkenkaya ve ekibi tarafından kuruldu. 
Daha kuruluşunun üzerinden 4 yıl geçmeden kayyuma düşmesi çok ilginç.
4 yılık bir geçmişe rağmen ikinci olağanüstü genel kurul. Üstüne üstlük bir de kayyum. Bu neyin kavgasıdır anlamış değilim.
Almira Can’a göre bu protokol ve temsiliyet hatta yenilgiyi sindirememe kavgası, ErsenYelkankaya’ya göre iyi yönetilememe meselesi.
Muhalif grubun imza toplayarak olağanüstü genel kurul istemesi ve şartların sağlanmaması sonucu pirincin taşını ayıklamak TÜREB’e düştü ve TÜREB de Ersen Yelkenkaya Selim Kavukçuoğlu ve Kürşat Özen’i kayyum olarak 26 Mayıs’ta atadı. Kayyum, odayı 11 Temmuz’da genel kurula götürecek.
Başkanlık için Denizhan Sezgin ve Almira Can’ın aday olması bekleniyor.
Karşılıklı iddiaları, karşılıklı suçlamaları buradan yansıtacak değilim, ama öyle görünüyor ki 85 aktif üyeli BURO’nun önümüzdeki hafta yapılacak genel kurulu bayağı hararetli geçecek gibi...
Not:
Almira Can, 2015 Kasım ayında yapılan olağan genel kurulda Ersen Yelkenkaya’yı geride bırakarak ipi göğüslemişti.

Hafif iş yüküne ağır imza

BTSO, bir ilke daha imza atarak kamudaki iş yükünü hafifletecek bir projeyi de hayata geçirdi. 
Protokole,  Vali İzzettin Küçük’le BTSO Başkanı İbrahim Burkay imza attı.
Projeyle BTSO, üyelerine yönelik bilgi bankasını kamu kurumlarına açarak zaman ve iş gücü kaybının önüne geçiliyor.
Vergi Dairesi, Bursa Adliyesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında yapılan protokol sayesinde Ticari Sicil Müdürlüğü’ndeki 90 bini aşkın şirket sicilini ve 4 milyon adetten fazla evraktan oluşan dijital arşiv kullanıma açıldı. 

TÜGİAD Bursa’dan, BUTGEM’e ziyaret 

Bursa iş dünyasının talepleri doğrultusunda hazırlanan eğitim programlarıyla nitelikli istihdama katkı sağlayan BUTGEM’i ziyaret eden TÜGİAD Bursa Şube Başkanı Onur Özkul ve yönetim kurulu şartların uygun olması halinde BUTGEM’de bir TÜGİAD sınıfı açmak istediklerini ilettiler.
Talep karşılık bulacak mı? bekleyip göreceğiz.

Otomotiv varsa sorun yok

Haziran ayında hem Bursa hem UİB ihracatta ciddi bir pozitif ayrışmaya imza attı.
Şöyle ki; Bursa olarak 1 milyar 255 milyon dolarlık aylık bazlı ihracatla cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarken, Kentimizde ihracatın kayıt üssü Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Genel Sekreterliği de diğer genel sekreterliklerden ayrışarak ihracatını yüzde 9 artırdı ve 2 milyar 242 milyon dolara yükseltti.
Hiç kuşku yok ki bu artışta otomotiv sektörünün önemi oldukça büyük. Şöyle ki; UİB bünyesinde yer alan 5 ihracatçı birliği tarafından yapılan 2 milyar 242 milyon dolarlık dış satımın 1,9 milyar doları otomotiv sektörüne ait.
Boşuna mı yüksek teknoloji, katma değeri yüksek üretim deyip duruyoruz.
Kısaca otomotiv varsa sorun yok demektir.
Umarım hız kesmeden devam eder.