Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa turizmi provoke mi ediliyor?
29 Temmuz 2015 Çarşamba, 07:03
Arap turistin darp edildiği şeklinde ulusal basına yansıyan olayın aslı ortaya çıktı. Meğer adam Arap turist değil, Vanlı misafir imiş.
Anlaşılan o ki misafir misafirliğini bilmemiş.
Bir kere şiddetin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Ama olaya Arap turist süsü verilip kamuoyuna yansıtılması ister istemez kafalarda soru işaretini de beraberinde getirdi.
İnsan; acaba Bursa turizmi baltalanmak mı isteniyor diye düşünmeye başlıyor.
Başta bu olay olmak üzere, Bursa turizminin son durumu Almira Otel’de düzenlenen mini bir zirvede ele alındı.
Mini zirve diyorum;
Çünkü turizmin neredeyse tüm dinamikleri oradaydı.
İşte liste;
BTSO Turizm Konseyi Başkanı Hasan Eker, GÜMTOB Başkanı Mehmet Haluk Beceren, TÜRSAB Güney Marmara BYK Başkanı Mehmet Akkuş, Skal Turizm Profesyonelleri 2. Başkanı Serdal Can, BUSAT Başkanı Sedat Demir ve (BURO) Başkanı Çağatay Ertürk.
Hasan Eker tarafından yapılan ortak açıklamada, “Bu durum münferit bir olaydır, tüm turistlerin ve tüm esnafın mağdur olması anlamına gelmez. Bursa’ya gelen Arap turistler memnundur. Bunu şehir dışından gelen acente yetkilileri de söylemektedirler” deniliyor.

Otelciler neden rahatsız?

Söz alan GÜMTOB Başkanı Haluk Beceren “Uludağ’da kışın en yoğun döneminde 300 liraya konaklama yapılıyor. Bunu ‘Uludağ pahalı’ diye menfi yayın yapıyorlar. Ama şimdi Antalya 300 liradan 800 liraya varan fiyatlarla geceleme satıyor ona kimse bir şey diyen yok. Bu çifte standarttır” diyor.
Valla adam haklı… 
Beceren’in söylediğine göre, haziran ayları mukayese edildiğinde Bursa’ya gelen turist sayısında artış var. Geçen yılın haziran ayında yüzde 45 olan doluluk oranı geçtiğimiz haziran ayında yüzde 49’lara çıktı. Ayrıca geceleme oranı da 1,5’ten 1,7’ye ulaştı. Hedef üç gün…
Yani veriler olumlu gözüküyor.
Ayrıca Uludağ’daki oteller doğalgaz istiyor.
Altyapı istiyor.
Uludağ yolunun yapılmasına başlanması da otelcileri sevindirmiş durumda.

Bursa modeli

Bu arada BUSAT Başkanı Sedat Demir’in sağlık turizminde Bursa modeli oluşturulacağına yönelik açıklaması gerçekten çok önemliydi.
Çünkü sağlık turizmi için gelen turist normal turiste göre 10-15 kat daha fazla para bırakıyor.

BTÜ ormana açıldı

Bursa Teknik Üniversitesi kent ormancılığı konusunda yüksek lisans programını açarak bir ilke imza attı.
Gerekliliği belki tartışılır ama Türkiye’de bir ilke imza atması ve tek olması önemli.
Kent Ormancılığı programına Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama ve Orman Endüstri Mühendisliği bölümleri mezunlarından 2015-2016 güz döneminde öğrenci kabulüne başlanacak.
Kent Ormancılığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, akademik araştırmalar, uygulamaya dönük çalışmalar ve kent ormancılığı konusunda uzmanlar yetiştirmenin hedeflendiğini söylüyor.
Hayırlı olsun.