Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Cerattepe’de maden sancısı sürüyor
12 Nisan 2016 Salı, 07:18
Artvin Cerattepe, siyanürlü altın madeni arama çalışmalarına karşı gösterdiği müthiş direnişle Türkiye’nin gündemine oturdu. 
Artvinlinin gösterdiği bu onurlu, dik duruş Türkiye genelinde yankı buldu. Kısaca Cerattepe Türkiye’nin meselesi haline geldi.
Peki bu Cerattepe neden bu kadar önemli;
Nedeni şu;
Araştırmalara göre Artvin ormanları, 2. Buzul çağına dayanıyor. Böyle ekolojik tarihin değeri ne altınla, ne de elmasla ölçülebilir. 
Öyle ‘buradan kestiğimiz ağaçların üç beş katını başka yerlerde dikeceğiz’ demekle bu iş olmaz. O ağaçların üzerindeki tarihin izlerini nasıl sağlayacaksınız.
İkincisi; maden çalışmalarıyla bölge de heyelan riski oldukça fazla. Zaten ilk etapta çalışma yapılan yerde bu kayma bariz biçimde görülüyor.   
Bir üçüncüsü; kapalı işletme deniyor; 
Kapalı olsa ne yazar olmasa ne yazar. Cevheri ayrıştırmak için kullanılacak kimyasalın bölge halkını zehirleyecek olmasına ne demeli.
Ayrıca Artvin kaybedecek ama ulusal ve uluslararası sermaye kazanacak endişesi de bir başka handikap.
Bu yüzden müthiş bir direniş var. 
Parti ayrımı gözetmeksizin yediden yetmişe herkes madene karşı, esnafın büyük bölümü camlarını ‘madene hayır’ afişleriyle süslemiş.
Hani bir söz var ‘bu sıcağa dağ dayanmaz’ diye…
 Bence bu kararlı ve dik duruşa da ne maden şirketi dayanabilir ne de siyaset.
***
Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz’ün daveti üzerine, aralarında Yarsav Başkanı Murat Arslan’ın da olduğu çok sayıda hakim ve savcı ile birlikte geçen hafta sonu Cerattepe’deydik.
Direnişin simge isimlerinden Yeşil Artvin Derneği’ni ziyaretimizde Çarşı Mahallesi’nin eski muhtarı Hasan Ayar’ın “ İnsanlar kendi kazandıklarını kaybedebilirler, ama ataların mirasını kaybedemezler.Çünkü geri kazanılması mümkün değil” sözleri ders niteliğindeydi.
Madencileri arıya benzeten Hasan Amca, “Madenciler arıya benzer; ağzı bal kuyruğu zehir. Başlangıçta ballı sözlerle insanları etkilemeye çalışıyorlar. Sonra zehirlerini akıtıyorlar” diyor.
Kırmızı öküz misali Cerattepe giderse tüm Karadeniz de gidecek. Yazıktır, günahtır.
Ayrıca konu şu anda yargıda;
Umuyorum vicdanlı hakimlerimiz Cerattepe’nin, Artvin’in yok olmasına izin vermeyecek.
Çünkü tüm raporlar; Bursa Baro Başkanı Ekrem Demiröz’ün dediği gibi ‘ya Artvin ya maden’ sonucunu işaret ediyor.