Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Dikkat! ‘Pazarı’ kaybediyor muyuz?
13 Mayıs 2016 Cuma, 08:00
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) örnek işbirliğiyle Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarını yıllardan beri başarıyla kuruyor.
Bu yıl 8.’sini Merinos AKKM de dün başlattık, bugün debitiyor.
Çok önemli yabancı konuklar vardı. Ar-Ge’yi,  inovasyonu, tasarımı anlattılar. Yaptıkları çalışmalardan örnekler sundular. 
Ama kime?
Tabii ki öğrencilere…
Öğrenciler de olmasa zevahiri kim kurtaracak merak ediyorum. 
Çünkü içeride Bursalı sanayici işadamı sayısı emin olun bir elin, bilemedin iki elin parmaklarını geçmiyordu.
İyi hatırlıyorum; projenin başladığı yıllarda salon ful çekiyordu ve Bursa iş dünyasından önemli katılım sağlanıyordu.
Üstelik protokol konuşmaları ve inovatif firmalara plaketlerin verilmesinden sonra Sağlık Bakanı Dr.Mehmet Müezzinoğlu, Vali Münir Karaloğlu ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın salondan ayrılmalarıyla bir de baktım yanımda yazar arkadaşım Murat Kuter’le ben kalmışız.
İster istemez, aklıma Ar Ge Proje Pazarını kaybediyor muyuz? sorusu geldi. 
Ayrıca Sağlık Bakanının, Ar-Ge’nin, tasarımın, inovasyonun, sanayi 4.00’ın konuşulması gereken yerde; eski defterleri açması da şık karşılanmadı.
Bu tip önemli projelerde siyasetin yeri olmamalı. Eğer siyasete alet edilirse bu tip pazarları kaybedebiliriz. O zaman da bunca emeğe yazık olur.
Bir çift sözüm de iş dünyamıza.
Artık ben bilirim egosundan uzaklaşıp; gelişime, değişime, ilim Çin’de de olsa gidip almaya hazır olunmalı.

Kırmızı ette dikiş tutmuyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı 2016 yılı 1’inci çeyrek (ocak-mart) ‘Kırmızı Et Üretim İstatistikleri, önlemlerin dikiş tutmadığını gösterdi.
Şöyle ki;  toplam kırmızı et üretimi bir önceki döneme göre yüzde 19,9 azalırken, Toplam kırmızı et üretimi içinde sadece kesimhanelerde üretilen kırmızı et miktarı ise 119 bin ton olarak gerçekleşti. Tahmin, 238 bin idi.

Hürriyet Anadolu Teknik’i alkışlıyorum

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 4006 Bilim Fuarı, Hürriyet Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde düzenlendi. 
Bursa’da 82 okulda proje üretildiğini belirten Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer ise, “82 okul arasında Hürriyet Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, öğrencilerinin öğretmenlerinin ışığında ürettiği 40 proje ile Bursa’da en fazla proje üreten okul olmuştur” diyor.
Tebrikler...

Tekstil Mükemmeliyet Merkezi yaza…

BTSO tarafından BUTGEM’de yaptırılan ve BEBKA’dan da 10 milyon liralık destek sağlanan Tekstil Mükemmeliyet Merkezi yazın sonuna doğru açılacak. 
BTSO Başkanı İbrahim Burkay bu bilgiyi Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı’nın açılışında paylaştı ve kentin geleceğinin sanayi 4.00 yani akıllı teknoloji uygulamalarında olduğunu vurguladı.
Burkay’ın verdiği bilgiye göre, yarışmalara katılan 2009 yılından bu yana toplam 2 bin proje önerisinden 100 kadarı sanayileşti.