Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ege’yi patronlar götürdü
29 Eylül 2015 Salı, 08:02
Son yıllarda Türk otomotiv sektöründe en büyük yatırımlardan birisine imza atan Tofaş, akıllı otomotiv olarak adlandırılan Egea yani Ege’yi banttan indirdi.
Banttan indirilen ilk aracı Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un kullanması ‘patronlar aracı aldı gitti’ yorumlarını da beraberinde getirdi. 
Tofaş tesisleri böyle yüzlerce törene ev sahipliği yaptı. Ne cumhurbaşkanları ne başbakanlar katıldı. Birçoğunu da bizzat takip ettim.
Belki bu kez tören daha sadeydi ama inanın coşku gerçekten görülmeye değerdi.
Koç Grubu, Tofaş’a ve otomotiv sektörüne gerçekten çok büyük önem veriyor. Zaten 90’lı yıllardan bu yana Ar-Ge’ye odaklanan Tofaşın, Fiat Chrysler Automobiles’ın Ar-Ge merkezi haline gelmesi de bunun bir göstergesi olsa gerek. 
Başkan Koç’un söylediği gibi tüm yeni modeller için 1,5 milyar dolarlık yatırım yapmış olması da her şeyi anlatmaya yeter de artar bile.
Zaten 520 milyon dolarlık yatırımla Ege geliştirildi. Akıllı otomobil olarak adlandırılan Ege 40’ı aşkın ülkeye ihraç edilecek.
İlk etapta Sedan modeli piyasaya sürülürken önümüzdeki yıl HB modeli arkasından da stiotan modelinin devreye sokulması planlanıyor.
Tofaş Fabrikası’ndaki törene Koç’un yanı sıra Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ve Fiat Chrysler’in yöneticileri tam kadro katıldı.

‘BOR’umuzu öttürelim

Bor madeni son derece stratejik bir ürün. Geleceğin yakıtı olarak da görülüyor. 
Askeriyeden bilgisayar sistemlerine, inşaat sektöründen otomobil sektörüne, deterjan sanayiinden akaryakıta varana kadar 400 ‘ü aşkın alanda kullanılıyor. Tabii ki özelikle ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde…
Fakat Allah’ın hikmeti söz konusu ürünün dünyadaki toplam rezervinin yüzde 72’si bizde.
Biz ise hâlâ tüketim boyutundayız ne yazık ki…
Yani ne hikmetse bir türlü ‘BOR’u öttüremiyoruz. 
BTSO öncülüğünde kurulan Bor Araştırma Komisyonu bor madeninin ülke ekonomisine kazandırılması, konusunda kararlı.
Bu bağlamda BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran’ın başkanlığını yürüttüğü Bor Araştırma Geliştirme Komisyonu üyeleri, Eskişehir Sanayi Odası (ESO)’nda konuyu masaya yatırdı.
Bor’umuzu öttürelim beyler