Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ekonomiye Özgür’ce bakış
26 Mart 2016 Cumartesi, 08:05
(O) sıfır tek başına bir şey ifade etmez biliyorsunuz. Ama bir sayının arkasına konulduğunda değer ifade eder. Örneğin birin arkasında tek sıfır varsa 10, üç sıfır varsa bin demektir. Ne kadar çok sıfırlı sayı, o kadar değer. 
Ama bir de rakamın önüne konduğunda işte o zaman yandınız. O kadar değersiz demektir, yani şansınız yok demektir. 
Tıpkı ülkemizin 2023 hedefleri gibi…
Neden mi bahsediyorum;
Bursa OSB ve Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (BOSİAD) tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ tan bahsediyorum.
Sanayici işadamlarına hitap eden Demirtaş, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10. ekonomisi olma hedefine ulaşma şansının bol sıfırlı bir olduğunu söyledi.
Kısaca şansımız yok demek istedi ve ancak 2023’ten sonrasının düşünülmesi gerektiğini vurguladı.
Son derece akıcı konuşmasında Türkiye ekonomisinin iyi ve kötü yönlerini adı gibi özgürce ortaya koydu. 
İyi yönleri olarak; bütçe açığının düşüklüğü, devlet borcunun Avrupa ülkelerine göre çok daha az olması, kişi başına düşen devlet borcunun düşük olması şeklinde sıraladı.
Kötü yönlerine gelince;
Özel sektör borcumuz Avrupa ülkeleri ortalamasının çok üstünde. Dünyada kişi başı gelirde 59, ihracatta dünyada 33.  telif haklarında 85. sırada yer alıyoruz. Ayrıca matematik ve fen eğitiminde dünyada 100.’yüz.
En kötü yönümüzden birisi de patent başvuruları;
 Güney Kore’de yılda 170 bin patent başvurusu yapılırken, ülkemizde sadece 3 bin 357.
Varın gerisini siz düşünün.

Yapısal reformlar ne oldu?

BOSİAD Başkanı İlker Oral, ekonomiye yatırım yapılması gerektiğine dikkati çekiyor ve bunun için de eğitimden enerjiye yapısal reformların mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.
İş dünyası sürekli yapısal reformlara dikkat çekiyor ama dinleyen kim. Reformu takan yok. Ülke yangın yeri; iktidar hala yeni anayasanın derdinde… Bırakın yeni anayasayı… 
Yatırımların önünü açacak anayasa değil beyinlerdir.
Çözümü başka yerlerde aramaya gerek yok.

CLK Uludağ ‘MİM’lendi

CLK Uludağ Elektrik’in hem genel müdürlük hem de Müşteri İşlem Merkezi ‘MİM’ düzenlenen törenle açıldı. 
Kısaca CLK MİM’lendi diyebiliriz.
CLK MİM, son derece konforlu bir merkez olmuş onu da belirtelim.
Törene UEDAŞ ve CLK Uludağ’ında patronlarından Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de katıldı. Ayrıca Vali Münir Karaloğlu Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de hazır bulundu.
Genel Müdür Ali Erman Aytaç kurumun faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Hizmete açılan genel müdürlük binasıyla Müşteri İşlem Merkezi (MİM)’in müşterilere yönelik hizmet kalitesini artıracağını vurguladı.
Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir de hem fizik anlamında hem teknolojik hem de altyapı olarak bölgeye tam 1,1 milyar liralık yatırım yapacaklarını belirtirken ‘Bunun yarısını Bursa’ya yapacağız’ diyor
Bu Bursa’ya 5 yılda 600 milyon liralık bir enerji yatırımı demek.