Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Endüstri 4.0 nedir?
26 Şubat 2016 Cuma, 07:19
Bu aralar bir ‘Endüstri 4.0’ mevzusudur pek revaçta. Her platformda bu konu öne çıkıyor.
Tıpkı BUSİAD’da olduğu gibi…
BUSİAD Otomotiv Sektör Komisyonu tarafından düzenlenen toplantının konuşmacısı Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen de şunları söylüyor:
“Otomotiv sektörü inovatif, çevreye duyarlı ve ileriyi planlayan bir anlayışa sahiptir. Sektör, Endüstri 4.0’dan da kaçınılmaz bir şekilde etkilenecektir. Söz konusu yeni sürecin içinde yer almak zorundayız. Sektör adına büyük önem taşıyan bir başka konu da rekabetçiliktir. Varlığımızın geleceği rekabetçiliğimizle ölçülecek. Rekabet gücümüzü artırmak zorundayız. Bu konuda AB otomotiv sanayi, rekabetçiliğini artırmak adına eylem planları ortaya koyuyor. Sağlıklı bir iç pazar olması ve rekabetçiliğin artması adına bizim de benzer çalışmalar yapmamız gerekli.”
Katılmamak mümkün değil.
Fakat isterseniz herkesin gündeme taşıdığı Endüstri 4.0 ne demektir? Ona bir bakalım;
Endüstri 4.0 terim olarak dördüncü sanayi devrimi anlamına geliyor. Alman hükümetinin imalat gibi geleneksel sanayiyi bilgisayarlaşma yönünde teşvik etme ve yüksek teknolojiyle donatması projesi olarak ifade edilir.
Kısaca sanayinin yüksek teknolojiyle donatılması denilebilir ki; bizim de 2023 hedeflerine ulaşabilmemiz için ihtiyacımız olan yegane şey.

UİB’den pazar semineri


Uludağ İhracatçı Birlikleri, (UİB) üyelerinin uluslararası arenada rekabet edebilmeleri ve alternatif pazar araştırmalarına katkı sağlamak için düzenlediği eğitim seminerlerine, ‘Uluslararası Pazar ve Piyasa Araştırmaları’ semineri ile devam edildi.
Eğitmen, Koray Koyuncu’nun verdiği seminerde ihracatçıların rekabet edebilirlik seviyelerini yükseltmek için farklı pazar araştırmaları yapmaları gerektiğinin altı çizildi

Numan Çakır’a önemli görev


Bursa’nın çevre sektöründeki lider kuruluşu Elinsan Grup Yönetim Kurulu Üyesi Numan Çakır, Bursa’yı temsilen Türkiye genelinde faaliyet gösteren Kalibrasyon ve Deney Laboratuvarları Derneği’nin (TURKLAB) yönetimine girdi.
Yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra TURKLAB Çevre Komisyonu Başkanlığı’na da seçilmeyi başardı kendisini kutluyorum.

Ürün ihtisas borsası geliyor


Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamasına göre Ürün İhtisas Borsası en kısa sürede kurulacak.
Adres konusu olsun, işlevi olsun birçok detaya sahip olmamakla birlikte bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. 
Umuyorum lafta kalmaz ve en kısa sürede hayata geçirilebilir.
Çünkü hayatımızın her alanında ihtisaslaşma var ve olmalı. Ürün borsasında da sağlanacak ihtisaslaşmayla kalite çıtası ve nitelik daha da yükseltilebilir. 
Ayrıca lisanslı depoculuk da özel sektöre devredilecek böylece Toprak Mahsulleri Ofisi fiili depoculuk yapmaktan çıkacak.