Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ezber bozacağız
23 Mayıs 2015 Cumartesi, 08:45
CHP milletvekili adayı Mimar Nuray Çohan sokak sokak, ev ev, dolaşarak bir anlamda seçmeni ilmek ilmek dokuyor.
Sorunları dinliyor, CHP’nin projelerini anlatıyor. Vatandaştan bu güne kadar olmadığı kadar partisine ve tüm adaylara ilgi gösterdiklerini söylüyor ve “Bu seçimlerde ezber bozacağız” diyor.
Bir ev ziyaretinde yaşadığı diyalogu bakın nasıl anlatıyor: 
“Bir eve girdik vatandaş ciddi bir sağlık sorunu yaşıyor. Derdini Sağlık Bakanı’na anlatmaya çalışmış; anlatamamış. Aldığı yanıt git devlet hastanesinde tedavi ol. Ama oradan yüklü para istemişler. Dolayısıyla tedavi olamıyor. Hatta aile ‘Biz bugüne kadar AK Parti’ye oy verdik ama gördük ki bunların Müslümanlığı kendilerine imiş’ yanıtıyla karşılaştık”
Peki, sokağın nabzı nasıl diye sorduğumuzda ise sokakta ne AK Parti’nin ne de MHP’nin çok fazla görünmediğini vurguluyor.
Seçmenin en fazla ilgi gösterdiği konulara gelince de; 
Herkesin tahmin ettiği gibi ekonomi;
Yani emekli maaşları, asgari ücret ve taşeron işçi konusu…
Öyle ya vatandaş önce kendi cebine giren parayı düşünüyor.
Haksız da sayılmaz. 
Hatta işin enteresan tarafı CHP’nin çok önemsediği ve ülkenin geleceği olarak gördüğü aile sigortasını anlatmaya bile fırsat kalmıyormuş.
Bakın aile sigortası da gerçekten büyük önem taşıyor. Asla yabana atılmamalı.
Tabiri caizse her eve lazım.
Valla öyle gözüküyor ki daha önceki dönemde gündemi iktidar partisi belirlerken şimdi CHP belirleyebiliyor.

BÖYLE KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMAZ …

Yazar arkadaşım Ersel Peker’le birlikte yaptığımız görüşmede kentsel dönüşüm konusuna da değindik. 
Sayın Çohan bu konuda da oldukça iddialı sözler söyledi: 
“Kentsel dönüşüm konusunda maalesef iyi bir sınav verilmiyor. Böyle kentsel dönüşüm olmaz. Kentsel dönüşüm, binaların dönüşümü değil çevresiyle, yollarıyla, yaşam alanlarıyla bir bütüncül biçimde yapılması gerekiyor. Oysa Bursa’da yalnızca binaların dönüşümü sağlanmaya çalışılıyor bu nedenle de rantsal dönüşüm haline geliyor”
İddialar böyle.

GÜNEŞ TARLALARI KURULMALI

Peki, enerji konusuna bakış açınız nedir şeklindeki sorumuza da şöyle yanıt verdi:
“Bursa günde 8 saat güneş görüyor. Almanya ortalama iki saat… Ancak onlar güneş enerjisinden oldukça fazla yararlanırken, biz güneşi ancak seyrediyoruz. Kesinlikle Bursa’da yenilenebilir enerjiye yatırım yapılmalı. Bu bağlamda güneş enerjisi tarlaları oluşturulmalı. Çok zor bir şey de değil. Tarım alanlarının dışındaki tüm alanlarda hatta evlerin, fabrikaların çatılarında da güneş tarlaları oluşturulabilir.”
Evet, bu yenilenebilir enerji konusu benim de hep içimde ukdedir.
Elin oğlu bu güneşi nimete çevirirken, bize ne hikmetse külfeti kalıyor. Tabii deniz, kum ve güneş üçgenini kastetmiyorum.

SANDIKLARA HAKİM OLACAĞIZ

“Sandıklara hakim olacağız” diyen Çohan’ın anlattıklarından anladık ki sandık konusunda da geçtiğimiz yıllarda yaşanan sorunlar bu yıl yaşanmayacak. Çünkü gerekli önlem alınmış ve görevlendirme yapılmış.