Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Fitch bu kez dokunmadı
20 Eylül 2015 Pazar, 09:33
Önceki gün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin durumunu değerlendireceğini yazmıştım. 
Notumuzda ve görünümümüzde bir değişiklik beklenmediğini ifade etmiştim.
Evet, Fitch geldi ince eledi sık dokudu ve Türkiye’nin kredi notunu BBB- görünümünü de durağan olarak teyit etti.
Yani notumuza da, görünümümüze de dokunmadı.
Bu şu anlama geliyor; Türkiye hala yatırım yapılabilir ülke seviyesinde.
Fitch’ten yapılan açıklamada “Kredi notunun teyit edilmesi güçlü bilançoyu, mali disiplinin seçim döneminde devam ettirilmesini yansıtıyor” deniliyor.
Ayrıca kamu borcunun GSYH’ya oranında aşağı trendin devam etmesini ve oranın 2017 sonunda yüzde 30’a inmesinin beklendiği hatırlatılıyor.
Uyarı da var.
O da cari işlemler açığında veya borç yaratmayan finansman kaynaklarının temin edilebilirliğinde yapısal iyileşme işaretlerinin olmaması.
Ayrıca yapısal reformlarda ivmenin yavaşlamış olması ve dış finansal kırılganlıklardan kaynaklanan stresin gerçekleşiyor olması da soru işareti
Bir olumlu konu da, jeopolitik gerilimlerin ekonomik aktivite üzerinde kayda değer bir etki yapmayacağının belirtilmesiydi.

Paris’e Bursa damgası

Şimdi belki bu başlığı okuyunca BTSO’ya amma da yağ çekmişim gibi algılanacaktır ama kazın ayağı öyle değil.
Çünkü BTSO’nun Yenişehir’den iki özel uçakla üyelerini götürdüğü Paris’teki Premiere Vision Fuarı bundan yıllar önce Bursalı bazı işadamları taklitçilikle suçlanarak gözaltına alındığı bir fuar olarak hatırlanır. Olay Bursa’da infial yaratmıştı. Neredeyse uluslararası krize neden olmuştu. Tepkiler üzerine Fransa geri adım atmış işadamlarını serbest bırakmıştı. Şimdi bakıyorum BTSO 200 kişilik bir işadamı ordusuyla Texworld ve Premiere Vision Fuarı’na çıkarma yapıyor ve orada da el üstünde tutuluyoruz. Dolayısıyla damga vurdu diyorsak boşuna demiyoruz demek ki…

Otoyolun Bursa ayağı ne zaman açılıyor

Yüksek hızlı trende işler 5-6 aydan beri dururken İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nda çalışmalar sürüyor.
İMO Bursa Şubesi Başkanı Basri Akyıldız ve yönetim kurulu üyelerinin görevine yeni atanan Karayolları 14. Bölge Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu’nu ziyaretinde konu gündeme geldi.
Yazıcıoğlu, Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi’nde, anayolların Körfez Geçiş Köprüsü’nden önce açılabileceğini ifade ederek, Bursa’ya kadar olan kısmın ise 2016 yılının ilk yarısına yetişeceğini belirtti.