Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Geçmiş olsun Türkiyem
17 Temmuz 2016 Pazar, 07:31
Saat 11 civarı kimi nişan yapıyor, kimisi düğün. kimisi tatilde, kimisi eğlencede, kimisi işinde, kimisi gücünde, kısaca çocuklardan başka uyuyan kimse olduğunu düşünmüyorum.
Yani hayat normal seyrinde...
Ama o da ne? Birileri çıkıyor ülke yönetimine el konulduğunu söylüyor. Ondan sonraki yaşanan paniği düşünebiliyor musunuz? Bankamatikler patladı, benzinlikler doldu taştı. 
Bu ülke darbelerden çok çekti. 12 Eylül darbesini gören birisi olarak söylüyorum; herkes kalktığında iş bitmişti. 11’de darbe yapılacağı söylense buna emin olun kargalar bile güler.
Neyse ki Türk milleti partili partisiz dik durdu ve böyle trajikomik darbeye geçit vermedi.
Bu da gösteriyor ki millet devletine, rejimine ve demokrasisine sahip çıkmıştır. 
Yani milletimiz sınavı geçmiş darbe bastırılmıştır, gerçekten başımız sağ olsun
Elbetteki bu alçaklar, Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi en ağır biçimde cezalandırılacaktır.
Ancak olan yine benim güzel ülkeme oldu; Ekonomi sallantıya girdi. sistem çöktü, para piyasaları tabiri caizse raydan çıktı. Döviz uçtu, altın fırladı. 
Fakat 10 yılı aşkın süredir insan hak ve özgürlüklerinde, ekonomide, siyasi ve sosyal alanda neden bir arpa boyu yol alamadık acaba.
Allah beterinden saklasın
En kısa sürede toparlanmayı diliyorum. 
Bence hükümet, yeni anayasa ve başkanlık sisteminden önce derhal ekonomiye odaklanmalı.

İş dünyası ayakta


Darbe girişimine iş dünyası da büyük tepki gösteriyor
BTSO Başkanı İbrahim Burkay’dan  BUSİAD Başkanı Günal Baylan’a  MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses’ten  birçok işadamı örgütüne, Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı ve çok sayıda STK temsilcileri yaptıkları açıklamalarda darbe girişimini sert bir dille eleştiriyor.
Bursa Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı olarak ben de darbenin her türlüsüne hayır diyorum.

Turizmcinin sevinci kursağında kaldı


Rusya’yla yaşanan uçak krizinden sonra turizm sektörü can çekişmeye başlamıştı, sahillerde doluluk oranları dibe vurmuş, sektör can çekişmeye başlanmıştı.     
Bereket kriz aşılmış sektör de gözünü Rusya’ya çevirmişti. 
Fakat bu kez yapılmak istenen trajikomik darbe nedeniyle Rusya’dan Türkiye’ye yapılan uçak seferlerinin durdurulması kararı geldi.
Hiç kuşku yok ki bu karar da turizm sektörünün sevincini kursağında bıraktı. 
Umuyorum Ruslar da en kısa sürede kararını değiştirir.

İznik’in UNESCO yolculuğu


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleşen çalışmalar ile 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dâhil olan Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık’tan sonra İznik de UNESCO yolunda…
Başkan Recep Altepe,  İznik’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi için gereken çalışmaların yapılacağını ve konuyla ilgili herkesin sorumluluk duyması gerektiğini söylüyor.
Bence geç bile kalındı. Ama bir yerden başlamak da önemli.