Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İngiltere piyasaları salladı
25 Haziran 2016 Cumartesi, 04:31
İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB)’den çıkma kararı piyasalara altüst etti. Özellikle Almanya, İngiltere, Fransa ve Yunanistan borsalarının güne çift haneli kayıplarla başlaması gerçekten piyasalarda şok etkisi yaratmış durumda. 
Borsa İstanbul ise yüzde 4 civarında kayıpla güne merhaba dedi.
Borsalarında durum böyle, ama para piyasalarında durum daha da beter.
İngiltere para birimi Sterlin tarihi darbe yiyerek TL karşısında 4,23’ten 3,92 ye geriledi
Fakat Euro üzerinde çok fazla etkisi olduğu söylenemez 3,25 TL’lerde tutunmaya çalışılırken, asıl bomba dolarda patladı. Bir önceki gün TL karşısında 2,86’ya kadar gerileyen ABD Doları kararın açıklanmasıyla birlikte büyük bir patlama yaparak 2,98’i gördü sonra biraz gevşese de belirsizlik sürüyor.
Pek tabii piyasalardaki bu dalgalanma güvenli liman olarak adlandırılan altının işine yaradı. Altında ibre yukarı döndü. 
Uzmanlar İngiltere’nin AB’den çıkma olasılığının daha önce satın alındığını hazırlıklı olduğunu söylüyorlar.
Eğer hazırlıklı hali böyleyse hazırlıksız hali ne olurdu varın siz düşünün.
Bu arada Birleşik Krallık içinde yer alan ancak AB bünyesinde kalmak isteyen Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda İngiltere’nin başını ağrıtabilir.
Kim ne dese desin bu karar domino etkisi yapacaktır, bana göre AB’nin geleceği tehlikeye atılmıştır.

Otomotive yansıması ne olur?


Peki bu durumdan ihracatımız nasıl etkilenir? konusunu da Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu’ya sordum. 
Özetle şunları söylüyor:
“Birleşik Krallık’ın otomotiv ihracatımızdaki payı ortalama %10’dur. Önümüzdeki dönemde iki ülke arasındaki ticarette gümrük vergilerinin ortaya çıkması halinde bu payın azalacağını, ihracatımızın olumsuz etkileneceğini öngörebiliriz” 
Aynı kanı diğer sektörlerimiz için de geçerli dolayısıyla İngiltere ateşi bizi de yakacak gibi.

Çalı’da OSB bayrağı dalgalanacak


Çalı Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇASİAD) tarafından düzenlenen ve BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk’un da katıldığı iftar yemeğinde konuşan Başkan Halil İbrahim Kuzucu  bölge olarak ıslah OSB olma yolunda emin adımlarla yürüdüklerini belirterek bayram sonrasında gereken diğer evrakların da bakanlığa sunulacağının altını çizdi. 
Kuzucu’nun “Yakın zamanda Çalı OSB bayrağı bölgede dalgalanacaktır” sözü ne denli kararlı olduklarını da gösteriyor.

Bursagaz’da şok atama


EWE AG Yönetim Kurulu, Türkiye’deki büyüme ve kapsamlı yeniden yapılanma süreçlerini desteklemek üzere Almanya’dan üst düzey bir atama yapma kararı aldı. 2009 yılından bu yana EWE’nin Polonya faaliyetlerini yöneten ve öncesinde de önemli uluslararası görevlerde bulunduğu belirtilen Dr. Markus Rapp, grubun en büyük doğalgaz dağıtım şirketi Bursagaz’ın yeni Genel Müdürü oldu. 
Dr. Rapp, görevi şimdiki Genel Müdür Ahmet Hakan Tola’dan Eylül 2016’da devralacak. 
Tola ise İstanbul’da EWE Holding’de CEO danışmanı olarak görev yapacak.