Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İSO’dan Bursa’ya babayiğit desteği
16 Aralık 2015 Çarşamba, 08:15
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’yla (BTSO) İstanbul Sanayi Odası (İSO) arasında stratejik işbirliği protokolü imzalandı.
BTSO’nun Altıparmak’taki merkezinde düzenlenen protokol imza törenine BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk ve bazı yönetim kurulu üyeleri de katıldı. 
Protokole BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve İSO Başkanı Erdal Bahçıvan imza koydu.
Protokolle amaç, İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Sakarya’nın da içinde bulunduğu Marmara Havzası’nı San Francisco örneğinde olduğu gibi bilgi, teknoloji ve inovasyon odaklı yüksek teknoloji yatırımların merkezi haline getirmek.
İşte bu noktada sanırım BTSO’nun kurmayı planladığı Yüksek Teknoloji Sanayi Bölgesi de iştah kabartıyordur.
Fakat bu noktada bana göre bir kavram kargaşası oluştu.
Daha önce kentlerin yarışacağı bir dünyaya doğru gidiyoruz deniyordu bu protokolle anlıyoruz ki; şehirlerin tek başına yarışı yeterli değilmiş Aslolan bölgelerin yarışıymış. 
Ama umuyorum büyük balık küçük balığı yutmaz.
Babayiğit meselesine gelince,
BTSO Başkanı İbrahim Burkay “İSO ile ortak görüşümüz, merkezi Bursa’da olacak yerli otomobil üretimini İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’daki ana ve yan sanayimizi de entegre ederek planlanmasıdır”
İSO Başkanı Bahçıvan da bu konuda BTSO’yla işbirliği halinde olduklarını belirterek babayiğidin Bursa’ya gelmesine tam destek verdi.
Valla ben onu bunu bilmem; ama ikinci bir devrim vakası yaşanmaması için mutlaka çocuğun doğru adreste dünyaya getirilmesi şart.

Akbaş’tan Ar-Ge hamlesi

Akbaş Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve yaklaşık 80 milyon dolarlık yıllık ihracatıyla sektörünün öncülerinden olan Akbaşlar Tekstil, hedeflerine Ar Ge Merkezi ile ulaşacak. 
Son yıllarda Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapan Akbaşlar Tekstil’in kurduğu Ar Ge Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onay aldı. 
Tekstil sektöründe Türkiye’nin 12. Bursa’nın ise 4. Ar Ge Merkezi’nde 40 kişilik uzman ekip görev yapacak. 

Çepni’ye akın sürüyor

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni’ye ziyaretler hala sürüyor.
Bu kapsamda BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk da kendisini ziyaret ederek hayırlı olsun dileğinde bulundu ve başarı dileklerini iletti. 

Çepni de ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Kent konseyinde 17 ilçeden temsilciler bulunmakta. Buradan çıkan tüm görüşler Bursa’yı yansıtıyor” diyor.

Merinos’ta Artvin depremi!

Tiftik Organizasyon, tarafından geçtiğimiz hafta sonu Merinos’ta düzenlenen Karadeniz Günleri’nde Artvin depremi yaşandı adeta. 
Merinos’u dolduran Artvinliler Eren Tekin’in seslendirdiği Karadeniz ezgileriyle coştu eğlencenin dibine vuruldu. 
Artvin gecesi bir anlamda Karadeniz günlerine damga vurdu.
Kutluyorum.