Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Köprü bitti tartışma bitmedi
20 Temmuz 2016 Çarşamba, 05:01
Otoyol ve Körfez geçiş köprüsü Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olarak biliniyor 
Körfez geçiş köprüsünün üzerine bütün girişimlere rağmen demiryolu hattı konulamadı. Oysa konsaydı işte o zaman yeme de yanında yat gibi bir şey olurdu alimallah. Ama nerede o yüksek öngörü.
Neyse...
O artık geride kaldı.
Köprü bitti ama hem yolun ismi, hemde köprü yapım işinin yöntemi tartışılmaya devam ediyor.
Şöyle ki; 
Orhangazi güzergahındaki tünelin adı yapılan girişimler sonucu Samanlı yerine Orhangazi’ye dönüştürüldü  Ama yine yapılan başvurulara rağmen İstanbul Gebze İzmir Otoyolu’na tüm ısrarlara rağmen bir türlü Bursa ismi verilmedi. Oysa ilgili bakanlar Bursa’ya geldiğinde yolun ismini İstanbul-Bursa-İzmir olarak telaffuz etmeyi biliyorlar. 
Bu ikiyüzlülük değil de nedir.
Bursa’nın ismi neden yola verilmiyor.
İkinci husus ise, köprü inşaatının yapılış yöntemi ve birilerinin cebine sağladığı inanılmaz rant.
Köprünün ve otoyolun Bursa’ya ve bölgeye getirisi tartışılmaz 
Ama tartışılan bir mevzu yolun ve köprünün yapımına ilişkin izlenen yol.
Adam otoyol ve köprü için krediyi devletten alacak. 40 bin araç geçişini de garanti edecek. Ondan sonra da çıkıp ben yatırımcıyım diyecek. 
Oh ne ala memleket. Hadi canım sende. 
Böyle yatırımcılığa can kurban. 
Benim anlamadığım nokta ise köprüden 40 bin araç değil de örneğin 39 bin araç geçerse devlet senin benim paramdan bin araçlık farkı mı verecek, yoksa 40 bin araç  cepte, üstüne Allah kerim mi? 
Anlayan varsa bana da anlatsın. 

Turizm patladı!

Turizm  patladı dediysek tersine patlamadan söz ediyoruz tabii ki. Adeta balon gibi...
Rusya’yla yaşanan uçak krizinden en büyük darbeyi yiyen turizm sektörü, Rusya Devlet Başkanı Putin’in önce charter seferlerinin başlatılacağına ilişkin açıklamasından sonra umutlanmıştı. Fakat kalleş darbe girişimi sonrasında Rusya lideri çark etti ve seferlerin durdurulması talimatını verdi,
Bu da turizm sektöründe azda olsa beliren umut ışığını söndürdü.
Sene bile şüpheli...
Sektörümüze geçmiş olsun diyorum.

MB şaşırtmadı

Para piyasaları gözünü, MB’nin açıklayacağı faiz kararına çevirmişti. Uzmanların bir  bölümü 0,25-0,50 arasında faiz indirimi, bir kısmı 0,25 indirim öngörüyor, bir bölümü de sabit tutacağını düşünüyordu. MB şaşırtmadı üst bandı 025 baz puan indirirken, alt bandı 7,25’te sabit tuttu. 
Beklenen karardı. Hayırlı olsun

Katkıda aslan payı belediyelerin 

Bursa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB),  2016 yılı ilk altı ay sonu itibariyle “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Kattı Payı”ndan elde edilen gelirin 13 milyon 806 bin 334 lira olduğunu açıkladı. Katkı payının kurumlara dağılımındaysa 6 milyon 935 bin lirayla aslan payını belediyeler alıyor. 3 milyon 161 bin 266 lirası Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aktarılıyor, YİKOB’un kullandığı rakam 1 milyon 629 bin 634 lira. Şeffaflık adına önemli...