Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Neden açıklamıyorsunuz kardeşim?
16 Temmuz 2016 Cumartesi, 07:21
Vergi listeleri giderek gizemleşiyor. 
Düşünsenize gerek ülke genelinde, gerekse Bursa özelinde, hatta eminim diğer illerde de öyledir; her yıl en çok vergi veren ilk yüz mükellef açıklandığında liste çarpı işaretiyle dolu. Neymiş efendim; isminin açıklanmasını istemiyormuş
Neredeyse yarısı bu durumda.
Böyle saçma bir şey olabilir mi? 
Bir türlü anlamış değilim; bu insanlar neden isimlerinin açıklanmasını istemezler, neden çekinirler. 
Yahu arkadaş sen neden saklanıyorsun ki. Sen vergini vermiş kazancını kutsallaştırmışsın. Senin göğsünü gere gere ortalıkta gezmenden daha doğal ne olabilir ki.
Üstelik sizin marka değerinize ve kurumsal kimliğinize yapacağı olumlu katkı da işin cabası...
Bursalı vergi mükelleflerine bir çağrım var:
Önümüzdeki hafta listeler açıklanacak.
Muhtemelen şimdiden bazılarınız bağlı bulunduğunuz vergi dairesine ismimin açıklanmasını istemiyorum demişsinizdir.
Gelin bu yıldan başlamak kaydıyla listelerde bu gizemlere son verelim. Beyaz bir sayfa açalım. Listeyi çarpılardan kurtaralım.
Bu durum belki de vergi bilincinin gelişmesine listeye girebilme yarışına dönüşmesine vesile olabilir.
Var mısınız?

UÜ atamaları tepki çekiyor


Uludağ Üniversitesi’nde özelikle son dönemlerdeki dekan atamaları büyük tepki çekiyor. İşin ne akademik boyutuna ne liyakata bakılıyor. 
CHP Milletvekili Orhan Sarıbal da konuya tepki göstererek Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay’ın tüm birimlere, daire başkanlıklarına ve müdürlüklere Eğitim-Bir-Senliler’i atadığını söylüyor ve ekliyor:
“TÜBİTAK’a hayvanat bahçesi müdürü atayan zihniyet yine sahnede. Uludağ Üniversitesi’nde Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdürlüğü’ne veteriner atanıyor. Beden Eğitim ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Gıda Mühendisi Veteriner Fakültesi’ne ise kimyacı”  
Tepkiler böyle...
İdare ne der bilemem 

Nihayet ‘test’ başlıyor sanırım


Yenişehir’de yapılacak olan ancak 6 yıldan bu yana bir türlü temel atma aşamasına gelinemeyen Yenişehir Otomotiv Test Merkezi’nde nihayet ışık göründü. Nihayet Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, otomotiv test merkezinin yapılacağı bölgede 5-6 Ağustos tarihlerinde incelemelerde bulunacak. 
Konuya ilişkin açıklama yapan Ak Parti Milletvekili Hüseyin Şahin, hükümetin projeye büyük önem verdiğini bu yüzden de titiz çalışıldığını söylüyor.
Hala inceleme aşamasındayız.
En kısa sürede temel atmaya da bekliyoruz Sayın Bakan.