Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Özdilek’ten yaşama dev yatırım
02 Nisan 2016 Cumartesi, 07:20
Özdilek, Bursa’nın ulusal markalarından birisidir. Türkiye’nin havlu ve bornoz kralı olarak bilinir. Kısaca hem sanayide, hem turizmde, hem perakende sektöründe Türkiye’deki en büyük oyunculardan birisi haline geldi. 
Düşünün 2015 yılı cirosu 1 milyar 150 milyon lirayı ulaştı.
Özdilek AVM’lerine girdiğinizde sizi ‘Özdilek’teyim Yaşamın içindeyim’ müziği karşılar. Son derece hoş bir slogan.
Yaşam; bildiğiniz gibi hizmet sektörüyle üretim sektörüyle turizm sektörüyle sağlık sektörüyle konut sektörüyle bir bütün. 
Özdilek Holding yaşamın konut ayağına da 2013 yılında el attı. Hüseyin Özdilek titizliği, Hüseyin Özdilek farkı konutlara da yansıdı. Bu bakımdan Eskişehir’de başlattığı konut projesi kısa sürede yok satıp iki yılda yüzde 60 prim yapınca bu kez Bursa’da konut sektöründe de büyüme kararı aldı.
Böylece Özdilek, sağlık sektörü hariç neredeyse yaşamın her alanına yatırım yapmış durumda.
Dün de Bursa’da başlatılan Fethiye’deki Orange City projesinin tanıtımı için Özdilek’in davetindeydik. Mimarisi Mithat Kırayoğlu’na ait olan projenin fikri ise oğul Murat Özdilek’in…
Hüseyin Özdilek’in verdiği bilgiye göre, 15 bin metrekareye kurulan 9 blok 116 daireden oluşan Orange City modern mimarisi yenilikçi tasarımı ve sosyal alanlarıyla sakinlerine üst düzey bir konfor sunuyor.
Tabii fiyatını merak ediyorsunuz.
 2+1 daireler 437 bin liradan başlıyor. Daha şimdiden neredeyse yarısı için talep oluşmuş bile. Bu yıl sonunda projenin bitirilmesi planlanıyor.
Peşin ödeme yapanlara ise hemen tapu veriliyor.
Özdilek’in “Her şey Türkiye Cumhuriyeti Devleti için” diye konuşmasını noktalaması oldukça anlamlıydı.

Proje yazma eğitimi bitti


Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından 2016 yılı Mali Destek Programları kapsamında destek almak isteyen kurum ve firmaların temsilcileri için düzenlenen proje yazma eğitimlerinin sonuncusu 1 Nisan 2016’da Bursa Merkez Ofis’te gerçekleştirildi. 
BEBKA uzmanları tarafından Bursa, Eskişehir ve Bilecik’te verilen eğitimlerden toplam 134 kişi faydalandı.
BEBKA tarafından yapılan açıklamada, 2016 yılında havacılık, raylı sistemler, savunma sanayii programına 12 milyon TL, mermer ve doğal taş sektörüne ise 4 milyon TL olmak üzere toplamda 16 milyon TL projelere hibe olarak tahsis edilecek.
Başvuru sahiplerinin dosyasını en geç 9 Mayıs Pazartesi günü 17.00’ye kadar ajansa teslim etmesi gerekiyor.

Bursa’da deprem riski uyarısı


Marmara depreminin üzerinden 17 yıl geçti. Uzmanlar deprem öldürmez tedbirsizlik öldürür deyip dururlar.
Ama aradan geçen sürede tedbir alan var mı? 
Bence ne gezer.
Hâlâ çok büyük bir risk altındayız. 
Jeofizik mühendisi Yrd. Doç Dr.Oğuz Gündoğdu Marmara Denizi’nde meydana gelen son depremlerin değişik, algılanması zor işaretleri ortaya koyduğunu söylüyor. 
Yani sizin anlayacağınız sıkıntılı bir durumdan söz ediyor hoca.
Tabii anlayana.