Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
PERDER’den yerli kampanya
23 Ekim 2015 Cuma, 06:53
Bursa Perakendeciler Derneği (PERDER) ‘Yerel Market çalışır, Bursa kazanır’ adı altında çok önemli bir kampanyaya hazırlanıyor.
Açık söylemek gerekirse bu kampanya hoşuma gitti. Eskiden ne güzeldi; Okullarda yerli malı haftaları düzenlenirdi. Hepimiz Allah ne verdiyse evimizden mahalle bakkalından alıp okula götürürdük. Hep beraber yenirdi.
Şimdilerde ise neredeyse yerliyi unuttuk. Her tarafımız ithal ürün kaynıyor.
İşte PERDER, bu duruma dikkat çekmek, bir anlamda yerli malı tüketimini teşvik etmek amacıyla böyle bir kampanyaya soyunmuş.
Bu ülkenin iki yakası bir araya gelmiyorsa unutmamak lazım ki bu ithal sevdamızdandır.
PERDER Başkanı Haşim Kılıç, Türkiye Perakende Federasyonu üyesi bazı perakende dernekleri tarafından yerel bazda bu kampanyanın başlatıldığını, ilkinin Erzurum’da hayata geçtiğini, kasım ayı içinde de İstanbul’da, Aralık ayında da Bursa’da başlatılacağını söyledi.

***

Bebeciler şova hazırlanıyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) liderliğinde bebe ve çocuk konfeksiyonunda yeni trendlerin belirleneceği Junio Show Fuarı ocak ayında kapılarını açmaya hazırlanıyor. 
BTSO tarafından TÜYAP ve Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD) işbirliğiyle 13-17 Ocak 2016 tarihinde düzenlenecek Junio Show Fuarı’nda ilkbahar ve yaz döneminin en son trendleri belirlenecek. 
Bebecilerin uzun süre sonra Bursa’yı hatırlaması anlamlı. Malum taş yerinde ağırdır. 

***

Destici iktidara verdi veriştirdi

Büyük Birlik Partisi (BBP)’nin seçim afişinde yer alan merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun bir sözü dikkatimi çekti.
Şöyle deniyor:
“İnanmadığım yolda milyonlarla yürüyeceğime inandığım yolda tek başına yürürüm”
Çok merak ediyorum; Tek başına yürüyerek bir yere varılamayacağı bilinmiyor mu?
Neyse; 
Gelelim Destici’nin söylediklerine: 
“Eğitim yazboz tahtası. Ağızlarından ‘fatih projesini’ duyabiliyor musunuz? Duymuyoruz çünkü beceremediler.  İhracat dediler olmadı, Büyüme dediler sınıfta kaldılar. Sıfır sorun dediler her taraf yangın yeri… Kişi başı milli geliri nasıl bir gecede 6 bin dolardan 10 bin dolara çıkardılarsa şimdi dövizin yükselmesiyle 8 bin dolara inen rakamı 19 bin dolara yükseltmek için hesaplama yöntemini değiştirdiler. Bu tamamen aldatmacadır”
Anladığım şu;
İktidar kendi ifadesiyle kandırılmışız demişti ya. Demek ki alışkanlık yaptı onlarda vatandaşı kandırmaya çalışıyorlar.
Kahrolsun kötü alışkanlıklar.