Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Plazatur’da küresel gurur
24 Ekim 2015 Cumartesi, 08:25
Bursa’nın bağrından çıkan ve kongre organizasyonu konusunda Türkiye markası haline gelen Plazatur, kuruluşunun 25. yılında çok büyük bir başarıya imza attı. 
Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği tarafından 2000 yılında kurulan, bugün itibariyle dünyada 135 ülkeden 13.000’den fazla, Türkiye’de ise 305 üyesi bulunan Global Compact’ın imzacısı olmayı başardı.
Bursa’da ise kendi alanında böyle bir başarıya imza atan tek şirket.
Bence Bursa’nın gururu oldu. Kendilerini bu başarılarından dolayı kutluyorum.
Peki Global Compact ne demek?
Onu da Plaza Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Can’dan dinleyelim:
“Birleşmiş Milletler Global Compact, sürekli rekabet içindeki iş dünyasına, ortak bir kalkınma kültürü oluşturmak üzere, evrensel ilkeler öneren yenilikçi bir kurumsal sorumluluk yaklaşımıdır” 
Sizin anlayacağınız çevreden çalışanlara varana kadar 10 temel ilkede küresel sözleşmeye uyacağını taahhüt ediyor.
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın da yönetim kurulunda yer aldığı Global Compact Ulusal Ağı’na Türkiye’deki en büyük 20 şirketin 15 tanesi üye. 
Fazla söze ne hacet… 

Bosch Global’den Bosch Fren’e kalite ödülü

Milyonlarca ürün, sıfır hatayla üretilir mi?
Valla üretilirmiş.
Hem de Bursa da.
Bosch Fren Sistemleri Fabrikası geçtiğimiz yıl tek bir hata olmadan 1 milyon servofren üretimini gerçekleştirerek Bosch Global tarafından 2014 yılı Kalite Ödülü’ne layık görüldü. 
Bursa Fren Sistemleri Fabrika Müdürü Metin Kartal, ödülü, Almanya Gerlingen’de düzenlenen törende, Bosch CEO’su Volkmar Denner’dan aldı. 
Yaklaşık 40 yıldır Bursa’da fren sistemleri üreterek tüm dünyaya ve Türkiye’ye sunan Bursa Fren Sistemleri Fabrikası, yeni binasındaki üretim hattını yeniledi ve kapasitesini artırdı. 2014 yılsonu itibarıyla tek bir hata bile olmadan bir milyon servofren üretmeyi başardı.
Bu ödül bana göre, kurumsal yapının yanında Türk mühendis ve işçisinin başarısıdır.