Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Seçimler nisana ertelenir mi?
27 Ağustos 2015 Perşembe, 06:59
BTSO’nun aylık olağan meclis toplantısında enteresan bir konu gündeme geldi.
Acaba seçimler ertelenebilir mi?
Bursa, Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmelere ilişkin sunum gerçekleştiren Prof.Dr. Can Fuat Gürlesel sunumunun beklentiler bölümünde çok ilginç bir söylem paylaştı.
1 Kasım seçimlerinin nisana ertelenme beklentisi yer alıyor.
Samimi söylüyorum bu söylemle ilk kez karşılaştım. Çok dikkat çekiciydi.
Dayanak şöyle;
2 Eylül de yapılacak Milli Güvenlik Kurulu’nda 1 Kasım’da yapılacak seçimlerin güvenli biçimde yapılabilmesi için ne gibi önlemler gerekiyor. Bunlar ele alınacak. Burada yapılacak değerlendirmeye göre karar verilecek. 
Öyle görünüyor ki 1 Kasım’a kadar birinci öncelik seçim güvenliği olacak.

Kahraman Artvin’i unutmadı

Mecliste konuşan BTSO Başkan Yardımcısı Ferudun Kahraman’ın Artvin de yaşanan sel felaketine dikkat çekerek hayatını kaybedenlere rahmet yaralılara da acil şifalar dilemesi anlamlıydı. 
Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen fuar organizasyonlarını da anlatan Kahraman “Üyelerimizi prestijli fuarlarla buluşturmaya devam ediyoruz” diyor.
Eylül ayında dört yurtdışı fuarı var.
Yenişehir den özel uçak bile kalkacak.
Kısaca Bursa uçuşa hazır diyebiliriz.

 Esnaf MÜYAP’ın denetimlerinden rahatsız

Telif hakları konusu kanayan yaradır yıllardır.
Sonunda bir yasal düzenlemeyle zapturapta bağlandı. Ama bu kez denetimlerde kantarın topuzunun kaçtığı konuşulmaya başlandı.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), da düzenlenen toplantıda Yargıtay’ın umuma açık işletmelerde radyo ve televizyonlardan yapılan yayınlarına ilişkin kararını değerlendirildi.
BTSO 38. Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Galip Sakder kararın normal radyo ve televizyon yayınlarını kapsamadığını belirterek şunları söylüyor:
“Karar, Umuma açık yelerde normal TV ve radyo yayınlarını kapsamıyor. CD ve USB den yapılan müzik yayınlarını kapsıyor. Biz telif haklarına karşı değiliz. Biz yönteme karşıyız. Adaletsizliklere, baskıya karşıyız. Haksız rekabete karşıyız. Baskın şekilde işletmelerimizin denetlenmesi incitici, rahatsız edici… Esnafımız rahatsız.”
Valla öyle görünüyor ki kantarın topuzu kaçıyor.
Burası madalyonun bir yüzü…
Diğer yüzüne gelince;
Bu eğlence mekanlarını işletenler arasında ‘kötü imajlı’ kişiler de olabilir. Dolayısıyla denetimlerde zorluk da yaşanıyor olması da muhtemeldir. Bu yüzden de denetimlerin sıkı güvenlik desteğiyle yapılması zorunlu kalınabilir.
Ama bu mazeret olmamalı.
Sistem adil olursa denetimlerde de sorun olmaz diye düşünüyorum.
Özelikle Busalı esnaf için söylüyorum;
Esnaf zaten biz telif haklarına karşı değiliz diyor.
Daha ne olsun
Bu kadar zorlama niye.