Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sönmez’den sağlığa dev imza
05 Temmuz 2015 Pazar, 09:18
Sağlık Bakanlığı’yla Sönmez Holding dev işbirliğine imza attı. 
Bu imza her babayiğidin bir çırpıda atabileceği cinsten değildi.
Çünkü, Acemler’de TSK’dan devralınan 129 dönümlük alana Sağlık Bakanlığı tarafından yaptırılacak Ali Osman Sönmez Çekirge Devlet Hastanesi için 50 milyon liralık bir desteği ifade ediyordu. 
Holding’in iştiraklerinden Baia Hotel’de gerçekleştirilen imza törenine Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez’le birlikte eşi Ümran Sönmez ve çocukları Osman ve Cemil Sönmez imza koydu. 
Törende Vali Münir Karaloğlu da hazır bulundu.
Sayın Sönmez’in Vali’ye seslenerek “Sayın Valim çocuklara da imza attırıyorum; şimdiden hayır yatırımlarına alışsınlar diye” sözleri bana kalırsa son derece anlamlıydı. 
Bu ifade bir anlamda çocuklarına da hayır yatırımlarını devam ettirmeleri konusunda vasiyet niteliği taşıyordu. 
Hastaneyle ilgili genel bilgi;
129 bin metrekarelik alana kurulacak Ali Osman Sönmez Çekirge Devlet Hastanesi bünyesinde,
250 yataklı genel hastane,
250 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi,
250 yataklı onkoloji hastanesi,
1100 araçlık da otopark bulunuyor.
Sizin anlayacağınız Bursa’ya, Sönmez ailesine yakışan dev bir hastane kompleksi olacak.
2-3 ay içinde temel atılması ve 2017 yılı sonuna kadar da hizmete açılması planlanıyor.
Hastanenin toplam maliyeti de 230 milyon lira olarak öngörülüyor. Sönmez ailesi bunun 50 milyon lirasını karşılayacak. 
Merak edenler için söyleyelim; Muradiye’deki eski hastane alanı komple yıkılacak.

Babasının izinde

Sönmez Holding’in kurucusu merhum Ali Osman Sönmez, “Benim Bursalılara verdiğim, Bursalıların bana verdiğinden çok az” diyerek başlattığı özellikle sağlık ve eğitim yatırımları bugün oğlu Celal Sönmez tarafından hız kesmeden sürdürülüyor.
Sayın Sönmez de öyle anlaşılıyor ki; Bursa iş dünyasında birçok ilklere imza atan, sayısız hayır yatırımı yapan ve böylece geriye hoş seda bırakan Ali Osman Sönmez’in izinden yürüyor ve yürümeyi de sürdürecek.
Törende konuşan Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, babadan edindiği misyonu devam ettirmekten büyük bir keyif aldığını belirterek “Hayır yatırımlarımız sürecek. Bana bu fırsatı verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu da artık sağlık yatırımlarında entegras- yonun büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, Muradiye’deki devlet hastanesinde iki ayrı yönetim vardı. Oysa bir kanser hastası psikolog olmadan, cildiye olmadan tedavi olmuyor. Bu yüzden hem tedavide, hem verimlilikte daha iyi olabilmek için bu entegrasyonu sağlamak istedik. Biz hayırseverin rızası olmadan hiçbir adım atmayız” diyerek birleşmenin önemine dikkat çekti. Sonuç itibarıyla Bursa çok önemli bir sağlık tesisine kavuşacak emeği geçenleri kutlamak lazım.

Gürsu Cüneyt Yıldız Devlet Hastanesi

Bu arada geçtiğimiz günlerde katledilen Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız adına da Sağlık Bakanlığı Gürsu da 75 yataklı bir devlet hastanesi yaptıracak. 
Konuya ilişkin protokolde Baia Hotel’de yine Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ve hastanenin yapımını üstlenen Rönesans Holding Sağlık Yatırımları Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu tarafından imzalandı. 
Bir yılda bitirilmesi planlanan hastanenin 18 milyon liraya mal olması bekleniyor.
Bu arada imza töreninde merhum Cüneyt Yıldız’ın yakınlarının gözyaşları adeta törene damga vurdu.
Bu vesileyle merhuma bir kez daha rahmet diliyorum.