Orhan ÇELİK

Orhan ÇELİK

orhan.celik@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Tüfenkçi kıdemin ruhuna Fatiha okudu
21 Şubat 2016 Pazar, 07:41
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)’da iş dünyası temsilcileriyle görüşmesinde emekçi kesimi hayal kırıklığına uğratan ifadeler kullandı.
Kıdem tazminatıyla ilgili değerlendirmesinde Bakan Tüfenkci, iş dünyasının kıdem tazminatı yükünden kurtulması gerektiğini belirterek “Sanayici fabrikasında kıdem tazminatı derdini düşünmemeli, o kendini üretime verimliliğe odaklamalı. Öyle işletmeler var ki kıdem tazminatı yükünü karşılayamadığı için üretime devam etmek zorunda kalıyor. Yani fabrikayı kapatsa bile tazminatı ödeyemiyor” ifadesini kulandı.
Öyle görünüyor ki Bakan Tüfenkci şimdiden kıdem tazminatının ruhuna Fatiha okudu.
Ama unutulan bir şey var bana göre…
Şu sıralarda bile her sanayiciden, işadamından ‘kalifiye eleman bulamıyoruz’ sözünü duyuyoruz.
Peki diyelim ki kıdem tazminatı kalktı; nasıl ki işveren işçiyi istediği an kapı dışarı edebilecekse İşçi de işvereni yüz üstü bırakabilir. 
Öyle değil mi?
Özetle;
İş dünyasının kaldırılmasını istediği işçi kesiminin ise kırmızı çizgi olarak gördüğü kıdem tazminatı konusu öyle görünüyor ki hala çok su kaldıracak.
Belki de daha çok iktidarlar eskitecek; kim bilir.

Sanayi atıklarının yakılması

BUSİAD Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Uzmanlık Grubu tarafından BUSİAD evinde gerçekleştirilen Sanayi Atıklarının Yönetimi panelinde “Beraber Yakma ve Çevreye Etkileri” ele alındı. 
BUSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Erdem, üretim faaliyetleri sonucunda oluşan atıkların yasal mevzuata uygun olarak yönetilmesi gerektiğine işaret ederek atık yönetiminde, öncelikli olarak atığın oluşmasının önüne geçilmesi, sonrasında ise oluşan atığın geri dönüşümünün sağlanması gerektiğine dikkati çekiyor.

İMO’da seçim günü

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, 14. Dönem Olağan Genel Kurulu’nda bugün seçim zamanı. 
Adaylardan Yaşar Poyraz ve Maksut Kaya kozlarını paylaşıyor.
3 bin 600 civarında üyesi bulunan İMO’da seçimlerde 2 bine yakın üyenin oy kullanması bekleniyor.

Babacan yazar, Tüfenkci bozar

Karşılıksız ‘Çek’lerden hapis cezasının kaldırılmasının mimarlarındandı dönemin Bakanı Ali Babacan.
Üstelik gerekli altyapı oluşturulmadan… 
Konu bugün yine gündemde… 
Çünkü ortalıkta milyonlarca adet karşılıksız çek cirit atıyor. Kimin eline geçerse orada patlıyor. İş dünyası ciddi tedirgin.
Artık Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, BTSO’daki toplantıda çek yasasında yeni düzenleme yapılabileceği sinyalini verdi.
Bence de haklı; çünkü ülkemizde ‘Çek’ çek gibi kullanılmıyor, vadeli ödeme aracına dönüştürülüyor. Buna razısın, karşılıksız yazılarak can yakıyor, ocaklar söndürüyor.
Hal böyle olunca da ekonomi kilitlenmiş durumda. 
Bir anlamda Babacan yazdı, Tüfenkci bozacak. 
Bakalım kilidi kim açacak.